Перерва

Цитати ексміністра освіти і науки України Лілії Гриневич за час перебування на посаді

Ми зібрали цікаві цитати ексміністра освіти і науки України Лілії Гриневич за час перебування на посаді (2016-2019 роки):

«Репетиторство неможливо заборонити хоча б тієї точки зору, що діти мають індивідуальні навчальні потреби і можуть мати потребу навчатися додатково та використати додатковий навчальний час із кимось окремо, поза навчанням у школі, або, наприклад, вивчити додаткову мову через додаткові навчальні заняття. Тому така теза абсолютно… надумана».

«Нам важливо зробити школу привабливою для дітей. Саме тоді в умовах, коли є опір вчителів, які бояться втратити роботу, батьки бачитимуть реальні перспективи для своїх дітей»

«Діти мають право на вибір. І якщо ми їм цей вибір не забезпечимо, ми залишимо їх перед викликом із 20 навчальних предметів. Як цю проблему вирішують у провідних країнах світу? Дитині дають обрати свій профіль, а те, що їй потрібно для гармонізованого розвитку і цілісного світогляду, заключають в інтегровані курси. І ми теж хочемо якомога швидше ухвалити рішення щодо прочитання інтегрованого курсу «Історія» для тих, хто обрав, наприклад, природничо-математичні профілі. Так є значно більше шансів, що в них після школи залишаться реальні знання з цього предмету»

Нам необхідно зробити так, щоб наші вчителі мали статус і повагу, розуміли важливість їх ролі. Нам необхідно перезавантажити нашу систему підготовки вчителів, щоб виростити нового українського педагога, який цінує кожного учня і відкритий до найбільш ефективних форм навчання. Нам потрібно перетворити школу в дивовижну подорож у невідоме, де навчання рухає природна цікавість, а життєві навички дитини розвиваються поряд з талантом дитини та її природними здібностями. Іншими словами, нам потрібна нова українська школа”

«Батьки мають право та повинні отримувати справжню педагогічну консультацію від вчителів. І це має відбуватися не в форматі, коли вчитель запрошує батьків, розказує їм, що їхня дитина не відвідує уроки, і каже: «зробіть з ним щось». Це неправильно, значна кількість батьків не знають, що можна зробити, хіба що побити та посварити. Учитель має допомогти батькам знайти правильний вихід і вирішення ситуації»

«Опорна школа в сільській місцевості має стати ядром громади та забезпечити якісну освіту для всіх українських дітей. Пам’ятайте, ми з вами – в одній команді. Міністерство освіти і науки надзвичайно зацікавлено, щоб ви відчували наше плече, адже ваш успіх – це наш успіх. Ви сьогодні демонструєте всій Україні, що процес створення опорних шкіл окуповується новими високими результатами та успішністю наших дітей»

Диктатура, авторитарна школа, на жаль, продовжує залишатися авторитарної школою. І перейти до педагогіки партнерства – це дуже велике завдання, тому що вчителеві легше і простіше володіти класом через залякування”

«Найбільший виклик сьогодні це навіть не відсутність коштів, а впевненість у наших силах. Потребує змін наша свідомість, підходи до навчання. Ми маємо відмовитись від принципу трансляції знань та перейти до компетентнісного підходу, а також передати учням віру у свої сили, віру у можливість змін. Тільки за таких умов вони стануть особистостями, патріотами та інноваторами»

“Фіни розповідають, що в їхній реформі ініціювали зміни в підготовці вчителя педагогічні університети. А в нас найважча розмова відбувається саме в середовищі педагогічних університетів, які орієнтовані на минуле і продовжують транслювати старі методи навчання. Можливо, тому, що вони поки що надто відірвані від життя сучасної школи. І мені як міністру це дуже прикро”

Можна написати прекрасний стандарт, ми можемо дочекатися на його основі кращих підручників, можемо поставити комп’ютери в школах. Але якщо не зміниться вчитель і його авторитарне ставлення до учня, не зміняться методики активного навчання, ми не зможемо привести реформу до кожної дитини. Тому виклик пов’язаний з підвищенням кваліфікації та соціальним статусом вчителя.”

“Коли я погодилася на посаду міністра, сказала, що пріоритет – український вчитель. Уряд та прем’єр-міністр зрозуміли та сприйняли це. Саме тому ми змогли цього року зробити такий прогрес із зарплати. Крім того, для талановитих людей важливо творчо реалізуватися в професії, адже сьогодні вчитель затиснутий купою інструкцій і не властивою для нього роботою. Закон про освіту дає більше педагогічної свободи вчителю. Стандарти освіти визначають результат навчання, як дійти до цих результатів, вчитель може визначати самостійно.”

Розумієте, це теж не метод: дати команду й заборонити лінійки. Потрібно йти шляхом не заборон у цьому випадку, а просвітою вчительства, для того, щоб вони шукали й могли запропонувати цікавіші методи роботи з дітьми”

“У нашій ситуації, коли заробітна плата вчителів була 5 тис. гривень у середньому її підняття на 50% вже недостатньо. Зараз зарплата вчителя нижча, ніж середня по ринку праці. Тому важко залучити молодь”

«Хочу застерегти вчителів, щоб вони не зловживали цією грізною назвою – ДПА. Адже маємо сигнали, коли, часом, створюється така атмосфера, що батьки навіть наймають репетиторів, бо дітям у 4 класі потрібно складати атестацію»

«Я знаю, що це дуже ніжна тема – понизити ступінь або закрити. Але треба не забувати, що ми відповідальні перед дітьми. Якщо в старшій школі 5-10 учнів, один вчитель навчає кільком предметам, цей випускник не може бути успішним. Ви фактично проектуєте його чи її неуспіх. Тут питання: для кого ця школа – для дітей чи вчителів? За популізм ми розплачуємося гіршою якістю освіти і нижчою зарплатою вчителів»

«Я прошу вас усіх привернути увагу батьків та керівників до закону проти цькування. Міністерство надало рекомендації для закладів освіти, будь ласка, прослідкуйте, чи всі їх отримали. Це ніжне питання, яке болить вчителям, батькам та дітям, тому надзвичайно важливо поставитися до цього відповідально»

«Не можна оцінювати школи за результатами ЗНО, я категорично проти, це наша офіційна позиція. Це один із критеріїв, але сьогодні в Україні школи беруть дітей в різний спосіб (за територіальним принципом — тільки в початкову школу). А далі йде конкурсний відбір.

Є школи, де діти з дуже забезпечених сімей, це означає, що в них гарантований репетитор. Є школи, де беруть дітей талановитих за певним спрямуванням.

Як можна результати фізико-математичного ліцею порівнювати зі звичайною школою?»

“Іноді вчитель не працює як належить на уроці, аби діти приходили до нього на індивідуальні платні заняття. Це ганебне явище! Ми підготували листи Міністерства освіти і розіслали їх по школах. Це непедагогічно і це порушення. Тобто вчитель, який безпосередньо навчає дитину в школі, не може бути репетитором — це конфлікт інтересів.”

  
Back to top button