Загадка дійових осіб у новелі М.Коцюбинського “Intermezzo” (10 клас. Українська література)
Тема. Загадка дійових осіб у новелі М.Коцюбинського “Intermezzo”
Мета: розкрити особливості імпресіоністичного стилю М.Коцюбинського; досягти усвідомлення учнями своєрідної образної системи твору; з’ясувати причини настрою ліричного героя, довести його подібність з автором; на прикладі новели розкрити один із способів психофізичної розрядки – спілкування з природою наодинці; удосконалювати вміння аналізу твору, спостережливість, асоціативне, образне і логічне мислення; прищеплювати любов до природи, виховувати вміння знаходити і розуміти прекрасне в різних видах мистецтва.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет письменника, репродукції пейзажних картин, текст твору, магнітофон.
Хід уроку
- Оголошення теми, мети уроку.
- Підготовка учнів до сприйняття навчального матеріалу. Прослуховування уривку в записі: “Коли лежиш в полі лицем до неба і вслухається в многоголосу тишу полів…” до слів “Се було прекрасно”.
Експрес-опитування і коментар.
– Яку картину ви уявили, слухаючи цей уривок?
– Які образи переважають у ньому – зорові чи слухові?
(Образи зорові, створювані за законами малярства, зливаються з образами звуковими, слуховими, єднають словесне письмо з музикою, так створюється та чарівна гармонія, котра дає підстави вважати автора новели одним з найкращих пейзажистів у всесвітній літературі).
– Яке враження справив на вас твір?
(“Intermezzo” – твір особливий, не схожий на будь-який інший у творчості самого Коцюбинського та й у всій нашій літературі. У ньому немає розгорнутого сюжету, зовнішнього конфлікту, діалогів та полілогів, які пожвавлюють сюжет).
– А що ж в ньому є?
(Є царство природи. панування Божої краси, розкіш барв і велич рідної землі. Все це об’єднує в одне ціле зболене авторське “Я”, яке в обіймах природи шукає свого зцілення).
– Відомо, що тема твору завжди прихована в його назві. Що означає слово “intermezzo”?
(“Intermezzo” – слово італійське, в буквальному перекладі означає “перерва”. Так називали в VII столітті невеликий музичний твір, що виконувався в перерві між актами трагедії, а пізніше – опери. Потім так стали називати самостійні фортепіанні п’єси).
- Засвоєння нового матеріалу: робота зі змістом твору.
Літературознавчий коментар. Учень-літературознавець. М.Коцюбинський вжив термін “intermezzo” в переносному значенні. Це не просто перерва, перепочинок ліричного героя твору на лоні природи. Це втеча від людини і повернення до неї, з одного світу письменник потрапляє до іншого, відпочиває. Під час перепочинку він слухає симфонію поля, хор жайворонків – музику природи, яка оздоровила його, дала натхнення для нової праці і життя.
Звучить спокійна, класична музика.
Бесіда за змістом твору.
– Хто ж він, ліричний герой “Intermezzo”?
(Сам автор).
– Коли написана новела?
– Назвіть відомі вам новели Коцюбинського й охарактеризуйте епоху, коли вони були написані.
(“Він іде”, “Невідомий”, “Подарунок на іменини”, “Intermezzo”).
– Епоха після революції 1905-1907 р.р. Це епоха репресій, чорносотенного терору. Скрізь лютували каральні загони і військово-польові суди. Тисячі учасників революції було страчено, десятки тисяч засуджено, заслано на каторгу.
М.Коцюбинський болісно переживав страждання народу. Та і його життя було сповнене всяких негараздів і випробувань: постійний нагляд жандармів, обшуки, виключення з “Просвіти”, яку очолював. Слабке здоров’я, матеріальна скрута, хиткі сімейні стосунки з дружиною Вірою Дейшею, бажання одружитися з коханою жінкою Олександрою Аплаксіною, молодою співробітницею статистичного бюро Чернігівського земства, яка ввійшла в його життя і цілковито оволоділа серцем і думками. Негативне ставлення до цього дітей.
У листі до письменника М.Чернявського Коцюбинський писав: “Ви не можете уявити собі, що я пережив, бачачи те все на власні очі, і який це вплив мало на мої хворі нерви. Мені тепер ще гірше, ніж було: не можу спати, ані їсти. Ледве пишу до вас”.
Лікар порадив побути на лоні природи. Відомий меценат Євген Чикаленко, друг письменника, запропонував йому відпочити у нього в маєтку. Письменник їде у 1908 році в с.Кононівку біля Яготина, де і прагне побути на самоті із собою, віддатися своїм мріям та думкам. 18 червня 1908 року він прибув у Кононівку. Це стало поштовхом для написання поетичної новели – зразка світового масштабу – “Intermezzo” з посвятою кононівським полям.
Робота з текстом твору. Розкриття образів-символів, жанрових особливостей новели.
Визначення жанру новели.
– Новела – це різновид оповідання, невеликий за обсягом прозовий твір, для якого характерні такі ознаки: а) глибокий психологізм; б) лаконізм; в) несподівана кінцівка.
Ця новела – своєрідна стенограма психологічного стану ліричного героя, його почувань, настроїв. Людина, втомлена важким одноманітним життям, втікає від залізної руки міста: “Я утомився. Мене втомили люди”.
Отже зрозуміти, що керує діями письменника, його почуттями і помилками, що робиться в його душі, як у ній співіснують щастя і горе, як митець бачить світ – це і є головною метою наших досліджень. Досягти цієї мети ми зможемо через розгадку дійових осіб твору.
– Назвіть дійові особи новели.
Це незвичайні дійові особи. Вони алегоричні, символізують складну боротьбу в душі героя. Вона і є місцем їх дій. Твір умовно поділений на частини.
– Прочитайте, які заголовки ви їм дібрали.
Завдання випереджувального характеру.
- Втома; 2. Втеча – Дорога; 3. Тиша-пітьма і крок до світла і голосу; 4. “На небі сонце – серед нив я”; 5. Спокій входить у душу; 6. “Сонце! Я тобі вдячний”; 7. Відчуття зв’язку з землею; 8. Про що співають жайворонки?; 9. Передчуття змін; 11. Зустріч з селянином; 12. Прощайте, ниви.
Евристична бесіда.
– Перша з дійових осіб названа автором “Моя утома”. Чим вона зумовлена? Поміркуймо.
– Важка втома висмоктала любов з душі ліричного героя, поселила в ній роздратованість і знервованість. Так сталося тому, що справжній митець не поділяє біди на людські і власні. Він переживає за все, а це нелегко.
– Якою є атмосфера на початку твору?
(Похмура, ліричний герой виснажений важкою роботою, громадськими справами, боротьбою, яку йому доводиться вести, щоб запобігти людському горю).
– Як ви розумієте зміст метафори “залізна рука міста”?
(Залізні конструкції є основою кожного міста, замість землі – холодне каміння, холод і замкнутість у серцях його мешканців, цивілізація приречена на загибель, екологічна катастрофа неминуча).
– Що доповнює образ залізного монстра?
(Потяг).
– Чи вдалося б ліричному героєві відпочити у межах міста?
– У місті панує закон, сутність якого полягає в тому, що “треба”. Як ви це розумієте?
– Ліричний герой свідомо тікає від “залізної руки міста”, від болю й горя, від злості й мерзенних вчинків людей, від жаху й бруду їхнього існування лише на певний час і спиняється серед тиші-пітьми – і крок до світла й гомону. “Залізна рука міста” змінюється тишею і темрявою – злиттям зорових і слухових образів.
Сірість залізного міста, що проникає і душу героя, змінилася білим кольором: “Білі стіни будинку вертають мені притомність”.
– Кому заздрить герой?
(Планетам. Бо вони мають орбіти, їм ніщо не заважає).
А далі Коцюбинський порушує проблему взаємозв’язків художника і суспільства.
– Чи може митець втекти від проблеми?
(Ні).
– І тут постають мимоволі образи “білих мішків”. Що це за образ?
Завдання випереджувального характеру (учень-літературознавець). Це образи повішених учасників революційних подій 1905-1907 р.р., яким перед стратою, щоб не видно було мук, накидали на голови мішки.
– У творі є такий опис:
“Се ви, що з вас витекла кров в маленьку дірку від солдатської кулі, а се ви… сухі препарати, вас завивали у білі мішки, гойдали на мотузках в повітрі, а потому складали у погано прикриті ями, звідки вас виривали собаки…”.
– Конфлікт у творі досягає кульмінації на початку новели: “Моє серце не може більше вмістити. Воно повне ущерть”. А далі – основна частина її – показ спаду конфлікту. І зникає він сам собою.
– Чому ліричний герой привітав зозулю?
(Вона є суто народним образом-символом і пророкує стомленому митцеві ще багато літ, щастя, вселяє надію на життя).
Що символізують собаки?
– (Три вівчарки символізують різні прошарки населення. Пава – дворянство, Трепов – жандармерію, в якій підписували смертні вироки селянам. Оверко – принижене і втомлене селянство, якому досить дати волю і воно не кинеться ні на кого).
– Чи можна провести паралель між ліричним героєм та вівчаркою?
(Безумовно, адже вони були на припоні. Героя тримала, наче ланцюг, залізна рука міста, роблячи його злим, знервованим, стомленим).
Прочитайте уривок з твору: “Мої дні течуть тепер серед степу, серед долини, налитої зеленим хлібом”.
– Коли письменник опинився за містом, серед природи, то що він побачив?
(Уперше помічає, як всього багато: неба, сонця, веселої землі).
– У цій новелі велику роль відіграє колористика. За допомогою вдало дібраних барв автор передає дивовижну красу природи. Яка картина найкраще відтворює цей пейзаж?
– Прочитайте уривки і скажіть, які художні засоби використовує письменник? Які вам найбільше сподобались? Назвіть їх?
(“Гладжу рукою соболину шерсть ячменів, шовк колосистої хвилі. Вітер набива мені вуха шматками звуків, покошлати шумом. Такий він гарячий…”).
– А що ж символізує сонце? Підтвердіть цю думку уривками з тексту.
(Це образ вічності й космічної енергії. Багато критиків говорили про Коцюбинського як про сонцепоклонника).
– Кононівські поля показані саме в червні. Чому?
(Молоді паростки символізують життя, в цей час у них починають інтенсивно пульсувати соки, а саме цього не вистачає ліричному героєві. Яскраво-зелений колір добре впливає на нервову систему людини, заспокоює, знімає напруження).
– Чому спів жайворонка асоціювався у героя з арфою?
(В античній міфології бог Аполог – покровитель мистецтва – чудово грав на арфі. Тому спів маленької польової пташечки порівнюється з божественною музикою, яку можна слухати день і ніч).
– Що символізує жайворонок?
(Це образ натхнення).
– Яка роль образу ночі?
(Образ ночі надзвичайно вдався автору. Це символ краси, одухотвореної Богом).
– Давайте глибше розкриємо образ зозулі.
Учень-літературознавець. У п’ятому фрагменті зозуля вже “найближча приятелька” героя, бо чітко, розмірено та спокійно відраховує час. “Твоє журливе “ку-ку” спливало, як сльози по плакучій березі, і зливало мою утому”.
Це ще й образ часу. В третьому фрагменті новели голос зозулі прикметно започатковує відлік нового періоду в житті героя.
Звучить повільна музика і перегукування птахів. Ось ми й знайшли ключ до розгадки дійових осіб у новелі “Intermezzo”.
– Чи змінились ваші враження від твору після його аналізу?
– Як ви ставитесь до краси природи?
– Яка з картин найбільше підходить за змістом до новели “Intermezzo”?
– Яка ж роль описів природи у творі?
(Це один із способів психофізіологічної розрядки – спілкування з природою наодинці).
– Кожна людина здатна по-справжньому захоплюватися красою природи, яка впливає на душу людини, заспокоює її, одухотворює, виліковує.
Імпресіонізм як напрям був неоднорідним, вступав у взаємодію з іншими напрямами модернізму – символізмом. У творчості Коцюбинського, що сформувалась на основі традицій літератури ХХ століття, він розвивається до реалістичного типу художнього мислення. Ми бачимо реалістичну картину Божої краси природи.
- Підбиття підсумків уроку.
- Домашнє завдання: прочитати повість М.Коцюбинського “Тіні забутих предків”.