ГоловнеЗдоров'яПсихологіяФайлиШкільному психологу

Практичні вправи «Пригадуємо доброту» та «Давати раду ризикованим емоціям»

У час інфодемії та напередодні новорічно-різдвяної метушні у нас залишається все менше часу для саморефлексії та можливості приділяти увагу власному емоційному стану. Саме тому ми продовжуємо ділитися з вами практиками освітньої програми соціально-емоційного та етичного навчання (СЕЕН), що допомагають розвивати навички стійкості, уваги та емоційної гігієни (раніше ми вже розповідали про «Співпереживання собі» та «Вправи на вдумливість»).

Нагадаємо, що програму соціально-емоційного та етичного навчання (СЕЕН) протягом 20 років створювала міжнародна команда авторів, вчителів, експертів з освіти Університету Еморі (США), а з 2019 року EdCamp Ukraine почав пілотування програми в українських школах  за підтримки Міністерства освіти і науки України, GIZ Civil Peace Service Ukraine (Громадська служба миру – GIZ Україна).

Зараз в українському перекладі є сім практик (список доповнюватиметься), постери та роздаткові матеріали. Усі ці вправи для початку потрібно опанувати вчителю, і лише потім варто практикуватися у них з учнями.  Для ефективної роботи матеріали можна роздрукувати / вивести на екран або використовувати в онлайн-навчанні.

Практика  «Давати раду ризикованим емоціям»

Щоб навчитися розпізнавати ризиковані емоції та обирати корисні стратегії для захисту себе та інших від сильних та стресових переживань, потрібно зробити декілька кроків:

  1. Пригадайте недавню ситуацію, коли ви відчули ризиковану емоцію, та свою реакцію на неї. Ви зреагували необдумано чи змогли скористатися помічною стратегією?
  2. Якщо ви скористалися стратегією, то опишіть, що саме ви зробили? Як це допомогло вам чи іншим людям?
  3. Перегляньте список і обведіть усі стратегії, які можуть вам знадобитися: випити горнятко води або чаю; прогулятися надворі; пограти у гру; поговорити з тими, кому довіряєте; подумати про те, що вас заспокоює або втішає; поглянути на речі під іншим кутом зору.
  4. Зобразіть на схематичному малюнку, як ви використовуєте помічну стратегію (свою власну або щось зі списку, описаного в пункті 3.)

Крім того, щоб навчитися добре давати собі раду з ризикованими емоціями, потрібно вміти ідентифікувати самовідчуття, які у вас виникають. Тому наступне завдання полягає в позначенні цих емоцій на схематичному зображенні тіла у тих місцях, де ви їх відчули. Також у цій практиці маємо «завдання на сьогодні»: потрібно скласти список улюблених корисних стратегій для боротьби із ризикованими емоціями і тримати їх під рукою, щоб швидко скористатися однією з них, коли відчуєте таку емоцію наступного разу.

Етапи проведення практики, постери та робочі аркуші можна знайти за цим посиланням.

Практика «Пригадуємо доброту»

Для того, щоб почуватися в безпеці, варто тренувати навички зосередження уваги на позитивній або нейтральній реакції нашого тіла, коли ми пригадуємо добрий учинок або добру людину.

Отож, що потрібно зробити: 

  1. Пригадайте людину, яка проявила до вас доброту, запишіть, що вона вам сказала або зробила?
  2. Оберіть щось одне зі складеного списку та намалюйте / опишіть його словами. Після того як завершили, витратьте хвилинку на розглядання свого малюнка / перечитування тексту, та запишіть які відчуття виникають у вашому тілі.
  3. На схематичному малюнку свого тіла підпишіть відчуття, зокрема там, де ви щось відчуваєте.

Крім того, у цій практиці маємо «завдання на вечір»: перш ніж заснути, подумайте хвилинку про щось добре, що ви зробили комусь чи хтось зробив вам. Зверніть увагу, які відчуття виникають у тілі? Зосередьтесь на приємних або нейтральних відчуттях, а також відзначте для себе, про що ви будете думати сьогодні.

Для більш детальної інформації про цю практику, переходьте за посиланням.

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

Читайте також:

Back to top button