ГоловнеЗдоров'я

Стрес підсилює як погані звички, так і хороші – вчені

Стрес підсилює як погані звички, так і хороші - вчені
Стрес підсилює як погані звички, так і хороші – вчені
Схоже, позбутися старих звичок дійсно важко – незалежно від того, хороші вони чи погані.

Результати дослідження, опубліковані у виданні Journal of Personality and Social Psychology, насправді заперечують тезу про те, що, опинившись у складних життєвих обставинах, ми обов’язково почнемо переїдати або займатися неконтрольованим шопінгом.

З таким самим успіхом люди в стресі можуть кинутися до спортзали або на пошуки здорового харчування.

Дослідники стверджують, що скрута дійсно може штовхати людей на деструктивну поведінку, відновлюючи погані звички, але вона так само може зміцнити і хороші звички.

Пончики проти вівсянки

Команда вчених із Університету Південної Каліфорнії впродовж 10 тижнів спостерігала за поведінкою 65 студентів.

Вони хотіли вивчити силу волі студентів у стресовий період – у даному разі, під час іспитів.

Дослідники встановили, що тоді, коли студенти мали додаткове навантаження і мало спали, вони посилено піддавалися старим звичкам, оскільки енергії на щось нове у них не залишалося.

Тож ті, хто зазвичай їв печиво або пончики на сніданок, під час іспитів з’їдали ще більше нездорової їжі.

Але те саме відбувалося і з тими, хто перебуває на здоровій “вівсяній дієті” – вони також ще більше піддавалися своїй звичці.

Студенти, які звикли щодня слідкувати за пресою, продовжували робити це навіть попри брак часу. А любителі займатися у спортзалі, перебуваючи у стресовій ситуації, ходили туди навіть частіше.

Сила волі

Професор Венді Вуд, яка очолювала дослідження, зазначила: “Коли ми намагаємося змінити нашу поведінку, ми напрацьовуємо стратегію мотивації та самоконтролю. Але натомість нам краще було б подумати про те, як прищепити собі нові звички”.

За її словами, звички переслідують людей навіть тоді, коли в них зовсім немає сил, адже втома заважає самоконтролю.

“Кожен може переживати стрес. І повне фокусування на контролі над власною поведінкою може виявитися не найкращим способом досягнути поставленої перед собою мети”, – додала вона.

Пані Вуд стверджує, що їхнє дослідження доводить: звички є значно важливішими для тих, хто має проблеми із силою волі.

Робота вчених може стати у нагоді тим, хто шукає шляхів впливу на поведінку людей: “Головним питанням для тих, хто намагається змінити поведінку, повинне стати те, як сформувати здорові, продуктивні звички”.

“Що нам відомо про формування звичок, так це те, що слід намагатися зробити вчинки простішими, аби люди часто їх повторювали, і вони ставали б частиною їхнього повсякденного життя”, – додала вона.

Джерело: ВВС Україна

Back to top button