Конспекти уроків української літератури 8 класУсі уроки української мови та літературиФайли

Багатогранність лірики Володимира Сосюри (8 клас. Українська література) + Презентація

Автор: Дележа Альбіна Ярославівна

Навчальний заклад: гімназія № 290 м.Києва

Тема: Багатогранність лірики Володимира Сосюри

Мета: продовжити знайомство учнів із життям та творчістю Володимира Сосюри; повторити відомості з теорії літератури щодо різновидів ліричних творів; опрацювати ідейно-тематичний зміст поезій Володимира Сосюри «Васильки», «Осінь»; з’ясувати образи поезій, мотиви, зв’язок із біографією письменника; дослідити актуальність змісту творів; розвивати образне мислення, вміння виразного читання, аналізу ліричних творів, висловлення власних думок та міркувань з приводу змісту поезії; виховувати почуття поваги до мистецтва слова, усвідомлення значення кохання у житті людини, любові до природи, рідного краю, Батьківщини.

Хід уроку

 1. Організаційний етап
 1. Перевірка домашнього завдання
 1. Повідомлення теми та мети уроку

На минулому уроці ми з вами почали знайомитись із життям та творчістю видатного українського письменника Володимира Сосюри.  Його творчість є  справжнім скарбом для всієї країни. З-під пера письменника вийшло близько 40 збірок поезій, поем та романів. Його творчість торкається струн душі міліонів, адже вона така багатогранна й різноманітна. Сьогодні на уроці ви познайомитесь з поезіями Володимира Сосюри, що належать до різних різновидів лірики і зробите висновки щодо його творчості.

 1. Актуалізація опорних знань
 • Яку поезію Володимира Сосюри ми розглядали на минулому уроці?
 • До якого різновиду лірики вона належить? Чому?
 • Які різновиди лірики вам відомі?
 • Які їх особливості?
 • Які різновиди ліричних творів більше подобаються вам? Чому?
 1. Опрацювання навчального матеріалу

Якщо пригадати біографію Володимира Сосюри, то можна зауважити, що його творчість рятувала його двічі від смерті  – у період Визвольних змагань письменник був засуджений до страти: спочатку денікінцями, потім — більшовиками, проте його врятували вірші: червоноармійці заслухалися поезіями й пожаліли талановитого юнака. А опісля змагань, Володимир Сосюра став улюбленцем молоді: вірші поета переписували, вчили напам’ять, читали коханим дівчатам. Адже більшість ранніх творів письменника були присвячені саме темі кохання. Почуття вічному. Відомі рядки «Так ніхто не кохав, через тисячі літ лиш приходить подібне кохання…», авторство яких належить саме Володимирові Сосюрі, побили рекорд за кількістю публікацій у мережі facebook у наш час. А що казати про сучасників самого Володимира Миколайовича?

Поезія Володимира Сосюри – це насамперед дві любові поета: до жінки й до Батьківщини, в усіх її проявах. Відтак головні струни Сосюриної ліри – інтимна й патріотична. У шахтарському місті зустрів Володимир своє перше кохання, пережив розчарування, зраду, багато хвилин насолоди. Першою дружиною поета стала Віра Берзіна, саме їй він присвятив поезію «Так ніхто не кохав», проте згодом, через різні погляди на долю України пара розійшлась, підтримуючи дружні стосунки протягом усього життя.

Другою дружиною Володимира Сосюри стала Марія Гаврилівна Данилова, з якою митець познайомився у 1931 році після концерту до дня народження Шевченка в Сталіно (тепер це Донецьк). За кілька днів після знайомства Володимир Сосюра зробив жінці пропозицію. У своєму автобіографічному романі «Третя рота» митець розповідає про це так:

«Що я забув написати про саме прекрасне і про саме страшне в моєму житті — про любов і голод…

Якось дивно писати про любов на цьому страшному фоні страждань міліонів, і я скажу просто. Мене посилали в Сталіне для літроботи з початківцями на місяць.

Я зайшов до Віри і спитав її (я іноді заходив до синів):

— Если я встречу человека, которого полюблю на всю жизнь, ты разрешишь мне жениться?

I мертво відповіли губи людини, про яку я писав вірш “Так ніхто не кохав”:

— Разрешу.

І я в Сталіне одружився з моїм синьооким щастям і горем, що полюбив на все життя…» 

 • Як письменник називає свою дружину?
 • Як ви вважаєте чому?
 • З чим ви могли б порівняти синій колір очей?
 • А що ви знаєте про таку квітку як васильки або волошки?

Волошка або васильок  – одна з дванадцяти квіток українського вінка. Вона символізує життя, молодість, красу, скромність і простоту. Ці ніжні сині квіти, як частина орнаменту, присутні й в українській вишивці. Волошка також відома своїми лікувальними властивостями, вже багато століть її використовують у народній медицині при лікуванні різних хвороб. З  квітів волошки отримують блакитну і синю фарбу,  а також використовують у кулінарії, додають до багатьох страв у якості духмяної пряності.

Про появу такої квітки в нашого народу існує безліч легенд. За однією легендою, волошки – це подарунок неба житньому полю, за іншою – у квітку перетворився хлопець Василь, якого залоскотала русалка під час Русалчиного тижня. В будь-якому випадку ці квіти є сакральними для українців, й дуже часто асоціюються навіть із самою Україною. А скільки існує народних пісень, у яких вони присутні! До речі, ми не просто так згадали про пісні, адже саме під впливом народної пісні Володимир Сосюра написав і свою поезію «Васильки»:

« В 1938 році, коли минуло мені сорок літ, я написав «Васильки» … Добре пам’ятаю свій настрій в той вечір, коли з’явився цей вірш. Щоб точно його висловити, треба було б сказати: «Васильки» я написав разом з Марією…».

Найцікавішим проте є те, що під поезією проставлені дві дати «1938 – 1958», давайте ознайомимось із її текстом та з’ясуємо, чому автор так її датував.

 1. Робота над змістом твору «Васильки»

6.1. Виразне читання поезії учнями

6.2. Бесіда за питаннями

 • Які враження на вас справив текст поезії?
 • Який колір у ній переважає?
 • Чи можна сказати, що синій виступає тут не холодним кольором, як ми всі звикли, а гарячим? Аргументуйте
 • Які мотиви цієї поезії?
 • Які рядки у творі вказують на плинність часу?
 • Як ви розумієте фразу «Може, ми квітками, може, васильками станем — я і ти»?
 • Що ними хотів сказати автор?
 • Чому поезія датовано 1938-1958 роками?

Якщо пригадати біографію письменника, то зовсім не можна сказати, що його подружнє життя з Марією Гаврилівною було таким безхмарним і безтурботним. З архівних даних можна довідатися, що Марія Сосюра була агентом НКВС під псевдо «Даніна», її завербували восени 1941 року, чи то в Москві, чи то в Уфі, куди після початку війни подружжя евакуювали з України. Згодом Марія буде називати себе «контррозвідницею». За її словами, готували до роботи в німецькій окупації. Вона нібито мала приєднатися до підпілля, видати себе, а після арешту нацистами стати подвійним агентом.

Ми не знаємо, чи це правда. Вірогіднішою здається версія про те, що основним завданням Марії Сосюри від початку були доповіді про настрої чоловіка, підозрюваного в симпатіях до націоналізму. Одним із перших про секретну службу Марії дізнався чоловік. Невідомо, як це сталося, але поет лишився з нею. Що він в курсі, «Даніна» начальникам не повідомила.

В 1949 році Марію Сосюру арештовують, після довгого слідства, яке приховували від чоловіка, за «розголошення відомостей, що не підлягають оголошенню, та виготовлення і поширення листів антирадянського змісту» у серпні 1950-го Особлива нарада Держбезпеки СРСР присудила Марії 10 років виправно-трудових таборів. Розписатися під вироком вона відмовилася, бо винною в «антирадянщині» себе не визнала.

Наступні 4 роки Марія провела в таборах Уралу, Сибіру, Казахстану. Володимир певний час просив владні інстанції відпустити жінку, проте це було марним, тому Володимир заочно розлучився, а згодом одружився втретє.

1953 року помер Сталін, і в політичних в’язнів з’явилася надія на визволення. Серед кандидатів на помилування була й Марія Сосюра. Вона пише Микиті Хрущову, просить не помилувати, а повторно допитати. Прагне довести, що ті давні листи не мали антирадянського характеру. Марію почули. У вересні 1954 року комісія з перегляду карних справ пом’якшила покарання до 3 років таборів. Оскільки Сосюра відсиділа більше, незабаром змучена 44-річна жінка повернулась до Києва. Коли дізналася, що в колишнього чоловіка є нова родина, оселилася в сестри Серафіми.

Сестра зателефонувала Володимиру Сосюрі й розповіла про повернення Марії. Він одразу її забрав. Син, також Володимир, в інтерв’ю згадував, що батько ніс маму додому на руках.

Поет розлучився з третьою дружиною і вдруге одружився з другою. Разом вони прожили ще 10 років, до смерті Володимира Сосюри.

 • Що ви можете сказати про цю історію?
 • Як її можна пов’язати з настроями поезії «Васильки»?

6.3. Літературний аналіз твору

Тема: оспівування щирого почуття кохання, щасливої миті у душі закоханих. Ідея: возвеличення кохання — смисла життя кожної людини, показ того, що це почуття вічне.

Жанр: інтимна лірика

Художні засоби:

Епітет: рідні очі;

Метафори: гаї синіють;  щастя синіє у душі; осіяють роки; синіє поле; хмарки летять;

Порівняння: васильки у полі… — васильки з-під вій; одсіяють роки, мов хмарки на небі.

 1. Робота над змістом твору «Осінь»

Ще одним твором Володимира Сосюри, який ми розглянемо, є поезія «Осінь», пропоную ознайомитись із її текстом

7.1. Виразне читання поезії «Осінь» учнями

7.2. Бесіда за питаннями

 • Яке враження на вас справила ця поезія?
 • Який центральний образ поезії «Осінь»?
 • Чи можна сказати, що осінь у поезії оживає?
 • За допомогою яких образів?
 • Які види образів переважають в поезії?
 • Якби вам довелось намалювати ілюстрацію до твору, що б на ній було?

7.3. Складання літературного грона

Облітають квітиобриває вітерпелюстки печальнів синій тишині
берізка гола 

ОСІНЬ

По садах пустинних
покора в тишині розлитажовтокоса
розкида кругом.В’яне все навколосиньоокадалечінь холодну

7.4. Літературний аналіз тексту

Тема: зображення приходу осені

Ідея: вираження тривоги ліричного героя через опис осінньої природи

Жанр: пейзажна лірика

Художні засоби:

Епітети: печальні, синій, пустинних, жовтокоса, холодну, синьоока, золоті, чорного.

Постійний епітет: баскім коні, берізка біла.

Метафора: покора розлита; в’яне все навколо, де пройдуть копита;

Персоніфікація: обриває вітер пелюстки; їде осінь; вітер пелюстки розкида; берізка мерзне;

 1. Бесіда за питаннями
 • Чи помітили ви щось, що об’єднує поезії Володимира Сосюри, які ми розглянули?
 • Чи можна якось пов’язати синій колір із творчістю письменника?
 • Як ви вважаєте, чому саме цей колір переважає у його творах?
 1. Підсумки уроку
 1. Домашнє завдання
 1. с. 66 – теорія;
 2. № 6 ст. 67 – письмово
Завантажити: Багатогранність лірики Володимира Сосюри (8 клас. Українська література) + Презентація + Сертифікат (Розмір: 18.1 MB, Завантажень: 246)
  
Back to top button