ГоловнеЗдоров'яПерерваПсихологія

Як сфокусуватися в інформаційному шумі?

Купа телефонних дзвінків, листів та нарад — але наприкінці дня у вас все одно відчуття, що ви нічого не зробили суттєвого, чи принаймні запланованого? Бути постійно «на зв’язку» — чудова можливість нашого століття для людства в цілому, але прикрість для людини зокрема. Про це йдеться у книзі Кела Ньюпорта «Не турбувати! Як сфокусуватися в  інформаційному  шумі». Автор  аналізує, куди «зникає» наш час та що губить продуктивну  і зосереджену працю.

Дослідження аналітичної компанії McKinsey&Company 2012 року показало, що працівник, зайнятий розумовою працею, у середньому витрачає протягом тижня більше, ніж 60 відсотків робочого часу на спілкування через електронні засоби й пошук інформації в інтернеті. З них 30 відсотків робочого часу йде тільки на перегляд електронної пошти й написання відповідей. Якщо ми і не можемо відмовитись від використання технологій, то можемо зробити так, щоб вони служили нам, а не ми їм.

Ось кілька важливих тез із книги «Не турбувати!»:

Отримуйте користь від усього:

  • Інтелектуальна праця вимагає таких же інструментів, як і фізична робота.

Наприклад, відвідування певних сайтів чи соцмереж повинно мати свою мету. Візьміть конкретну соціальну мережу, згадайте ваші основні завдання й запитайте себе, чи допоможе користування цією соціальною мережею виконати їх, чи зашкодить,чи практично ніяк не вплине на їх виконання.

  • Принцип «отримуй користь від усього»: соціальною мережею треба користуватися, якщо вона дає бодай якусь користь або якщо, не користуючись нею, ризикуєш пропустити щось важливе.
  • Ставтесь відповідально до відпочинку, не нехтуйте ним. Як не дивно це звучить, набагато легше отримати задоволення від роботи, ніж від дозвілля. Будучи потоковою діяльністю, робота завжди має цілі, зворотний зв’язок, виклики, а все це сприяє тому, що людина втягується в працю, зосереджується на ній, розчиняється в ній. Дозвілля ж є неорганізованим часом, тому потрібно більше зусиль, аби провести його так, щоб отримати задоволення.
  • Теорія відновлення уваги: час, проведений на природі, покращує нашу здатність до концентрації уваги.

Розмежовуйте «діловитість» і продуктивність:

  • Безмежне використання соцмереж викликає відчуття того, що ми постійно зайняті, але насправді рідко впливає на справжні  результати  під  час такої зайнятості.
  • Плануйте ваші сеанси роботи в інтернеті як завгодно — важливо, щоб решту часу ви не заходили туди.

Створюйте власні кордони та захищайте їх:

  • Люди зазвичай поважають ваше право бути не на зв’язку, якщо ви чітко визначаєте ці періоди й попереджаєте про них, а після  їхнього  завершення вас знову можна легко знайти.
  • Запам’ятайте важливу формулу: першокласний результат роботи = витрачений час * рівень зосередженості.
  • Відпрацювавши день, забудьте про всі робочі питання до наступного ранку. Не перевіряйте поштову скриньку після вечері, не програвайте знову й знову в думках ваші денні розмови, не розробляйте стратегій подолання чергового професійного виклику — не думайте про роботу взагалі. Продовжіть ваш робочий день, якщо необхідно, але, закінчивши його, будьте готові насолоджуватися квітами і зірками.

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

Читайте також:

Back to top button