Що таке гірські породи. Що таке корисні копалини. Гірські породи потребують охорони (3 клас. Природознавство)
Тема. Що таке гірські породи. Що таке корисні копалини. Гірські породи потребують охорони
Мета: сформувати елементарні поняття гірські породи, корисні копалини (горючі, рудні, нерудні); виробити уявлення про значення гірських порід у природі і цінність для людей, про участь учнів у збереженні й охороні корисних копалин; уміння розрізняти тверді, рідкі й газоподібні гірські породи, окремі горючі, рудні й нерудні корисні копалини; формувати вміння підводити окремий предмет під поняття; виховувати естетичне сприймання об’єктів природи (краси гірських порід), прагнення до збереження корисних копалин та усвідомлену потребу робити це, гордість за природні багатства своєї країни.
Обладнання: ілюстрації гірських пейзажів, виробів з різних корисних копалин, зразки гірських порід, колекції корисних копалин, обладнання минулого уроку.
ХІД УРОКУ
І. Перевірка домашнього завдання
1. Фронтальне опитування
— Що таке кругообіг води в природі?
— Як люди запобігають забрудненню природи?
— У яких трьох станах може перебувати вода?
— За якої умови вода з рідкого стану переходить у твердий?
— За якої умови вода з твердого стану переходить у рідкий?
— За якої умови вода з рідкого стану переходить у газоподібний?
— Для чого на Землі необхідна вода?
2. Індивідуальне опитування
Завдання 1. Назвати властивості води-рідини.
Завдання 2. Назвати властивості снігу і льоду.
Завдання 3. Назвати властивості водяної пари.
Завдання 4. Розповісти, як слід берегти воду.
II. Повідомлення теми і завдань уроку
1. Розповідь учителя з елементами бесіди і використанням таблиць про гірські породи
— Це природні тіла, що знаходяться в Землі або на її поверхні. Це гранітні гори та пісок, глина і вапняки, кухонна сіль тощо. Це наші природні скарби.
2. Проблемне запитання
— Чому гірські породи називають природними скарбами, якщо їх так багато?
III. Дискусія за проблемним питанням
Правила дискусії
1) Учні говорять по черзі, а не одночасно.
2) Не перебивайте того, хто говорить.
3) Критикуйте ідеї, а не учня, що їх висловлює.
4) Поважайте всі точки зору.
5) Не смійтеся, коли хтось говорить, за винятком, якщо хтось жартує.
6) Дотримуйтесь теми дискусії.
7) Заохочуйте до участі в дискусії інших.
Ознайомлення з трьома станами гірських порід
1) Тверді (глина, пісок, кам’яне вугілля, мармур, кухонна сіль);
2) рідкі (нафта);
3) газоподібні (природний газ).
V. Ознайомлення з різними видами корисних копалин
1. Робота за таблицею «Види копалин»
а) Горючі (торф, буре вугілля, кам’яне вугілля, природний газ, нафта);
б) рудні (різні руди, з яких виплавляють метали);
в) нерудні (видобувають і використовують без перероблення: кухонна сіль, глина, пісок, крейда).
2. Робота з малюнками підручника (С. 99). Розглядання колекції корисних копалин
3. Робота з текстами підручника: «Що таке гірські породи», «Що таке гірські копалини» (С. 98–100)
— Прочитайте і знайдіть відповіді на запитання до тексту.
4. Демонстрація колекцій «Продукти переробки корисних копалин». Обговорення окремих предметів
Фізкультхвилинка
VI. Робота з текстом підручника
«Гірські породи потребують охорони» (C. 100–101)
Прочитати текст, дати відповіді на поставлені питання.
VII. Закріплення та осмислення знань
1. Відгадування загадки
Глина в кого ожива?
Творить з неї хто дива?
З кого посуд ніби жар?
Ну звичайно ж, це… (гончар).
2. Читання ребусів
Бесіда
— Що таке корисні копалини?
— У якому стані можуть перебувати корисні копалини?
— З яких корисних копалин виготовляють будівельні матеріали?
— Які корисні копалини є у твоїй місцевості?
— Що таке гірські породи?
— Що називають родовищем корисних копалин?
— Чому гірські породи слід витрачати ощадливо?
VIIІ. Домашнє завдання
1) Опрацювати статті підручника: «Що таке гірські породи», «Що таке корисні копалини», «Гірські породи потребують охорони» (С. 98–101).
2) Розповісти, які речі, виготовлені з корисних копалин, є у вас удома.