Тема: Корінь, будова й функції. Проростки. Лабораторна робота № 2. Корінь і кореневі системи. Видозміни кореня (біологія 7 клас)
Мета уроку: ознайомити учнів з будовою кореневої системи рослин, розмаїтістю кореневих систем та їх основних типів, з видозмінами коренів у зв’язку з виконуваними ними функціями.
Обладнання й матеріали: різноманітні рослини та їх фрагменти, на яких можна було б ознайомитися з різними типами коренів та кореневих систем рослин.
Базові поняття й терміни уроку: корінь, головний корінь, придатковий корінь, бічні корені, стрижнева коренева система, мичкувата коренева система, коренеплід, кореневі бульби.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
- Які органи рослин називають вегетативними?
- Які органи рослин називають генеративними?
- Що таке корінь?
III. Вивчення нового матеріалу
Учитель з’ясовує, що відомо учням про значення кореня в житті рослин, узагальнює наявні в школярів знання про функції кореня, орієнтує учнів на вивчення будови кореня у зв’язку з виконуваною ним функцією.
Формування знань про розвиток стрижневих і мичкуватих систем коренів логічно почати з узагальнення раніше здійснених учнями спостережень за проростанням насіння. У зв’язку із цим учні виконують таке завдання: читають записи в зошитах і розглядають малюнки, зроблені під час спостережень за проростанням насіння квасолі та пшениці (або інших рослин). Потім відповідають на запитання:
— Який орган зародка першим починає рости під час проростання насіння?
— Як відбувається розвиток коренів у проростків квасолі та пшениці?
— Чим відрізняється процес розвитку та зовнішня будова коренів проростків квасолі та пшениці?
Після цього учні виконують два завдання. Як роздавальний матеріал використовують 20–30-денні проростки насіння дводольних і однодольних рослин, вирощених у горщиках з тирсою; рослини озимої пшениці або жита у фазі кущіння, узяті зі шкільної ділянки; гербарії рослин.
Завдання 1
Розглянути й порівняти коріння виданого вам проростка квасолі й дорослої рослини квасолі в гербарії. Яким стає коріння в дорослої, уже квітучої рослини?
Вислухавши відповіді, учитель доповнює їх розповіддю про особливості будови кореневої системи інших дводольних рослин (трав’янистих, чагарників, дерев). Розповідь супроводжується демонстрацією натуральних об’єктів і виконанням малюнка на дошці.
Учні в зошитах виконують схематичний рисунок стрижневої кореневої системи й роблять надписи до нього.
Завдання 2
Розглянути корені проростків та кущиків озимої пшениці (жита) у гербарії. Дати відповідь на запитання:
Чим відрізняється коріння проростків пшениці від коріння кущика пшениці?
На якому органі пшениці починає додатково розвиватися коріння?
У ході роботи вчитель перевіряє, чи правильно учні сприймають спостережувані об’єкти, чи знаходять зародкові та придаткові корені, заслуховує відповіді на поставлені в завданні питання, а потім узагальнює й виокремлює з розповіді те головне, що характеризує розвиток і будову мичкуватої кореневої системи (у ході пояснення використовує наочне приладдя, виконує малюнки на дошці).
У зошитах учні малюють рослини з мичкуватою кореневою системою й підписують назви коренів.
Після проведеної учнями роботи вчитель знайомить їх з тим, що придаткові корені можуть розвиватися на стеблах не тільки однодольних, але й багатьох дводольних рослин, що має велике значення для їх життя. Наприклад, придаткові корені кочанної капусти та інших рослин допомагають їм краще укріплюватися в ґрунті, а також поглинати з нього більше поживних речовин.
Щоб уникнути неправильного формування знань про типи кореневих систем у дводольних і однодольних рослин, слід продемонструвати учням дводольні рослини, що мають мичкувату кореневу систему (суницю, різні види жовтців та інші рослини, які виросли завдяки вегетативному розмноженню, а також рослини-винятки — подорожник і вороняче око).
- Виконання лабораторної роботи
Лабораторна робота № 2. Корінь і кореневі системи. Видозміни кореня
Мета: ознайомитися з різними типами коренів і кореневих систем та основними типами видозмін кореня.
Обладнання й матеріали: гербарні зразки рослин із різними типами кореневих систем, коренеплоди й бульбокорені, препарувальний набір, зошит, підручник.
Хід роботи
- Розгляньте кореневі системи наявних рослин. Знайдіть у них головні, бічні й додаткові корені.
- Замалюйте схеми мичкуватої і стрижневої кореневих систем. Позначте на них головний, бічні й додаткові корені.
- Розгляньте наявні видозміни коренів. Визначте, з якого типу коренів утворилася конкретна видозміна кореня.
- Зробіть поперечні зрізи коренеплодів різних рослин і замалюйте їх. На малюнках укажіть, якій із рослин належить кожний зі зрізів.
- Заповніть таблицю і зробіть висновок, у якому вкажіть, яке значення мають корені для рослин.
Порівняльна характеристика коренів різних рослин
Рослина
|
Тип кореневої системи
|
Наявні типи коренів
|
Видозміни коренів
|
|
головного
|
бічних
|
|||
Пшениця | ||||
Морква | ||||
Буряк
|
||||
Жоржина | ||||
Горох |
Домашнє завдання
Завантажити: Тема: Корінь, будова й функції. Проростки. Лабораторна робота № 2. Корінь і кореневі системи. Видозміни кореня (біологія 7 клас) (Розмір: 15.1 KB, Завантажень: 158)