ГоловнеНова українська школа (НУШ)

Освіта в Нідерландах: право вибору, повага, самостійність

У Нідерландах діти йдуть до школи у чотири роки, а закінчуючи початкову школу, роблять вибір щодо майбутньої професії. Про те, як навчаються у Нідерландах та чому нам варто у них повчитися, читайте у нашому сьогоднішньому матеріалі.

Нідерланди-Шкільне життя

Про успіхи

Нідерландці – освічена нація. За даними світових рейтингів Pisa/OECD, що досліджують рівень знань 15-річних учнів, представники цієї країни стабільно демонструють достойні результати. За даними The Times Higher Education, державні університети Нідерландів теж мають високі рейтинги. Вищу освіту має третина громадян віком 25-64 роки, що більше, ніж на 20% перевищує середній показник OECD. Світовий економічний форум включає Нідерланди до трійки найосвіченіших країн світу. Усе це  – результат роботи освітньої системи країни. До речі, зараз їхнє Міністерство освіти та культури спільно з викладачами розробляють проєкт національної реформи, мета якої – зробити освіту ще більш сучасною.

Чим раніше, тим краще

У школу нідерландці йдуть у чотири-п’ять років. Початкова школа розділена на 8 груп – з 4 до 12 років. Чотирирічки не сідають за букварі та прописи. Перша та друга групи більше схожі на дитячий садок. Учні навчаються через гру, розвивають соціальні навички, покращують моторику, вчаться бути самостійними. У чотири та п’ять років діти лише готуються до освоєння читання та письма, а безпосередньо читати та писати починають у шестирічному віці. Протягом перших трьох років навчання домашніх завдань діти не отримують.

Типи початкових шкіл

У Нідерландах є різні типи початкових шкіл:

 1. Державні – школи для всіх. Держава забезпечує місцем у такій школі кожну дитину, а якщо поблизу такої школи немає, дитину зобов’язана взяти приватна школа.
 2. Приватні – конфесійні та неконфесійні.
 3. Громадські – окрім навчання, забезпечують нагляд у позашкільний час, виконання домашніх завдань, заняття спортом, музикою, додаткові уроки мови.
 4. Спеціальні – для учнів з особливими потребами.
 5. Міжнародно орієнтована початкова освіта (IGBO). Такі школи фінансуються урядом. Увесь навчальний процес та спілкування відбувається англійською мовою.

Вибір для батьків: релігія та філософія

Вибір освітньої філософії дуже важливий для багатьох батьків у Нідерландах, які обирають приватні школи:

 • у школах Монтессорі дітей вчать ставати самостійними, при чому кожен може працювати у своєму темпі;
 • у школах Дальтона діти вчаться складати власні реалістичні плани та графіки, працюють у групах над проєктами;
 • у школах Єнаплана важливу роль відіграє  шкільна спільнота;
 • у школах Вальдорфа намагаються об’єднати інтелектуальний, практичний та художній розвиток дитини.

Також є приватні релігійні школи. Обрати можна римо-католицьку, протестантську, мусульманську, індуїстську.

Двомовні школи

У початкових школах діти навчаються нідерландською мовою. Але вже реалізується пілотний проєкт, який передбачає двомовне навчання з чотирирічного віку. У таких школах до 50% (мінімум 30%) навчального матеріалу викладають англійською. Двомовних початкових шкіл небагато, а от середніх шкіл, у яких половина навчального процесу проходить англійською, стає все більше.

Розпорядок дня

Кожна школа у Нідерландах має свій розклад. Зазвичай уроки починаються десь о 08:30 або 08:45. У більшості шкіл є велика обідня перерва. Діти обідають у школі, гуляють на подвір’ї або навіть можуть сходити додому. Вчителі також мають перерву на обід, за дітьми у цей час приглядає хтось із батьків або волонтери.  У  деяких школах обідня перерва скорочена – діти з’їдають ланч у класі разом з учителем.

Час відпочивати

Освітній процес в Нідерландах організовано так, щоб учні і вчителі встигали відпочивати та заряджатися енергією. У державних та приватних школах час канікул може не збігатися, проте навчальний рік триває мінімум 40 тижнів. Розклад канікул залежить також від регіону. У Нідерландах немає таких тривалих літніх канікул, як у нас, вони тривають шість тижнів. Решта днів для відпочинку рівномірно розподіляється протягом року.

Вибір для дітей

Уже в початковій школі учень робить вибір, як навчатиметься далі, чи буде отримувати вищу освіту в подальшому. Закінчуючи початкову школу, дитина складає тест та отримує рекомендації від вчителя про те, як продовжувати навчання. Це залежить від результатів тесту, ставлення до навчання, бажання самого учня. Дванадцятирічні нідерландці обирають один із трьох варіантів:

 • Школа загальної середньої освіти;
 • Школа технічної середньої освіти;
 • Школа доуніверситетської підготовки.

Зважений підхід – те, що потрібно усім

Батьки та учні в Нідерландах довіряють вчителям та з повагою ставляться до рекомендацій, які вони дають. У свою чергу, педагоги  поважають будь-який вибір дитини, про упереджене ставлення до учнів, які не бажають вступати до університету, не може бути й мови. Цей підхід відповідає принципам НУШ, які запроваджуються в українській освіті сьогодні.

Такі важливі принципи нідерландської початкової школи, як навчання через гру, розвиток соціальних навичок, відсутність домашніх завдань для найменших, уже реалізуються в Україні. Цілком можливо, що й інші перевірені принципи нідерландської освіти  з часом можна застосувати і у нас.

 Анастасія Пасічна, журналістка проєкту “Дружня школа”

Цей матеріал створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Висловлені в цьому матеріалі думки жодним чином не відображають офіційний погляд Європейського Союзу чи Міністерства закордонних справ Фінляндії.

НУШ-Шкільне життя

Читайте також:

Back to top button