Конспекти уроків природознавства 4 класУсі уроки початкова школаФайли

Степи (4 клас. Природознавство)

Степи

Мета: сформувати поняття «степ» та уявлення про природу степу; пояснити особливості пристосування тварин і рослин до життя в умовах степу; розвивати спостережливість, увагу, уяву; виховувати дбайливе ставлення до природи; вчити розуміти і відчувати її красу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе»

2. Природнича розминка «Чи вірите ви?»

  • Чи вірите ви в те, що перехідною зоною між зонами мішаних лісів і степу є лісостеп?
  • Чи вірите ви в те, що в межах лісостепу не розташовані Харківська, Полтавська, Черкаська області?
  • Чи вірите ви в те, що характерною рисою зони є поєднання лісу і степу?
  • Чи вірите ви в те, що опадів у лісостеповій зоні випадає багато?
  • Чи вірите ви в те, що територію не перетинають ріки Дністер і Дніпро?
  • Чи вірите ви в те, що у зоні лісостепу переважають чорноземи та сірі лісові ґрунти?
  • Чи вірите ви в те, що у зоні степів зосереджені родовища корисних копалин: залізні та марганцеві руди, кам’яне вугілля?
  1. Гра «Упізнай мене»
    — Аж ось перед очима розкинувся неосяжно великий край. Доки сягає
    око, видно лише небо і трави.
    — До якої природної зони ми потрапили?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про зону степів.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
— Як ви уявляєте зону степів? Що таке степ?
— Знайдіть цю природну зону на карті.
— Яким кольором її позначено?
— Що ви можете сказати про її розміри?
— Де на території України розташована лісостепова зона?

  1. Робота за підручником (с. 142–146)
    Вправа «Мікрофон»
    Учні відповідають на запитання на с. 142.
    — Де розташована зона степу?
    — Які форми поверхні тут переважають?
    — Назвіть річки цієї зони.
    — Розкажіть про погодні умови і ґрунти.
    — Розкажіть за малюнком 124 про рослини степу.
    — Як вони пристосувалися до життя у степу?
    — Розкажіть за малюнками 125, 126 про тварин степу.

— Яке забарвлення вони мають? Чому?
— Чим займаються люди у цій природній зоні?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 146.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?

  1. Фізкультхвилинка 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Так чи ні?»

  • Майже всі тварини степу набули жовто-сірого забарвлення. Так чи ні?
  • Багато степових тварин, рятуючись від сонця і хижаків, пристосувалися жити в норах. Так чи ні?
  • Степові птахи не гніздяться на землі. Так чи ні?
  • У степах не мешкають плазуни. Так чи ні?
  • У степах безліч комах: метеликів, жуків, сарани, коників. Так чи ні?
  • Звірі степів не дуже дрібні. Так чи ні?
  1. Гра «Знайди “зайве” слово»
Перепілкачерепаха степовапівники
стрепетящірка прудкакрокуси
дятелгадюка степоватюльпан
дрохватушканчикпівонії
боривітертипчак
  1. Слухання уривка з оповідання О. Гончара
    — Про які ознаки степової зони йдеться у тексті твору?
    Тиша панує тут. Дзвенять цикади. Гаряче пахнуть насичені сонцем трави. Лише зашерхоче десь суха зелена ящірка, пробігаючи в траві. Та ще жайворонки дзюркочуть у тиші. Вони невидимі в повітрі, як струмки, що течуть розмаїті, джерельно-дзвінкі. Здається співає саме повітря. Кожна стеблина закоренилась в суху, місцями вже потріскану землю. Пливуть гнучкі тонконогі, квітучі типчаки. Серед золотавого їх розливу рясніють в улоговинах озеречка квітів. Сизіють де-не-де, немов покриті інеєм, острівки степового чаю. Зрідка видніються над ковилами кулясті кущі, верблюдки, каршена та молодого кураю.
  2. Вікторина «Відгадай!» 
  • Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан)
  • Дуже гірка рослина з різким ароматом. Худоба її не їсть. (Полин)
  • Тваринка, в якої задні ноги в 4 рази довші за передні. (Тушканчик)
  • Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. (Орел)
  • Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Полівка)
  1. Гра «Вірю — не вірю»
  • Зима в степу тепла, зі значною кількістю снігу. (Ні)
  • Найкращою порою року в степу є весна. (Так)
  • Зона степів займає північну частину країни. (Ні)
  • У степах можна зустріти деркача і дрохву. (Так)
  • Основне багатство степу — соснові ліси. (Ні)
  • Улітку в степу часто випадають дощі. (Ні)
  • Навесні в степу зацвітають тюльпани, фіалки, горицвіти, півонії. (Так)
  • Тварини степу мають яскраве забарвлення. (Ні)
  • Майже всі степи розорані. (Так)
  • У зоні степів знаходяться промислові міста Київ, Чернівці, Тернопіль. (Ні)
  1. Робота в парах
    — Запишіть назви тварин степу за групами.
    Лисиця, борсук, метелик, сарана, ховрах, тушканчик, гадюка степова, ящірка, перепілка, стрепет, боривітер, бабак, коник, жайворонок, богомол.
Звірі Птахи Комахи Плазуни
  1. Тестування
    1. У зоні степів ростуть такі рослини:
    а) конвалія, суниця, чорниця, брусниця, копитняк, барвінок;
    б) фіалки, незабудки, тюльпани, ковила, типчак, тонконіг;
    в) підсніжники, магнолія, суничне дерево, олеандр, пальма, кипарис.
    2. У зоні степу є заповідник:
    а) Розточчя;
    б) Поліський;
    в) Асканія-Нова.
    3. У заповіднику Асканія-Нова мешкають такі птахи:
    а) тетеруки, глухарі, жайворонки, перепілки, орли;
    б) дрохви, страуси, жайворонки, фламінго, пелікани;
    в) качки, куріпки, тетеруки, дятли, кулики, лелеки, трясогузки.
    4. Великі міста зони степів:
    а) Ялта, Запоріжжя, Львів;
    б) Миколаїв, Херсон, Запоріжжя, Донецьк, Луганськ;
    в) Черкаси, Полтава, Суми.
    5. Які заповідники створені в степовій зоні?
    а) Асканія-Нова, Медобори;
    б) Асканія-Нова, Луганський, Український степовий, Чорноморський;
    в) Поліський, Ялтинський.
    6. Які з поданих тварин є типовими для степу?
    а) Ховрах, тхір, перепілка, степова гадюка, одуд;
    б) рябчик, вусач альпійський, бурий ведмідь;
    в) зебра, кіт лісовий, пелікан, глухар.
    7. Родовища яких корисних копалин зосереджено в зоні степів?
    а) Торфу;
    б) глини, мармуру;
    в) залізних, марганцевих руд, кам’яного вугілля.
    8. Які форми земної поверхні є в степовій зоні?
    а) Рівнини, горби;
    б) рівнини, горби, яри, балки.
  2. Розгадування кросвордів «Степ»
    Кросворд «Рослини»
  1. Рослина, схожа на вогник з іскрами. (Костриця)
  2. Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан)
  3. Рослина з чорними ягодами, про неї складена пісня. (Терен)
  4. Рослина, що має гіркі речовини, ліки від глистів. (Полин)

Кросворд «Тварини»

  1. Тварина з коротким хоботом. (Сайгак)
  2. Тварина, у якої задні ноги у 4 рази довші за передні. (Тушканчик)
  3. Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. (Орел)
  4. Маленьке, сіреньке, хвостик, як шило. (Полівка)
  5. Робота в групах
    — Серед тварин степів багато таких, які риють нори у землі. З чим це
    пов’язано? Запишіть назви цих тварин.
    — Серед тварин степів багато таких, які добре бігають. З чим це пов’язано?
    Запишіть.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чим лісостеп відрізняється від степу? Чому?
— У яку пору року в степах буйно розростаються трави?
— Як рослини пристосувалися до нестачі вологи у степу?
— Наведіть приклади пристосування тварин до життя в степу.
— Які заповідники створено у зоні степу?
— Які форми земної поверхні є в степовій зоні?
— Які водойми зустрічаються в степовій зоні?
— Які корисні копалини видобувають у степовій зоні?
— Які заповідники діють на території степової зони?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 142–146).

Завантажити: Степи (4 клас. Природознавство) (Розмір: 388.3 KB, Завантажень: 35)
  
Back to top button