ГоловнеНова українська школа (НУШ)

Читати швидко чи з задоволенням? Підхід Нової української школи

Нова українська школа ставить перед собою завдання розвивати в учнів наскрізні вміння, зокрема, техніку читання. Чи можливо оцінити її об’єктивно, читайте у матеріалі проєкту «Навчаємось разом: дружня школа». 

Перевірка техніки читання знайома всім школярам молодшої школи. Оцінювати її педагоги починають наприкінці першого класу, перевіряючи у дітей знання алфавіту та складів різних типів.

Практику читання вголос у початковій школі, починаючи з другого класу, оцінюють в процесі поточного і підсумкового контролю. Учитель перевіряє правильність, усвідомленість, темп і виразність читання школяра, пропонуючи йому незнайомий, але відповідний за віком текст. Тобто його обсяг, зміст, мова, шрифт та інші характеристики мають бути зрозумілими та доступними для дитини.

З третього класу в НУШ перевіряють читання мовчки. Оцінка так само враховує розуміння змісту прочитаного і темп читання. Те, наскільки учень зрозумів матеріал, вчитель може перевірити шляхом запитань щодо змісту, головної думки тексту, значення слів тощо.

Техніка читання має оцінювати загальне розуміння тексту, а темп читання повинен бути зручним для кожного учня, зазначає вчителька вищої категорії, вчителька-методист, викладачка НВК «Ерудит» Солом’янського району Києва Олена Маркелова.

«В учнів початкової школи техніку читання оцінюємо за рівнями НУШ. Проте об’єктивною таку оцінку назвати важко: на результат впливають чимало факторів. Техніка читання залежить від темпераменту дитини, її артикуляції, емоційного стану. Для багатьох дітей це завдання — цілковитий стрес, тому аж ніяк не сприяє формуванню любові до читання», — коментує педагогиня.

З нею погоджується вчителька-логопед Вікторія Симанич. Правильно розшифрувати результати техніки читання — це дійсно непросте завдання, вважає вона.

Вікторія Симанич-Шкільне життя

«Читання — це вид мовленнєвої діяльності, який передбачає перекодування графічної мови у звукову. Читання включає техніку читання, правильність читання слів та виразність. Тому дуже важливо розвивати всі складові. Коли дитина читає, слідкуйте, як вона вимовляє слова (чи є помилки), читає по складах чи цілком, чи робить паузи наприкінці речень, чи виділяє інтонацією знаки пунктуації.

Об’єктивно оцінити розвиненість навички читання можна лише тоді, коли учень спокійний, а завдання не викликає в нього занепокоєння. Стрес та хвилювання заважають читати та сприймати прочитане», — каже експертка.

Завдання школи — сформувати в дитини читацькі навички, важливі для вивчення навколишнього світу. А любов до читання належить до ключових компетентностей Нової української школи.

Втім, любов до читання не можна розвинути лише настановами, переконана педагогиня Олена Маркелова. Найкраще, якщо діти матимуть приклад і в школі, і вдома.

«Я багато читала дітям вголос дітям у першому класі, а вже у третьому ми влаштовували «рекламні акції», розповідаючи про книжки, які сподобались. Переможцями стали ті, чиї книжки однокласники вирішили взяти почитати після презентації», — розповідає вчителька.

Щоб дитина навчилася читати, потрібно, аби вона полюбила читання й книги, і завдання дорослих — усіляко цьому сприяти, переконана логопед Вікторія Симанич. Крім цього, за підтримки педагога, читання вголос дозволяє учневі розвивати правильну вимову, виразність та інтонацію мовлення. А от навичка читання мовчки розвивається якраз до завершення початкової школи.

Ярослава Кобинець, журналістка проєкту «Навчаємось разом: дружня школа»

Цей матеріал був створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерство закордонних справ Фінляндії. Зміст публікації є виключно відповідальністю автора і необов’язково відображає погляди Європейського Союзу, Міністерства закордонних справ Фінляндії.

НУШ-Шкільне життя

Читайте також:

Back to top button