Штучний інтелект і навчання
Чи дивились ви фільм «Один удома»? Чи можете уявити, якби замість обличчя Кевіна було обличчя…скажімо, Тараса Шевченка? Насправді зараз зробити подібні маніпуляції з відео вже не так складно. Українській стартап RefaceAI вже дозволяє це зробити! На жаль, чи на щастя, технології так званих діпфейків, або глибинних фейків, стають все доступнішими для інтернет-користувачів.
Що таке штучний інтелект (ШІ)?
Якщо спрощено, то це алгоритм обробки інформації. Системи штучного інтелекту можуть оперувати даними та самонавчатися. Сфери застосування таких систем є необмеженими – від створення роботів, які самостійно приймають рішення, до допомоги лікарям в діагностуванні захворювань.
Deepfake або глибинний фейк
Термін deepfake поєднує такі поняття як «глибинне навчання» (deep learning) і «фейк» (fake). Тобто глибинні фейки – це підроблені відео, які здаються справжніми. Ця технологія допомагає розпізнавати обличчя та повторювати міміку, мову, голос. Подивитися тест технології можна тут.
Український стартап RefaceAI дуже обережний у висловленнях та називає свою технологію «faceswap» (англ. «міняти обличчя місцями»), а не глибинним фейком, тому що він фокусується на позитивному застосуванні технології, наприклад у кіно, рекламі або для розваг. Але технологія – це просто інструмент, тому, якщо вона потрапляє у погані руки, то може бути використана для поширення дезінформації. Джордан Піл створив фейкове відео з Президентом США Бараком Обамою, аби продемонструвати, як легко можна вести глядачів в оману. Спойлер: відеоряд з президентом є глибинним фейком, яким весь час керує Джордан Піл. Більше про глибинні фейки можна почитати тут.
Reflect
Reflect – це застосунок з технологією ШІ, який дозволяє вставити обличчя користувача у зображення. Іншими словами, ви можете наклеїти обличчя людини на обличчя якоїсь зірки на фотографії чи відео, враховуючи міміку. Якщо вдало підібрати фотографії, це може виглядати доволі правдоподібно.
Застосунком можна користуватися в браузері або завантажити на смартфон.
Doublicat
Doublicat – це застосунок, в якому можна вставити обличчя користувача в гіфку. Ми проекспериментували з безкоштовною версією застосунку та ось що отримали: вусатий Тарас Шевченко в тілі Кевіна Маккаллістера, головного героя з фільму «Один удома». Вийшло страшнувато.
Порада. В безкоштовній версії не можна завантажувати власні фото, а тільки зробити «селфі». Для того, щоб зробити діпфейк з Тарасом Шевченком, ми просто сфотографували його зображення на нашу камеру телефона.
Як застосовувати в навчанні
По-перше, обидва застосунки можна використовувати, як демонстрацію технології ШІ та діпфейків. Вже існують діпфейк відео, з яких важко зрозуміти, чи реальні вони, чи змонтовані (як, наприклад, відео з Бараком Обамою, про яке ми розповіли вище). В уроці з всесвітньої історії 8-го класу, 1-го семестру «Становлення абсолютної монархії у Франції. Абсолютизм за Луї XIV», коротко йдеться про глибинні фейки, та як їх можна використовувати для зображення королів у фільмах сьогодні.
По-друге, за допомогою застосунків можна зробити меми та закріпити вивчений матеріал за допомогою жарту.
Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»
Читайте також:
- Чому ми любимо онлайн-тести і як медіаграмотність захищає ваші дані
- Сім способів креативно завершити навчальний рік
- Як зробити скріншот (знімок екрану)?
- Як створити стікери для месенджерів?
- Як навести лад в електронній скриньці
- Deep Nostalgia: «оживляємо» старі фото для уроків
- Клабхауз (Clubhouse): що треба знати про нову соцмережу?
- Як безпечно користуватися месенджерами?
- Онлайн-навчання: Як застосовувати TikTok у школі?