Й. В. Ґете. Життєвий і творчий шлях. Трагедія «Фауст» (10 клас. Зарубіжна література)
Й. В. Ґете. Життєвий і творчий шлях. Трагедія «Фауст». Історія створення, композиція та проблематика – Доба Відродження. Доба Просвітництва
Мета: формування предметних компетентностей: поглибити знання учнів про ідеї Просвітництва; ознайомити учнів із життям та творчістю Ґете; поглибити знання про драматичний жанр трагедії; ознайомити з історією створення трагедії «Фауст», розкрити головну тему трагедії; розвивати логічне мислення та монологічне мовлення; формувати етичні погляди на світ; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: прищеплювати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрети письменника.
Життя і поезія не розпадаються в нього на два окремі світи: його життя було його поезією, його поезія була його життям.
І. С. Тургенєв
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Бесіда
♦ Яку епоху ми називаємо епохою Просвітництва? (Просвітництво – ідейна течія, що ґрунтувалася на переконанні у вирішальній ролі розуму і науки в пізнанні «природного порядку» для людини і суспільства.)
♦ Укажіть історичні межі епохи. (XVII-XVIII століття)
♦ Що просвітники вважали причиною людських нещасть? (Невігластво, релігійний фанатизм, феодально-абсолютистські порядки, відсутність політичних свобод і рівності громадян.)
♦ Назвіть батьківщину Просвітництва. (Воно зародилось в Англії, але найбільшого поширення набуло у Франції. Період між 1715 і 1789 роками називають «віком Просвіти».)
♦ Охарактеризуйте Просвітництво як ідейний рух і літературну епоху. (Основа ідеології Просвітництва – віра в перетворювальну силу людського розуму й освіти. Ідея «природної людини» – одна з провідних у Просвітництві. Художня література – засіб пропагування просвітницьких ідей.)
♦ Назвіть представників доби Просвітництва. Дж. Свіфт, Д. Дефо, Дж. Аддісон – Англія; Вольтер, Ж.-Ж. Руссо, Бомарше, Дідро – Франція; Лессінґ, Ґете, Шіллер – Німеччина; Фонвізін, Радищев, поети-декабристи – Росія; Сковорода – Україна
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. 28 серпня 1749 року у Франкфурті-на-Майні у 18-річної дружини імперського радника Катаріни Елізабет Текстор-Ґете народилася дитина, яка не мала ознак життя. Повитуха розтирала новонародженого вином, аж поки дитина не закричала.
Саме так прийшов у життя видатний німецький і європейський поет-просвітитель Йоганн Вольфґанґ Ґете, про життя і творчість якого російський письменник Іван Тургенєв сказав: «Життя і поезія не розпадаються в нього на два окремі світи: його життя було його поезією, його поезія була його життям».
Сьогодні ми розпочнемо знайомство з обома його світами: життям та поезією, які, подібно до граней кристалів, вражають розмаїттям та красою.
ІV.РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
- Повідомлення учнів про життя та творчість Й. В. Ґете (за випереджальним завданням)
- Бесіда
- Що із почутого вам найбільше запам’яталось або вразило?
- Лекція вчителя (план)
1) Історія створення трагедії «Фауст»
Джерела трагедії:
- народні легенди про доктора, чарівника, чорнокнижника;
- поширений сюжет: юнак спокушає дівчину та кидає її;
- Біблія, Книга Іова (легенда про праведника, якого спокушав сатана з дозволу Бога).
2) Особливості композиції твору
- Що ви можете сказати про особливості композиції п’єси?
Запис у зошити Особливості композиції:
- 2 прологи (зав’язка);
- 1-ша частина – 25 сцен (1806) – не розбита на дії, як того вимагає форма драматичного жанру;
- 2-га частина – 5 дій (1825-1831) – забагато для драматичного твору. Висновок: несценічна п’єса.
- Ідейно-тематичний аналіз трагедії «Фауст» (робота в парах)
- Визначте жанр твору. Як він пов’язаний з тематикою трагедії?
(Після обговорення результатів роботи учнів учитель узагальнює матеріал у вигляді таблиці.)
Запис у зошити
- Драматична поема;
- філософська трагедія.
V.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
– Сьогодні на уроці я дізнався (-лась) (здивувався (-лась), відчув (-ла), уявив (-ла))… .
VI.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Охарактеризувати образ Фауста.
Завантажити: Й. В. Ґете. Життєвий і творчий шлях. Трагедія «Фауст» (10 клас. Зарубіжна література) (Розмір: 12.4 KB, Завантажень: 57)