Шарль Бодлер. Життєвий і творчий шлях письменника. Ш. Бодлер — пізній романтик і один із зачинателів символізму (10 клас. Зарубіжна література)
Шарль Бодлер. Життєвий і творчий шлях письменника. Ш. Бодлер — пізній романтик і один із зачинателів символізму. Світогляд й естетичні погляди Бодлера. Збірка «Квіти зла». Протиставлення дійсності й ідеалу як семантико-образна вісь збірки. Традиційність і своєрідність розв’язання проблеми «поет і натовп» у поезії «Альбатрос».
Мета: формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із життям та творчістю, естетичними поглядами Ш. Бодлера; розкрити роль поета у формуванні мистецтва символізму; розвивати навички виразного читання та аналізу поетичного твору, вчити учнів виражати власні судження; прищеплювати прагнення розуміти мову мистецтва; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок та почуттів оточуючих; інформаційної: формувати вміння визначати роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та інтерес до читання; розширювати світогляд школярів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрети Ш. Бодлера роботи Ґ. Курбе, А. Матісса, А. Фантен-Латура (фрагмент картини «На честь Делакруа»), скульптура О. Родена «Та, що була прекрасною Ольм’єр».
Поезія — це особлива манера сприймати зовнішній світ.
Г. Флобер
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
- Використовуючи знання, здобуті на уроках всесвітньої історії, охарактеризуйте суспільно-політичне життя Франції другої половини XIX ст.
- Які мистецькі явища були найпомітнішими у Франції цього періоду?
- Поясніть значення понять декаданс, натуралізм, імпресіонізм, неоромантизм.
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
- Слово вчителя
— Головне покликання поета — прагнення вищого світу, відчуття й осягнення його. Символістська творчість — це ідеал, доведений до витонченої досконалості, це ідеалізування позитивного та сконцентрований осуд потворного.
- Виразне читання «Гімну красі» Ш. Бодлера
- Демонстрування фотозображення скульптури О. Родена «Та, що була прекрасною Ольм’єр»
- Робота над епіграфом
- Демонстрування портретів Ш. Бодлера роботи Ґ. Курбе, А. Фантен-Латура, А. Матісса
- Поетична пауза
Виразне читання учнем-декламатором сонета С. Гординського «Бодлер»
- Бесіда
- Які особливості світосприйняття Ш. Бодлера відзначає український поет?
- Модерністом чи романтиком постає Бодлер у сонеті С. Гординського?
- Чи можна з цих рядків судити про ставлення С. Гординського до Ш. Бодлера?
- У чому український поет вбачає трагізм життя і творчості Бодлера?
- Використовуючи матеріали підручника, назвіть, факти життя Бодлера які дістали художнього переосмислення в сонеті.
- Слово вчителя
— Чи доводилося вам тримати в руках книжку, яку засуджено офіційно — за вироком суду? Саме таке видання у мене в руках. А вирок виніс суд Другої імперії. Майже через століття — 1946 р. — Установчі збори Франції переглянули вирок суду, що звинувачував автора збірки Шарля Бодлера у зневажанні суспільної моралі, та відмінили цей вирок.
Розкриття сенсу назви збірки. Квіти — прекрасне творіння природи, символ краси та досконалості світу, радості. Зло — чорна сила диявольського темного породження, антипод добра, страждання, біль. «Заголовок-каламбур» — так визначав назву збірки сам автор. Отже, у назві збірки — парадокс, у ній протиставлено сподівання, ідеали, відчай та безнадію. Та чи завжди квіти — це символ радості?
Назва збірки напрочуд містка і виразна, тому що сфокусувала не лише суперечності епохи, а й суперечності власне Бодлера. У стислій формі передано сприйняття поетом сучасного світу як царства зла й водночас його власне бачення сумної реальності. Сучасники трактували збірку як поетизацію аморальності. Але сам Бодлер стверджував, що книжку слід оцінювати цілісно, лише тоді з неї випливає жорстокий моральний урок.
- Виразне читання сонета «Альбатрос»
- Бесіда
- Аргументуйте думку, що в образі альбатроса Ш. Бодлер зображає себе, тобто поета.
- Душа ліричного героя прагне духовних висот, «жадає висоти». Хто протистоїть у цьому прагненні поетові?
- Як автор ставиться до альбатроса?
- Доведіть, що у протиставленні поета і натовпу втілено мотив боротьби добра і зла.
- Умотивуйте, що головною думкою твору є ствердження божественної сили мистецтва.
- Які вірші поєднують традиції романтизму та модернізму?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Продовжте речення»
- Вставте пропущені слова у висловлювання Ш. Бодлера й прокоментуйте його: «Мені видається зайвим та нудним … те, що є, адже ніщо з наявного мене … . Природа неприваблива, і я волію надавати перевагу страхітливим породження своєї фантазії, а не доброзвичайній тривалості».
Слова для довідки: а) зображувати, не задовольняє; б) малювати, не помітно; в) думати, не дарує; г) налічувати, не святкує.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати біографію поета, уміти виразно читати, аналізувати поезії Шарля Бодлера.