Конспекти уроків природознавства 3 класУсі уроки початкова школа

Взаємозв’язки в природі (3 клас. Природознавство)

Тема. Взаємозв’язки в природі

Мета: розширити уявлення учнів про ланцюги живлення, взаємозв’язки рослин і тварин із неживою природою; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; виховувати бажання бути господарем, бережно ставитися до природи.

Обладнання: ілюстрації.

ХІД УРОКУ

І. Підсумок фенологічних спостережень
— Які зміни відбулися в природі у травні?
— Що найбільше вас вразило?
— Які квіти зацвіли?
— Які дерева розпустили листочки? Які — ні?

II. Актуалізація опорних знань
— Я стверджую, що гриби — це рослини. Доведіть, чи це так.
— Складіть ланцюг живлення за початком.
Грибниця підберезника → …, → …, → …
(Грибниця підберезника береза козуля вовк.)
— Як ви гадаєте, чи можна продовжити цей ланцюг?

III. Повідомлення теми і завдань уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда за малюнком
(На малюнку зображено дуб, під дубом — їжак, мишка, кабан, вовк, трави, квіти, гриби, на дубі — сова, білка, одуд, гусениця.)
— Розгляньте малюнок дуба.
— Яких рослиноїдних тварин ви бачите біля нього?
— Як вони пов’язані з дубом?
— Назвіть хижих тварин.
— Як вони пов’язані з дубом?
— Уявіть собі, що дуб засох. Що станеться?
— Отже, рослини є їжею для рослиноїдних тварин, а вони є здобиччю для хижаків.
У природі сильніші хижі тварини нападають на слабших.

2. Робота з підручником
1) Читання статті.
2) Відповіді на запитання.
— Як ви гадаєте, чи може таке статися, що хижаки знищать усіх рослиноїдних тварин?
(Учні висловлюють свої думки.)
— Яке місце в природі посідає людина?
— Що слід робити для збереження життя на Землі? Чому?

3. Розповідь учителя
— Послухайте історію.
В одній країні розвелося дуже багато горобців, які знищували врожай. Людям це дуже не сподобалося. Вони стріляли в горобців, знищуючи їх. Настав час, і розвелося багато шкідників, які ще більше знищували плоди, ніж горобці. Люди змушені були завозити горобців з інших країн.
— Чому люди змушені були це зробити?
— Отже, втручаючись у природу, людина руйнує ланцюги живлення. Цим
самим завдає їй великої шкоди.

Бесіда з елементами гри
— Пригадайте і скажіть, якою буває природа. (Жива й нежива)
— Як ви гадаєте, а чи пов’язана жива природа з неживою?
Гра «Де хто живе?»
• Риба живе…;
• птах живе…;
• черв’як живе…;
• кріт живе…
— Отже, нежива природа — середовище для життя багатьох тварин.
— Чи можуть тварини жити без сонячного світла і тепла? Чому?
— А що ще потрібно для життя тварин? (Кисень, вода)
— Отже, рослини і тварини не можуть жити без неживої природи. Природа — єдине ціле.

V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Складіть ланцюги живлення
1) Горіхи ліщини → … → …;
2) → … → … мураха;
3) … → … → …

2. Розгадування кросворда
— Якщо ви розв’яжете цей кросворд, то дізнаєтесь, ким є сокіл.

1) Що над нами вверх ногами? (Муха)
2) Головний герой байки Л. Глібова — «…-стрибунець». (Коник)
3) У зеленому жакеті
Галасує в очереті,
Хоч і плавати мастак,
А не риба і не рак. (Жаба)
4) Влітку білий, взимку сірий. (Заєць)
5) Сірий, зубатий,
Полем рискає,
Телят, овець шукає. (Вовк)
— Отже, сокіл — це хижак.
До хижих птахів, крім соколів, належать орли, яструби, коршуни, беркути.

VI. Підсумок уроку
— Чому необхідно берегти природу?
— Поясніть вислів «Природа — єдине ціле».
— Як ви поводитиметеся в природі протягом літніх канікул?

VII. Домашнє завдання
Опрацювати статтю «У природі все взаємопов’язано».

Завантажити: Взаємозв’язки в природі (3 клас. Природознавство) (Розмір: 159.0 KB, Завантажень: 17)
  
Теґи
Back to top button
Close