Гуманізм письменника, мотив співчуття до принижених і знедолених, передовсім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса (10 клас. Зарубіжна література)
ТЕМА: Гуманізм письменника, мотив співчуття до принижених і знедолених, передовсім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса.
МЕТА: розкрити гуманістичний пафос творчості Ч. Діккенса, показати її соціальну дієвість; розвивати навички характеристики літературних героїв, аналізу художніх творів різних видів мистецтва; виховувати гуманізм, співчуття до принижених і знедолених.
ОБЛАДНАННЯ: виставка творів літератури, живопису, присвячених темі знедолених дітей.
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності.
- Віртуальна екскурсія картинними галереями світу.
Демонстрація мультимедійних слайдів із зображеннями творів живопису, присвячених темі принижених і знедолених дітей: В. Перов «Діти, які сплять», П. Пікассо «Старий єврей з хлопчиком» та ін.
- Бесіда за сприйняттям творів живопису.
— Яким настроєм пройняті картини?
— Яка тема їх об’єднує?
— Якими засобами передано страх і безнадію героїв, зображених на картині В. Перова?
— Які приховані від звичайних людей істини духовного життя людини несуть герої Пікассо?
— Кому художники кидають виклик своїми полотнами?
— Що спільного між картинами В. Перова, П. Пікассо та романом Ч. Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»?
- II. Робота над темою уроку.
П. Пікассо. «Старий єврей з хлопчиком».
В. Перов. «Діти, які сплять».
- Презентація теми, мети уроку.
- Слово вчителя.
Чарльз Діккенс часто у своїх творах постає перед читачами як письменник-романтик, який створює ідеалістичні картини. Але водночас він і суворий реаліст, письменник-демократ, який відобразив глибокі соціальні, політичні й економічні зрушення, що їх переживала Англія в період 1830 — 1870 років. Мішенню критики автора стали робітні будинки і дитяча праця, байдужість уряду до втягнення дітей у злочинні заняття. Він порушив у своїх романах найважливіші питання свого часу, постійно і наполегливо вимагав покращення життя простих людей. Про дітей він писав, керуючись потребою змінити і поліпшити умови їхнього життя, праці, освіти, виховання — з надією й упевненістю, що правдивим, викривальним і надихаючим словом можна всьому цьому зарадити.
- Робота над епіграфом.
Визначення теми роману.
В центрі уваги твору — передусім трагедія дітей, які живуть у робітному будинку. Керівництво цього будинку вважає їх, особливо хворих, порушниками закону про бідних, нікчемними ледарями чи невдячними тварюками. В другому розділі роману постає колективний образ таких «малих порушників», які «вовтузилися цілий день на підлозі, не потерпаючи від надміру харчів та одежі». З гірким гумором, за яким відчувається глибоке обурення, автор розповідає про страшні методи «виховання» маленьких мешканців. Розвінчання Діккенсом легенди про робітні будинки вирізняється глибиною й сміливістю, документальною обґрунтованістю.
- Бесіда.
— «Я вірю в бідняків і, наскільки це було в моїх силах, завжди прагнув представити їх перед багатими людьми в найбільш сприятливому світлі й, сподіваюсь, до свого смертного часу боротися за те, щоб умови, в яких вони живуть, були дещо поліпшені і щоб вони отримали можливість стати настільки ж щасливішими І розумнішими», — писав Діккенс у одному Із листів. Доведіть, спираючись на текст роману «Пригоди Олівера Твіста», що ці слова письменника — не декларація, а його життєве кредо.
– Назвіть героїв роману, на боці яких симпатії Діккенса. Відповіді обґрунтуйте цитатами.
- Повторне звернення до епіграфа.
- Складання плану характеристики головного героя.
- Характеристика героя за складеним планом з використанням цитатного матеріалу
Висновок.
Олівер проходить через поневіряння та приниження, в яких має зробити свідомий вибір між добром і злом, знайти свій, а не нав’язаний, шлях у житті. У цьому чуйному і добросердечному хлопчині — могутня сила нескореного духу, яка захищає його в усіх поневіряннях.
- Усна екскурсія книжковою виставкою, на якій представлені літературні твори, присвячені темі знедолених.
- Актуалізація опорних знань.
— Що таке гуманізм?
— Назвіть літературні твори, в яких пафос гуманізму є провідним.
— Назвіть твори української літератури, в яких розкривається тема тяжкого життя знедолених людей.
— В яких відомих вам творах Ч. Діккенса героями є бідні, знедолені люди?
— Доведіть, що в «Різдвяній пісні у прозі» багатство героїв-бідняків Діккенса — в щедрості душі, в самопожертві, безкорисності.
- Характеристика світогляду Діккенса.
Турбота про ближніх — риса характеру Діккенса, яка повністю виявилася і в його ставленні до своїх дітей (їх було дев’ятеро — 7 синів і 2 дочки) і до дітей свого брата. Філософія Діккенса, що знайшла відображення в «Різдвяній пісні у прозі», за своєю сутністю асоціальна утопічна філософія добра і зла. Різдво — особливе свято для англійців, які возвеличують свій дім, сімейне вогнище, затишок. І саме затишок стає важливою категорією в «різдвяній» філософії Діккенса. Це зовсім не символ міщанської обмеженості, це символ цінності людського тепла, радості, відносин, які гарантують людині, що вона ніколи не буде самотньою. Полум’я домашнього вогнища для Діккенса священне.
«Різдвяна філософія» в «Олівері Твісті» розкривається на рівні чудесної зустрічі Олівера з добрим містером Браунлоу, яка корінним чином змінює життя хлопця. Завдяки друзям Олівер дізнається про таємницю свого народження, отримує багатство і соціальний статус.
Але грошам у цій філософії відведене ледь не останнє місце, хоча в світогляді молодого Діккенса саме вони були обов’язковою умовою щастя.
- Бесіда.
— Які факти біографії письменника, на вашу думку, мали вплив на формування життєвих переконань Діккенса?
— Чому еволюціонує світогляд Діккенса?
— Життєві переконання якого періоду життя Діккенса імпонують вашому світосприйняттю?
Характеристика теми спадку в творчості Діккенса.
Ця тема — одна з основних у творчості реалістів XIX ст. Однак ніхто з них не досяг такого багатопланового розуміння «феномену спадку», як Діккенс. Саме він дослідив цю проблему з моральної, психологічної і навіть філософської сторін. «Пригоди Олівера Твіста» — початковий, найбільш романтичний, казковий етап в розкритті теми: герой за свою праведну поведінку отримує матеріальну винагороду, і такий результат — Олівер багатий і знатний — сприймається Діккенсом як щастя. Проблема щастя як стабільності й матеріального благополуччя згодом сформує центральну тему творчості Діккенса — тему «великих сподівань».
- Слово вчителя.
З роками Діккенс переконується у тому, що тільки в середовищі пригнічених народних мас
сконцентровані позитивні тенденції сучасного суспільства, які проявляються в моральній перевазі бідняків над багатіями.
III. Підбиття підсумків уроку.
- Історичний екскурс.
— Що вам відомо про Англію першої половини XIXст. з уроків всесвітньої історії?
— Назвіть історичні події, що мали найбільший вплив на економічну та соціальну політику цієї країни.
— Охарактеризуйте значення чартистського руху.
— Наскільки історично правдивими є події, зображені в романі «Пригоди Олівера Твіста»?
- Заключне слово вчителя.
Бездіяльність уряду, корупція, яка стала очевидною під час Кримської війни 1853 — 1856 років, безробіття, спалахи страйків і голодних бунтів утвердили переконання Діккенса в необхідності радикальних реформ. Він вступив до Асоціації адміністративних реформ, а в журналі «Домашнє читання» писав критичні й сатиричні статті. Однак слід зауважити, що не всі суперечності епохи Діккенс сприймав діалектичне; він панічно і забобонно боявся революції; співчував чартизму, але остерігався надмірної активності робітників. Залишаючись противником класової боротьби, Діккенс у 1855 р. займає непримиренну позицію щодо парламенту, діяльність якого, на його думку, є антинародною. У своїй промові, спрямованій на захист Асоціації, яка ініціювала реформи, письменник проголошує право народу на «своє слово», вважає необхідним уведення до парламенту представників соціальних низів. Діккенсу вдалося своєю реформаторською діяльністю принести Англії величезну практичну користь: значно поліпшилася система освіти, житлові умови, жінки отримали більші права. Після публікації роману «Пригоди Олівера Твіста» уряд Англії був змушений створити спеціальну комісію щодо розслідування фактів, наведених у творі.
Очікувані результати.
Учень :
— характеризує образи головних героїв твору;
— наводить приклади вияву гуманізму письменника, його співчуття до принижених і знедолених, передовсім дітей;
— розмірковує про соціальну дієвість творчості Діккенса (після публікації роману уряд Англії був змушений створити спеціальну комісію щодо розслідування фактів, наведених у творі).
Домашнє завдання.
Дібрати цитатний матеріал до характеристики образів головних героїв твору. Намалювати власні ілюстрації до роману (завдання для мікрогрупи художників).
Завантажити: Гуманізм письменника, мотив співчуття до принижених і знедолених, передовсім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса (10 клас. Зарубіжна література) (Розмір: 24.1 KB, Завантажень: 11)