Камерний зал. Урок узагальнення знань (6 клас. Музичне мистецтво)
Тема. Камерний зал. Урок узагальнення знань.
Мета. Ознайомити учнів з прикладами поєднання камерних вокальних жанрів, узагальнити знання з теми камерно-вокальної музики, повторити матеріал з пройдений тем та розширити коло музичних інтересів учнів.
Розвивати вміння учнів уважно слухати музику та висловлювати власні музичні враження від прослуханого твору, впізнавати знайому музику на слух та називати авторів і виконавців камерно-вокального твору.
Виховувати інтерес до слухання класичної музики та виконання дитячих пісень українських композиторів.
Тип уроку: комбінований, урок узагальнення знань.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація.
Основні поняття для засвоєння: поєднання камерних вокальних жанрів, повторення вивченого.
Твори, що вивчаються на уроці:
- «Пелюстки старовинного романсу» (слова Л. Костенко, музика В. Камінського) у виконанні О. Пономарьова.
- Український народний романс «Взяв би я бандуру» у виконанні О. Малініна.
- «Чорнії брови, карії очі» (слова К. Думитрашка, музика Д. Бонковського) у виконанні В. Гришка.
Хід уроку
- Вхід під музику романсу. Організаційний момент. Мотивація до навчання.
- Запрошення до віртуальної подорожі у Палац мистецтв.
У Національному Палаці мистецтв «Україна» відкрили малий зал, або концерт-хол. Тут відбуваються камерні концерти, звучать пісні, романси та популярні естрадні пісні.
- Музичне сприймання. «Пелюстки старовинного романсу» (слова Л. Костенко, музика В. Камінського) у виконанні О. Пономарьова; український народний романс «Взяв би я бандуру» у виконанні О. Малініна; «Чорнії брови, карії очі» (слова К. Думитрашка, музика Д. Бонковського) у виконанні В. Гришка.
- Аналіз музичних творів.
- Розкажіть про свої враження від прослуханих творів.
- До якого жанру належать ці твори? Назвіть імена виконавців.
- Охарактеризуйте засоби музичної виразності кожного твору і тембри голосів виконавців.
- Визначте характер мелодії кожного твору.
- Який твір вам сподобався найбільше? Чим саме?
- Фізкультхвилинка «Пластичне інтонування».
- Конкурс «Найкращий виконавець».
За поданою ілюстрацією впізнайте пісню та виконайте її під фонограму.
(Вчитель демонструє ілюстрації до вивчених пісень. Учні впізнають пісні та виконують за бажанням частину пісні).
- Конкурс «Знавці музичного мистецтва»
Дайте відповіді на різнорівневі запитання
- Урочистий музичний твір на слова символічно-гіро- грамного змісту — це:
а) романс; б) пісня; в) гімн.
- Рефрен у пісні — це:
а) вступ; б) приспів; в) куплет.
- Веснянки, щедрівки, гаївки, колядки відносяться до пісень:
а) календарно-обрядових; б) родинно-обрядових; в) ліричних. – 2 бали
- Широко і звучно під супровід народних інструментів або а капела виконують пісні в манері:
а) народній; б) академічній; в) естрадній.
- Вокальний цикл «Прекрасна мельниківна» написав композитор:
а) М. Лисенко; б) Ф. Шуберт; в) В. Моцарт.
- Російський композитор, викладач вокалу, засновник власного методу навчання співу:
а) С. Рахманінов; б) М. Глінка; в) М. Мусоргський.
- Одним із перших серед оперних співаків зафіксував основну частину свого репертуару на грамофонних платівках:
а) Л. Паваротті; б) Е. Карузо; в) X. Каррерас. 3 – бали
- Жанр п’єси притаманний таким видам мистецтва: а) живопису, скульптурі, архітектурі;
б) літературі, музиці, театру; в) театру, хореографії, цирку.
- Вокальний стиль бельканто пов’язаний з виникненням жанру:
а) пісні; б) симфонії; в) опери.
- Контральто — це співацький голос:
а) низький чоловічий; б) високий жіночий; в) низький жіночий.
або дайте відповіді на тестові завдання:
Питання до теми «Жанри камерно-вокальної музики»
- Широко та звучно під супровід народних інструментів або без супроводу виконують пісні в манері:
– народній
– академічній
– естрадній
- Одним із перших серед оперних співаків зафіксував основну частину свого репертуару на грамофонних платівках:
– Л. Паваротті
– Е. Карузо
– X. Каррерас
- 3. Російський співак, викладач вокалу, засновник власного методу навчання співу:
– С. Рахманінов
– М. Глінка
– М. Мусоргський
- 4. Жанри народної музики називають:
– музичний фольклор
– розважальна музика
– музика до кіно
- Рефрен у пісні — це:
– вступ
– приспів
– куплет
- Цикл «Прекрасна мельниківна» написав композитор: – П. Чайковський
– Ф. Шуберт
– Й. Бах
- Жанр п’єси притаманний таким видам мистецтва:
– живопису, скульптурі, архітектурі
– літературі, музиці, театру
– хореографії, цирку
- Вокальний стиль бельканто пов’язаний з виникненням жанру:
– пісні
– симфонії
– опери
- Контральто — це голос:
– низький чоловічий
– високий жіночий
– низький жіночий
- Веснянки, щедрівки, гаївки, колядки належать до пісень:
– календарно-обрядових
– родинних
– ліричних
- Вокальна, інструментальна, вокально-інструментальна музика, створена для виконання малим складом музикантів у невеликих приміщеннях, має назву:
– симфонічна
– камерна
– хорова
- Невеликий за обсягом вірш та музичний твір для сольного співу ліричного характеру з інструментальним акомпанементом:
– романс
– гімн
– ода
Скільки правильних відповідей? Це ваші справжні досягнення в Країні музики!
Поставте собі оцінку:
- Для допитливих — виконання музичного проекту.
Проект «Моя фонотека» (продовження)
Мета: навчитися знаходити фонограми музичних творів і зберігати їх у форматі mp3.
Очікуваний результат: диск з улюбленими творами різних жанрів.
План створення:
Увага! Цей проект є продовженням першого.
- Знайдіть з друзями музичні твори та їхні сучасні обробки, які слухали на уроках, збережіть їх у форматі mp 3 в окрему папку на комп’ютері.
- Складіть список записаних вами фонограм, спробуйте за допомогою функції «перейменування» зберегти їх у вільному або алфавітному порядку, задавши кожному файлу номер 001, 002… і т.д.
- Оформте обкладинку диска з назвою «Моя фонотека».