«Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер». Специфіка романтизму Гофмана (10 клас. Зарубіжна література)
«Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер». Специфіка романтизму Гофмана: переплетення реальності та нестримної фантазіїї, контраст високого, прекрасного і заземлено-буденного, потворного
Мета: формування предметних компетентностей: проаналізувати сюжетну лінію, тематику і проблематику повісті; розвивати навички аналізу художнього твору, складання характеристики персонажу; виховувати кращі риси людського характеру; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колектив та толерантне ставлення до думок та почуттів оточуючих; інформаційної: формувати вміння визначати роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: прищеплювати учням естетичний смак та читацькі інтереси; розширювати світогляд школярів.
Тип уроку: урок з елементами дослідницької роботи.
Обладнання: ілюстрації до твору.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
- Перевірка домашнього завдання
(Учні стисло розповідають про зміст казки-новели.) - Робота зі «Щоденниками подвійних нотаток»
(Учні за бажанням зачитують свої записи; однокласники додають власні коментарі до фраз, які зачитують.)
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Сучасники згадували Ернста Теодора Амадея Гофмана таким: «…У ньому була зовнішня різкість: різкі рухи, гострі, високо підняті плечі, високо і прямо посаджена голова, неслухняне волосся, ходив підстрибом»; «… Він говорив дуже швидко і раптом замовкав»; «… Він був не такий, як усі, наче зітканий із суперечностей: м’який, лагідний погляд — й іронічна посмішка, добрий гумор — і зла іронія»; «… Друзів у нього було мало, більшість не розуміла дивака і не любила його».
Хто він, цей шалений чоловік, єдиний з письменників такого роду у світовій літературі, з піднятими бровами, із загнутим донизу тонким носом, з волоссям, яке назавжди стало дибки? Є свідчення, що, пишучи, він настільки боявся того, що зображував, що просив дружину сидіти з ним поруч. Що ж такого він писав, щоб відчувати страх перед зображуваним?
Саме на ці запитання ми сьогодні спробуємо знайти відповіді.
ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ (АНАЛІЗ ТЕКСТУ ТВОРУ «КРИХІТКА ЦАХЕС…»)
- Словникова робота
Філістер, -а, ч., кн.- самовдоволена, обмежена людина з міщанським світоглядом і святенницькою поведінкою; міщанин, обиватель.
- Індивідуальна робота
- Знайдіть та випишіть у зошити приклади реального та фантастичного у творі. Поясніть свої записи.
- Бесіда
- Як ви вважаєте, з якою метою автор поєднав у творі реальне та фантастичне? (Фантастика служила письменникові засобом розуміння умовностей життя. У творах Гофмана, який відкрив подвійність людської натури, нерідко відбувається роздвоєння особистості персонажа. Суперечності матеріалізуються у творчій свідомості в образах двійників.)
- Кого із героїв можна назвати головним? Назвіть основні риси його характеру. Якою є його постать: фантастичною чи реальною? (У новелі головний герой — студент Балтазар. Автор наділив свого героя даром прозорливості. Він — поет, але бачить людей, що поряд, такими, якими вони є насправді. Чаклунство не змусило Балтазара визнати потворного мерзотника і кар’єриста гідною слави особою. У постаті Балтазара немає нічого фантастичного, його життя є реальним, таким є і він сам.)
- Складання колективної характеристики філістерів та мрійників
Учитель. Герої Гофмана поділяються на дві категорії: на щасливих обивателів, задоволених собою та своїм існуванням, які слухняно грають свої безглузді ролі, і на мрійників, ентузіастів, людей «не від світу цього». Життя зазвичай вселяє в них жах, тому вони втікають у свій внутрішній світ, але й там не знаходять спокою. На які категорії поділяються герої цього твору? Складіть таблицю героїв.
Філістери | Мрійники |
… | … |
- Бесіда
- Чим відрізняються філістери від мрійників?
- Хто, на ваш погляд, утілює ознаки авторського ідеалу?
- Як вплинув фольклор на творчість Гофмана? Яке значення має образ-символ золотих волосин?
- Хто піддається чарам, а хто — ні? Чому?
- Знайдіть у тексті опис малюка справжнього і те, яким його бачать філістери.
- Ознаки романтизму в казці-новелі
- Назвіть риси романтичного героя.
- Чи можемо ми назвати Балтазара романтичним героєм? Чому? (Балтазар тому і є романтичним героєм, що вступає в поєдинок зі злодієм, перевертнем, який краде все, що потрапляє на очі. Знаючи, що Балтазар закоханий у Кандіду, Цахес відбирає у нього кохану. Тоді студент розшукує чародія Альпануса, і той розкриває таємницю Цахеса. Балтазар, за законами казки, одружується з коханою та отримує подарунок від Альпануса — помешкання та засоби до життя.)
- Знайдіть характерні риси романтизму в повісті-казці.
Очікувана відповідь
- Основний конфлікт твору (протистояння митця Балтазара та філістера Цахеса) як утілення неприйняття романтиками буденності реального життя і звеличення «життя духу».
- Переплетення реальності та нестримної фантазії.
- Контраст високого, прекрасного і заземлено-буденного, потворного у творі як конкретне втілення антитези: з одного боку — недосяжного романтичного ідеалу, з другого — ницої буденної реальності.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
- Напишіть твір-мініатюру за темою «Наскільки актуальною є казка-новела “Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер” сьогодні?».
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити значення термінів алегорія, сатира, гротеск, іронія, гумор; скласти кросворди за казкою «Крихітка Цахес…»; переглянути епізод уведення освіти у князівстві.
Завантажити: «Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер». Специфіка романтизму Гофмана (10 клас. Зарубіжна література) (Розмір: 23.3 KB, Завантажень: 158)