ГоловнеЗдоров'я

Як пом’якшити вплив стресу

Як пом'якшити вплив стресу
Як пом’якшити вплив стресу
Стрес – це реакція організму на будь-які дратівливі зовнішні дії: цейтнот, іспити, голод, навіть коливання атмосферного тиску.

Коли на нас впливає той чи інший стресовий фактор, відбуваються зміни в головному мозку, роботі ендокринної та нервової систем. У кров викидаються гормони адреналін і кортизол, і через це всі клітини тіла приходять в збудження. Деякі з них викидають речовину гістамін (вона надходить у кров при алергічній реакції), це може викликати почервоніння шкіри і свербіж.

Клітини м’язової тканини активніше скорочуються – і у розхвильований людини спостерігається тахікардія або посилюється перистальтика кишечника, і йому хочеться в туалет (в народі це називається ведмежою хворобою). У когось виникає реакція з боку судин: підвищується тиск, на тілі та обличчі проступають червоні плями. Хтось сильно потіє: стресові гормони активізують вегетативну нервову систему.

Процеси, що протікають в організмі при стресі, універсальні для всіх, але які саме прояви будуть у людини, залежить від його індивідуальних особливостей. Зокрема від того, до чого його привчили в дитинстві. Дитина, у мами якого на тлі хвилювання боліла голова, фіксує це і, ставши дорослим, видає ту ж реакцію.

Інший приклад. У більшості випадків при нервовому напруженні люди втрачають апетит – така дія стресових гормонів. Однак якщо малюкові, варто було заплакати, йому давали соску, в майбутньому він при стресі з великою ймовірністю стане, навпаки, багато їсти. Або – палити. Загалом, заспокоюватися, чимось займаючи рот.

Ведмежа хвороба, помірне підвищення тиску, переїдання на тлі стресу – не захворювання, а нормальні реакції. Інше питання, що вони викликають сильний дискомфорт. Людині потрібно відповідати на іспиті, а йому нестерпно хочеться в туалет.

Треба виступити перед аудиторією, а він весь покривається потом. Одного разу потрапивши в таку ситуацію, він фіксує її, запам’ятовує тілесні відчуття. Надалі, знаючи про те, що належить хвилююча подія, він починає чекати фізичних неприємностей. Це породжує страх, який лише збільшує викид стресових гормонів – і посилена перистальтика кишечника, серцебиття, пітливість виникають ще швидше. З кожним разом проблема наростає, розвивається невроз, і вибратися з порочного кола самостійно стає не під силу.

Допомогти можуть невролог і психотерапевт. Перший призначить ліки, що усувають тривогу. На тлі їх прийому навіть сильний стрес не викликатиме бурхливої ​​реакції. Однак тільки препаратів недостатньо, адже як тільки вони будуть скасовані, все повернеться на круги своя. Необхідно, по-перше, позбутися страху, а по-друге, навчитися по-новому реагувати на стрес. Для цього, крім індивідуальної роботи з психотерапевтом, застосовуються різні тренінги, гіпноз, тілесно-орієнтована терапія.

Звичайно, доводити себе до неврозу не варто. Відчуваєте, що через хвилювання скрутило живіт або промокла вся спина? Намагайтеся якнайшвидше вийти з цього стану. Зробіть руками або ногами кілька махів з великою амплітудою, пробіжіть стометрівку. Фізична активність дозволяє позбутися від надлишку стресових гормонів в крові.

Дуже важливо підвищувати загальну стресостійкість. До речі, це зовсім не блаженний спокій і байдужість до стресу, а здатність адекватно на нього відреагувати. Після того як організм мобілізувався для вирішення тієї чи іншої проблеми, кожної його клітці потрібно відпочити, відновитися, інакше вона може загинути. Для цього їй необхідна енергія, а щоб організм був їй забезпечений, в нього має надходити достатня кількість магнію. Обов’язково їжте багаті ним продукти або споживайте його у вигляді добавок.

Необхідні й вітаміни групи В, особливо В6. Вони беруть участь у виробництві серотоніну – гормону, що володіє заспокійливою дією. Якщо його достатньо, хвилювання не виб’є вас із колії.

Back to top button