Конспекти уроків зарубіжної літератури 10 класУсі уроки зарубіжної літературиФайли

Шарль Бодлер. «Відповідності», «Вечорова гармонія». Філігранність поетичної техніки, формальна довершеність і сугестивність вірша «Вечорова гармонія» (10 клас. Зарубіжна література)

Шарль Бодлер. «Відповідності», «Вечорова гармонія». Філігранність поетичної техніки, формальна довершеність і сугестивність вірша «Вечорова гармонія». Тлумачення предметних образів як «видимих знаків» ідей, почуттів, душевних станів («відповідності»)

Мета: формування предметних компетентностей: допомогти учням осягнути ідейно-художні особливості, естетичну привабливість поезії Бодлера; розвивати навички аналізування поетичних творів, роботи з художнім словом; прищеплювати інтерес до поетичного слова, естетичний смак; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі; інформаційної: формувати вміння знаходити потрібну інформацію та представляти її; загальнокультурної: прищеплювати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.

Тип уроку: урок формування умінь та навичок.

Обладнання: портрет письменника, видання його творів, переклади віршів Бодлера різних авторів.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Більшість сучасників називали Бодлера аморальним, небезпечним богохульником, анархістом, напівбожевільним. Поет Теодор де Банвіль говорив про нього інше: «Якщо можна назвати людину приємною, то найбільшою мірою це стосується Бодлера. Погляд його сповнений життя і думки… Коли я слухав його швидке, вишукане мовлення, мовлення справжнього парижанина, мені здавалося, що з очей моїх спадає полуда, що переді мною відчиняється безмежний світ мрій, образів, ідей, величних пейзажів…» На чиєму боці правда — спробуємо розібратися сьогодні на уроці.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

 1. Бесіда
 • Які цикли містить збірка Ш. Бодлера «Квіти зла»?
 • Які вірші виокремлюють у складі циклу «Сплін та ідеал»?
 • Поясніть значення слова сплін.
 1. Словникова робота

Сплін (з англ.- селезінка) — тоскний, пригнічений настрій, туга, хандра (у давнину пояснювали хворобою селезінки).

 1. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
 2. Слово вчителя

— Не кожного з тих, які вміють писати римовані рядки, можна назвати поетом. Та й чи багато людей прагнуть бути справжніми поетами? Адже поет — це не тільки слава, визнання, шанувальники. Це ще і ризик бути незрозумілим більшістю, перетворитися із «володаря блакиті» на безпомічну забавку для оскаженілого натовпу. Бодлер не боявся бути поетом, тому його поезія вражає нас своєю щирістю і болем навіть через століття.

 1. Виразне читання вірша Ш. Бодлера «Відповідності»
 2. Бесіда
 • Як розкривається у цій поезії ідея «відповідностей»?
 • Розкрийте зміст метафори «ліси символів».
 • У яких рядках змальовано картину всеохопної гармонії?
 • Як передаються у творі взаємини людини й природи?
 • У якій формі написано вірш? (Сонет)
 • Поясніть, чому цей твір називають «маніфестом символізму».
 1. Слово вчителя

— Дослідник творчості Бодлера Гастон Башляр застерігав від сприйняття сонета «Відповідності» як твору пейзажної лірики — його зміст значно глибший. «У двох єдностях — темної ночі і ясного дня — виявляється одвічна подвійність добра і зла. Усе, що є широкого, неоднозначного у темряві ночі і ясному дні, не дає змоги зупинитися або тільки на темряві, або тільки на світлі». Про це писав і сам Бодлер: «… увесь видимий світ є лише арсеналом образів і знаків, яким уява відводить місце і визначає відносну ціну». Навіть у віршах, де поет справді милується красою пейзажу, він не може позбутися відчуття «темного змісту речей» — «широкого і чорного небуття».

 1. Виразне читання поезії «Вечорова гармонія»
 2. Бесіда
 • Яке враження справив на вас цей твір?
 • Що утворює картину «вечорової гармонії»?
 • Назвіть кольори і звуки, які відтворює поет. Як вони пов’язані між собою?
 • Яку функцію виконують повтори рядків?
 • Спробуйте передати словами «музику» бодлерівської «Вечорової гармонії».
 1. Слово вчителя

— У поезії Бодлера вражає сугестія (навіювання певного емоційного стану) і магія образів, характерні для творів символістів. Читач не тільки «бачить» кольори предметів, а й відчуває їхні форми, насолоджується дивними звуками. Вечорова гармонія постає як симфонія почуттів («стебло співає росне», «цвіт димує в тишині».) Мелодії мають запахи («запашні», від них «очманіння млосне»). Лунає казкова музика — грає меланхолійний вальс, а стоголосе серце підспівує й «тремкоче» скрипкою. Прихід ночі порівнюється з урочисто- піднесеною літургією («цвіт димує. мов кадило»; «небеса високі і смутні. як вівтар»; обличчя коханої ліричного героя «сяє, мов потир» [потир — церковна чаша]). Божественне начало контрастує з язичницьким уподібненням заходу сонця до його кривавого самогубства («упало в кров свою світило життєдайне»).Повторювання тих самих рядків (кожна наступна строфа починається з другого рядка попередньої, деякі рядки одних строф переходять до інших) нагадує якесь ворожбитське заклинання. Видовище вечора перетворюється на споглядання гри якихось містичних сил, боротьби світла й темряви. А загальна атмосфера поезії створює глибинне відчуття гармонії.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

 • Продовжте речення:

— У поезії Ш. Бодлера мене приваблює… .

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Уміти виразно читати, аналізувати поезії Ш. Бодлера, визначати ознаки різних літературних напрямів. Написати контрольний домашній твір (есе) за поезією Ш. Бодлера. (Орієнтовні теми для творів (есе): «Конфлікт «ідеалу» та «дійсності» в поезії Ш. Бодлера»; «Культ краси в ліриці Ш. Бодлера»; «Трагізм становища поета у світі (бодлерівська концепція митця в поезії «Альбатрос»)»; «“Квіти зла” Ш. Бодлера — “символічна біографія поета”»; «“Жорстокий моральний урок” поезії Ш. Бодлера».)

Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення про художників-імпресіоністів, філософів-модерністів.

Завантажити: Шарль Бодлер. «Відповідності», «Вечорова гармонія». Філігранність поетичної техніки, формальна довершеність і сугестивність вірша «Вечорова гармонія» (10 клас. Зарубіжна література) (Розмір: 15.1 KB, Завантажень: 52)
Back to top button