ГоловнеПосібники-Книги

Медіаграмотність: Що почитати?

Сьогодні пропонуємо книгу, яка точно змінить ваші уявлення про світ. Це – «Фактологія. 10 хибних уявлень про світ, і чому все набагато краще, ніж ми думаємо» від авторів Ганса Рослінга, Уля Рослінга, Анни Рослінг-Рьонлюнд.

Про що книга?

«Фактологія…» – це результат багаторічних досліджень з соціології, психології, медицини, медіа та рівня життя у багатьох країнах. Скільки людей живе в умовах крайньої бідності? Як зміниться демографічна ситуація через 100 років? В кого який рівень доступу до освіти і медицини? На початку книги автори пропонують пройти нескладний тест і перевірити свої знання про світ. Ви здивуєтесь, але, найімовірніше, дасте менше правильних відповідей за шимпанзе :) І з цими результатами ви опинитесь у когорті інтелектуалів і науковців.

Ми схильні драматизувати все довкола. Причина – не в поінформованості чи інтелекті, а в іраціональних інстинктах, кожен із яких детально розглядається в книзі. Ганс Рослінг пропонує поглянути на життя з фактологічної точки зору, а не так, як нам це пропонують у медіа. Більше того, він не звинувачує ЗМІ у тому, що вони показують світ саме таким, а говорить, що журналісти – це звичайні люди, яким притаманні звичайні помилки.

Світогляд, заснований на фактах

Автори спираються на дані з ООН, провідних університетів, державних і неурядових організацій та власні дослідження, які об’єднали в інтерактивний ресурс Gapminder. Це більше, ніж сайт статистики. Це незалежна шведська фундація, аналітичний центр з даними щодо глобального розвитку від 1800 року.

«Вперше в історії людства існує достовірна статистика. Дані показують світ, де більшість речей покращується; світ, який не розділений… Швидкий приріст населення скоро закінчиться. Ми живемо в глобалізованому світі не лише з погляду торгівлі та міграції. Багато людей як ніколи дбають про глобальний розвиток! Світ ніколи не був менш поганим. Але це не означає, що все ідеально. Світ далеко не ідеальний», – пишуть автори Gapminder.

Порада: Gapminder можна використовувати на уроках історії (і не тільки) як достовірне і актуальне джерело інформації.

Цитата

«Думаю, ви ще ніколи не стикалися з використанням інформації як терапії, а розумінням – як джерелом душевного й інтелектуального спокою… Фактологія, як і здорова дієта й регулярні фізичні навантаження, може й має стати частиною вашого повсякденного життя. Почніть практикувати її, і ви зможете замінити свій задраматизований світогляд сприйняттям світу, що спирається на факти».

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

Читайте також:

Back to top button