Вимова та написання слів із дзвінкими приголосними в кінці слова й складу (2 клас. Українська мова)
Тема: Вимова та написання слів із дзвінкими приголосними в кінці слова й складу
Мета: навчати учнів правильно вимовляти слова з дзвінкими приголосними; поглибити знання про дзвінкі та глухі приголосні; розвивати орфоепічну чіткість, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; виховувати бережливе ставлення до книги.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання (с. 41, вправа 114)
— Прочитайте рядки, які вам найбільше сподобалися.
— Назвіть у виділених словах окремо дзвінкі й глухі приголосні звуки.
- Робота над віршем
— Прочитайте вірш. Які приголосні звуки допомагають передати дзижчання джмеля і шелест хмелю?
ХМІЛЬ І ДЖМІЛЬ
По тичині в’ється хміль.
Біля хмелю в’ ється джміль.
— Шу-шу-шу,— шумкоче хміль.
— Дзу-дзу-дзу,— дзумкоче джміль.
Ми стояли поблизу,
шум той слухали внизу.
Я сказав: — Шумкоче хмільї —
Ти сказав: — Дзумкоче джміль!
А. Камінчук
— Спишіть перше і друге речення. У виділених словах однією рискою підкресліть букви, що позначають дзвінкі, а двома — букви, що позначають глухі приголосні звуки.
— Як ви розумієте значення слова в’ється у першому і другому реченнях?
- Гра «Добери пару»
— Запишіть до приголосних дзвінких звуків парні глухі. Наведіть приклади слів, які починаються цими глухими звуками.
[б] – [ ], [д] – [ ], [з] – [ ], [г] – [ ], [ж] – [ ], [дз] – [ ].III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми будемо вчитися розрізняти дзвінкі та глухі приголосні.
- ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота за підручником (с. 42-43)
Вправа 120. Учні роздивляються малюнки на с. 42, складають і записують розповідь за
малюнками і запитаннями.
1) Хто автор казки «Про двох цапків»? (М. Коцюбинський)
2) Чим відрізнялися цапки один від одного? (Один був білий, а другий — чорний.)
3) Що хотіли зробити цапки? (Цапки хотіли перейти через річку.)
4) Де вони зустрілися? (Вони зустрілися на кладці.)
5) Яка була кладка? (Кладка була вузька.)
6) Що сталося з цапками? (Цапки побилися, й обидва опинилися у воді.)
Вправа 116. Учні читають речення, називають букви, які «стали не на своє місце». Записують речення, виправивши помилки. (Мама заплела Маринці тоненькі кіски. Бігла кізка по мосту, збила куряву густу.)
- Фізкультхвилинка
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
- Списування з граматичним завданням
— Прочитайте. Спишіть, позначаючи початок і кінець кожного речення і вставляючи пропущені букви. Букви, якими позначено дзвінкі приголосні звуки, підкресліть однією рискою, а глухі — двома.
Чарівний всняний ранок на древах і траві блщать крапельки роси повітря чисте сонце золотить поверхню озрця тхенько гойдається очрет.
- Гра «Усі — дзвінкі»
— Підкресліть слова, в яких усі приголосні звуки — дзвінкі.
Гори, друг, береза, дуб, суп, кіт, віл, риба, гірка, сито, тихо, гарбуз, дим, мед, кит, сон, дзвін, біб, зуб.
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які приголосні звуки називаються дзвінкими? Назвіть їх.
— Які приголосні звуки називаються глухими? Назвіть їх.
— Виділіть «зайвий» звук із таких груп:
- [а], [о], [у], [ж], [і], [и];
- [б], [д], [ж], [з], [к], [г], [дж], [дз].
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 43 ,вправа 117.
Завантажити: Вимова та написання слів із дзвінкими приголосними в кінці слова й складу (2 клас. Українська мова) (Розмір: 12.7 KB, Завантажень: 28)