Конспекти уроків української мови 2 класКонспекти уроків української мови 3 класКонспекти уроків української мови 4 класУсі уроки початкова школаФайли

Диктанти для учнів початкових класів

Автор: Мартиняк Параска Юріївна

Навчальний заклад: Пістинь-Царинська школа

Диктанти для учнів початкових класів

 1. Творчий диктант. Прикметник. 3 клас. 53 слова

Рідний край! Починається він із батьківського порога, стежини до хати, що ніжно стелиться в садочку. А ще він починається із маминої пісні колискової. Для кожної людини найдорожчий той край, де вона народилася, звідки пішла у світ. А для нас найдорожче наше рідне село Пістинь. Тут жили наші діди-прадіди. Тут корінь нашого славного роду.

 1. Вибірковий диктант. Іменник. 2 клас. 47 слів

Кожна людина завжди з великою любов’ю і душевним трепетом згадує місце де народилася, де минуло її дитинство… Те родинне вогнище, маленька батьківщина кожної людини, де живуть мама і тато, бабуся і дідусь, брати і сестри. І якщо скласти маленькі батьківщини кожного з нас, вийде велика держава Україна.

 1. Контрольний диктант. Іменники.3 клас. 52 слова

Ріка гуцулів

Черемош – це Гуцульщина. Він живе, думає та й говорить… І багато, багато знає, не одне бачив, не одне чув… Свідок усього того, що колись тут було й минуло, пропало, в непам’ять пішло.

В шумах Черемоша історія віків… День і ніч шумить він – шуміти не перестане, безконечну повість – історію Гуцульщини розповідає.

 1. Пояснювальний диктант. Дієслово. 3 клас. 53 слова

Колядки моєї бабусі

Ще змалку, слухаючи розповіді своєї старенької бабусі про свято Різдво. Я уявою переносилася у минуле і нібито ставало свідком тих надзвичайно цікавих подій у моєму селі. Особливо запам’яталися  мені бабусині оповіді про колядування.

Бабуся колядувала. А в її очах світилася радість, спогад про минуле. Її слова відкривали скарбницю народної мудрості.

 1. Головні члени речення. Дієслово. 4 клас. 76 слів

Батьківщина

Це слово росте з нами тихо, як тихо ростуть дерева, сходить сонце, розцвітає квітка. Як тихо світить веселка і гладить по голівці дитину рідна ненька. У кожного є на світі своя Батьківщина. Для нас – це прекрасний метелик, улюблений край, наше рідне село. Батьківська оселя, пташка, яка залетіла у кімнату, стежка, протоптана в перші роки життя дитячими ніжками – все це рідний край, який дав нам сили для злету.

Це сторона, яка пам’ятає минуле і чекає майбутнього.

 1. Пояснювальний диктант. 3 клас. 52 слова

Полонина попаді

Тут, мов у казці! Дух захоплює. Синь, синь і синь… верхи, верхи, верхи-верхи, мов застиглі блакитні хвилі, а по них ходять заблукані тіні хмар. Далека Говерла піавприкрилася прозористим серпанком і задумалась. Шпиці пописалися  Ребрами, яскраво відсвічуючи на сонці, а там розлігся масивний Піп Іван, мов мертвий колосальний звір задубів.

За Іваном Франком

 1. Пояснювальний диктант. Власні та загальні назви. Іменник. 2 клас

Окраса гір

Коні- це особлива окраса і гордість Гуцульщини. З – поміж усіх гірських племен Європи, лише гуцули споконвіку були вершниками. Звідси – не один звичай, звідси – стрій , в тому числі й жіночий: замість спідниці – запаски, пристосовані для кінної їзди.

 1. Контрольний диктант. Речення. 2 клас. 36 слів

Народна пісня

Скільки в небі зірок, стільки в скарбниці нашого фольклору народних  пісень. Та й хто їх лічить? Хто знає обсяг та іскристу потужність силу-силенної і зірок, і народних пісень? Та хіба їх всіх перелічити?

 1. Барвінковий край . 46 слів

Благословенний і чарівним вважається той край, де барвінок росте. А росте він у Карпатах, Лісостепу, Західному Поліссі, переважно у дубових та дубово-грабових лісах.

На усіх наших сільських і не тільки сільських квітниках стелиться цей вічнозелений чагарник. Тому й нашу Україну називають барвінковим краєм.

Тексти для попереджувальних  та перевірочних диктантів.

 1. Родинне вогнище. 40 слів

Здавна батьківську хату вважають родинним вогнищем. Звідси ми мандруємо в широкий світ з піснею, повчанням. Дідусеві казки, бабусині вишиванки ведуть кожну людину до рідної хати. У цій хаті були перші радощі, клопоти. У ній пахло зіллям, хлібом, молоком.

 1. Символ життя. 51 слово

У сиву давнину народний календар брав свій початок з весни. Дуже давно люди почали вважали яйце символом життя, приходу весни. Тому наші предки обожнювали його, розписували різними яскравими фарбами. Так виникло чудове мистецтво – писанкарство. На писанках малювали різні лінії, крапки, що символізували нескінченність світу. Дерев’яні писанки були гарним подарунком.

 1. Гуцульщина . 51 слово

Гуцульщина – це гори, це частина Карпат, це Бескид лісистий, зелений із темними віковічними лісами й найвищим гірським пасмом, Чорногорою, понад яку спинаються до небес її вершини – Говерла,                  Піп Іван, Петро.

Гуцульщина – це найвищі гори Східних Карпат з бистротічними ріками Черемош і Прут, Чорна і Біла Тиса.

Гуцульщина – це зелена колиска України.

Речення. 3 клас

 1. Гуцульська краса. 51 слово

Які ж то гарні строї у старих та молодих гуцулок! Аж просто за очі бере! А ті хустки на головах. Всякі кольори можна тут побачити: і червоні, і рожеві, зелені й жовтяві. А коралі, а пацьорки й вишиті сорочки – кептарики й бердяки! Такої краси в цілому світі не найти!

 1. 58 слів.

Яка ж то краса полонин. Ні очима не обняти ні серцем збагнути. Зелені, буйні трави, а між ними то червоні, то жовті й синенькі квіточки, полонинські фіалочки й братчики. По буйних травах овечки чорні й білі бродять. За тими овечками вівчарики на сопілках грають, веселих співанок співають… Боже, яку ж красу розсипав і посіяв ти по наших горах!…

 1. Гуцульські гори. 54 слова

Тут можна почути гомін віків і зачерпнути силу й віру в майбутнє. У зелено-срібних водах озер і рік можна скупати й очистити не лише тіло, але й душу, та карпатським сонцем зігріти її. В цій красі виходиш на верх Говерли і там побачити Бога й почути голос-голос Творця гуцульських гір.

 1. Творчий диктант. Дієслово. 3 клас.

Образ матері

Стоїть він перед нами зелений, мирський. В нім внутрішня краса матері, джерело радості, яку вона дарує дитині.

Ніжно так, як мати, не прощає. Якщо материнська рука і вдарить, то не боляче, – бо б’є вона не дитину, а власну душу.

Слово, руки матері, її поцілунок – найкращі ліки для людини, яка сьогодні має щастя бачити свою неньку. І лиш тільки від матусиного дотику минають і біль, і печаль.

 1. Творчий диктант. 3 клас. 68 слів

Пробудження річки

Скресла, розламавши люди бурхливими весняними водами, завжди гомінлива річка Рибниця. Скресла, як скресає кожної весни, щоб повести такі води з далеких і близьких стрімчаків ген на доли. Налетіли у гори теплі вітри.  Розворушили їх сувору задуму. Розбудили приспану холодною зимою зелень. Вітри принесли на своїх легких крилах весну. А вона стукає в людські серця, немов оновлює сили, розворушує їх почуття.

 

Пояснювальні диктанти. Слово. 2 клас

 1. Щедрий вечір

Знов у батьківській хаті зібралась родина. Світлиця чисто прибрана. У кутку стоїть «дідух». На столі – святкова вечеря: кутя, вареники, узвар. Після вечері під вікном лунають колядки.

Колядники бажають господарям та їхнім діточкам щастя.

 1. Колискова

Це – пісня материнської душі й безмежної любові, ласки й неповторної ніжності. В ній щільно переплетено радість і біль, тривога й надія. Хто виростає під мамину мелодію, має добру, щедру, вдачу. Бо через колискову пісню в душу дитини переливаються найщиріші материнські почуття.

 1. Мальовничий край

Вершини хребта Чорногори і мальовничі карпатські полонини. Край струнких смерек і сріблястих буків, дзвінких потоків і річок, зелено-шовковистих луків та екзотичних потужних скель і кам’яних споруд, породи яких утворилися в кілометрових глибинах океану Теніс.

 1. Живі струни

Грали цимбали. Вирувала, бриніла нова мелодія. На струни падало світло лампи. Від нього мерехтіли, переливалися, наче казкові хвильки. Струни мали свою окрему душу.

Правда, коли валялися звичайними дротиками, виглядали непомітним мотлохом. І ось, що значить мати вміння і силу перетворяти звичайну металеву нитку у щось живе.

 1. Синівська любов

Ніхто інший так свого краю не любить, як любить гуцул свій гуцульський світ! Серцем і душею любить свою Верховину. Любить своє безжурне вільне життя. Закосичує кресало літом квітами, а зимою співанками-колядками.

Відважні і сміливі. А гори й свободу понад усе люблять.

 1. Опришки

Ідуть хлопці, поспішають, стежки снігом замітають… А в Довбуша серце б’ється, серце ниє, серце мліє… Скоріш, скоріш!… Пройшли круті доріжки вздовж Черемоша, минули Ільцю й у верхи подалися. А там і брегіт і вже в завоєлі, присілку Космача…

Завантажити: Диктанти для учнів початкових класів + Сертифікат (Розмір: 389.0 KB, Завантажень: 433)
Back to top button