Конспекти уроків біології 7 класУсі уроки біологіїФайли

Тема: Проростання насіння, умови його підростання (біологія 7 клас)

Мета уроку: ознайомити учнів з головними умовами, необхідними для проростання насіння.

Обладнання й матеріали: гербарний матеріал насінин і плодів, малюнки, фотографії або таблиці із зображенням проростаючих насінин.

Базові поняття й терміни: набухання, проростання насіння, схожість, зародок, запас поживних речовин.

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання для бесіди

  1. Яку будову має насінина?
  2. Чи відрізняються за будовою насінини різних рослин?
  3. Які рослини називають однодольними?

III. Вивчення нового матеріалу

Набухання і проростання насіння

Ми вже знаємо, що насіння служить для розмноження рослин. Саме тому його влаштування спрямоване на виконання і полегшення цієї головної функції живого.

Будова насінини (недиференційовані тканини, незначний уміст води) дозволяє їй легко пережити несприятливу пору року для того, щоб прорости навесні за підходящих для цього умов. Потрапляючи в сприятливі умови температури й вологості, насіння починає набухати, тобто протопласт клітин насінини всмоктує в себе воду з навколишнього середовища і збільшується в розмірах. При цьому паросток набуває значної сили. Крім цього, під час набухання насіння виділяється певна кількість тепла. Потім насіння починає енергійно дихати, тому, якщо в цей час зерно лежить купою, воно може нагрітися. Сухе насіння дихає слабко, але варто їх вологості хоча б трохи підвищитися — починається активне дихання.

Схожість насіння

Насіння різних рослин зберігає здатність до проростання протягом різного часу. Насіння деяких рослин здатне прорости тільки протягом кількох днів, а насіння інших рослин здатне зберегти схожість — здатність проростати — протягом багатьох років.

Дуже швидко втрачає здатність проростати насіння верби й тополі, насіння берези зберігає цю здатність понад рік. Насіння пшениці, огірків, гарбузів здатне перебувати в періоді спокою протягом кількох років, зберігаючи здатність прорости. У більшості рослин схожість насіння кожного року знижується, саме тому не рекомендують проводити сівбу старим насінням. Для оцінки якості насіння вивчають його схожість — кількість насінин, здатних прорости, у перерахунку до загальної кількості насінин.

Як проростає насіння?

Під час проростання насіння спочатку проростає корінець, а вже потім починає проростати зачаток. Злаки (кукурудза) починають проростати спеціальним листком — колеоптилем, що пробиває ґрунт і захищає перший справжній листок.

Під час проростання насіння квасолі крізь ґрунт пробивається вигнутий у вигляді петельки стебелець, і тільки після того, як стебло виросло над рівнем ґрунту, він розпрямляється, викидаючи на поверхню дві сім’ядолі. Усередині складених сім’ядоль і розташовується зачаток. Він починає рости, і проросток утворює перші листки.

Для посіву необхідно вибирати тільки гарне насіння. Воно має бути великим за розмірами й не ушкодженим. Під час висівання насіння глибина посіву залежить від розміру насінин. Чим дрібніше насіння, тим на меншу глибину воно має бути висаджено.

Насіння різних рослин проростає в різні терміни. Наприклад, насіння квасолі та пшениці починає проростати (з’являється перший корінець) уже на третій-п’ятий день, а перший листок з’являється вже на десятий-дванадцятий. А, наприклад, насіння фінікової пальми проростає протягом близько 90 днів. Тому, посадивши кісточку фініка, на сходи можна очікувати тільки через три місяці.

Дозрівання насіння (період спокою)

Дозріле насіння зазвичай не може прорости відразу ж. Протягом різного часу, від одного до шести місяців, у насінні протікають процеси, у результаті яких воно набуває здатності проростати.

Це явище дуже важливе для рослин. Якби рослини, особливо ті, в яких насіння дозріває восени, проростали відразу, то молоді, не зміцнілі рослинки потрапляли б у несприятливі суворі осінні й зимові умови. Ті ж рослини, в яких насіння дозріває навесні, найчастіше проростають відразу після дозрівання.

Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Дати відповіді на питання

Які фактори можуть впливати на схожість насіння?

Як проростає насіння?

Що таке період спокою?

Домашнє завдання

Завантажити: Тема: Проростання насіння, умови його підростання (біологія 7 клас) (Розмір: 13.4 KB, Завантажень: 107)
Back to top button