Головне

Україна не потрапила до двадцятки країн з найкращою освітою

Україна не потрапила до двадцятки країн з найкращою освітою
Україна не потрапила до двадцятки країн з найкращою освітою
Лідируючі позиції в рейтингу кращих систем освіти займають ті держави, які надають вчителям високий статус. І справа не тільки і не стільки в зарплаті, оскільки більшу роль відіграє суспільний статус і повага до професії.

Фінляндія, Південна Корея і Гонконг очолили рейтинг 20-ти найуспішніших освітніх систем світу, складений британською компанією Pearson за замовленням аналітичного відділу журналу Economist і опублікований в газеті Times. Україна в рейтинг не потрапила.

Рейтинг складається за результатами міжнародного тесту за випускними балами школярів за 2006-2010 роки, а також за статистичними даними самих держав — наприклад, за кількістю дітей, вступників до університетів.

За словами одного з укладачів рейтингу сера Майкла Барбера, найуспішнішими виявилися ті країни, де статус вчителя високий і існує розвинена освітня культура.

«Лідируючі позиції у нашому списку займають ті держави, які надають вчителям високий статус, — сказав в інтерв’ю Times Майкл Барбер. – У цих країнах є справжня культура освіти».

Вивчивши ті країни, в яких модель навчання виявилася найбільш успішною, автори рейтингу прийшли до висновку: гроші, що виділяються на освіту, важливі, але ще важливіша культура, яка сприяє бажанню і можливості вчитися.

Фінансування легко виміряти, сказано у звіті Pearson, однак більш тонкі матерії — наприклад, ставлення суспільства до навчання — грають у системі освіти ще більшу роль.

Феноменальні показники азіатських країн відображають ту високу цінність, яку знання мають в очах батьків. Цей же фактор продовжує грати роль, коли сім’ї переїжджають в іншу країну, повідомляється у звіті.

Лідер рейтингу і «срібний призер» — Фінляндія і Південна Корея — разюче відрізняються один від одного, але обидві країни відрізняє віра людей у важливість освіти та її високу моральну цінність.

Автори звіту звертають увагу на рівень викладачів: найкращі учні — це ті, кого навчають найкращі вчителі. І справа не тільки і не стільки у зарплаті, оскільки більшу роль відіграє суспільний статус і повага до професії, хоча фактор грошей також був врахований у дослідженні.

Прямого зв’язку між більш високим заробітком вчителя щодо середнього по країні і оцінками школярів рейтинг не виявив.

А ось на економічних показниках країни тямущість школярів відбивається безпосередньо, особливо тепер, в умовах глобалізованої економіки, де високо цінуються навички і професіоналізм працівників.

Більшість країн, що розташувалися у верхній частині рейтингу, мають розвинену шкільну автономію. Серед них Китай (оцінюваний окремо від Гонконгу), Голландія, Британія і власне Гонконг. А ось у Фінляндії школи не мають великої самостійності, хоча країна і посіла перше місце.

Країни із найвищим рівнем освіти — ТОП-20:

– Фінляндія
– Південна Корея
– Гонконг
– Японія
– Сінгапур
– Великобританія
– Нідерланди
– Нова Зеландія
– Швейцарія
– Канада
– Ірландія
– Данія
– Австралія
– Польща
– Німеччина
– Бельгія
– США
– Угорщина
– Словаччина
– Росія

Джерело: Дзеркало тижня

Back to top button