ГоловнеПерерва

Нова модель оплати праці педагогів: які зарплати пропонують з 1 вересня 2026 року

Кабінет Міністрів України готує масштабну реформу оплати праці педагогічних і науково-педагогічних працівників. На громадське обговорення винесено проєкт постанови, який передбачає поступову відмову від Єдиної тарифної сітки (ЄТС) та запровадження нової системи визначення посадових окладів.

У разі ухвалення документа перший етап реформи стартує вже 1 вересня 2026 року. Водночас важливо наголосити, що наразі йдеться лише про проєкт постанови, тому його положення ще можуть бути змінені до остаточного затвердження.

Нові оклади педагогів-Шкільне життя

Навіщо змінюють систему оплати праці педагогів

Основною метою реформи є підвищення рівня оплати праці педагогічних і науково-педагогічних працівників та поступове виконання вимог статті 61 Закону України «Про освіту».

Проєкт постанови передбачає:

  • поступову відмову від використання Єдиної тарифної сітки для педагогічних працівників;
  • запровадження окремих схем посадових окладів;
  • новий порядок визначення погодинної оплати праці;
  • оновлення правил виплати надбавки за престижність педагогічної праці;
  • перегляд окремих компенсацій та доплат, зокрема для працівників у прифронтових і прикордонних громадах.

Як визначатимуть посадові оклади

Однією з головних змін стане новий принцип формування посадових окладів.

Якщо сьогодні більшість педагогів отримують оклади відповідно до тарифних розрядів ЄТС, то після ухвалення постанови їх пропонується визначати шляхом множення спеціального коефіцієнта на середньомісячну номінальну заробітну плату штатного працівника.

Для першого етапу реформи базовим показником стане середньомісячна зарплата за І квартал 2026 року — 28 885 гривень.

Надалі, починаючи з 2027 року, планується використовувати середньомісячну заробітну плату за перший квартал попереднього року, що дозволить автоматично враховувати динаміку зростання середньої зарплати в економіці.

Якими можуть бути оклади вчителів

Проєкт документа містить орієнтовні коефіцієнти для різних категорій педагогічних працівників.

Наприклад, для вчителя без кваліфікаційної категорії передбачено:

  • коефіцієнт 0,48 під час першого етапу;
  • коефіцієнт 0,66 після завершення другого етапу реформи.

За нинішнього розрахункового показника це відповідає приблизно:

  • 13 866 грн на першому етапі;
  • 19 064 грн на другому етапі.

При цьому остаточний розмір посадових окладів залежатиме від актуального показника середньомісячної заробітної плати, який визначатиметься на момент впровадження відповідного етапу.

Коли нова система запрацює

Запровадження нової моделі відбуватиметься поетапно.

Для закладів загальної середньої, професійної, фахової передвищої та вищої освіти державної і комунальної форми власності перший етап пропонується розпочати 1 вересня 2026 року, а другий — 1 вересня 2027 року.

Для закладів дошкільної та позашкільної освіти, які фінансуються з місцевих бюджетів, старт реформи передбачено з 1 січня 2027 року, а другий етап — з 1 січня 2028 року.

Разом із тим органам місцевого самоврядування планують надати право запровадити нову систему раніше, якщо для цього будуть фінансові можливості.

Що буде з Єдиною тарифною сіткою

Однією з ключових новацій є поступовий вихід педагогічних та науково-педагогічних працівників із системи ЄТС.

Фактично оклади більше не залежатимуть від тарифних розрядів, а визначатимуться окремими схемами, затвердженими Кабінетом Міністрів.

Такий підхід, за задумом розробників, має зробити систему більш прозорою, прогнозованою та незалежною від змін тарифної сітки для інших працівників бюджетної сфери.

Що зміниться для надбавок і доплат

Проєкт постанови також передбачає зміни до механізму нарахування окремих виплат.

Зокрема, планується оновити правила виплати надбавки за престижність педагогічної праці, переглянути порядок застосування підвищень посадових окладів та умови виплати окремих доплат.

Окремі зміни стосуватимуться педагогічних працівників, які працюють у прифронтових та прикордонних громадах, а також застосування погодинної оплати праці.

Чого очікувати педагогам

Запропонована реформа є однією з наймасштабніших змін системи оплати праці педагогів за останні роки. Вона передбачає не лише підвищення посадових окладів, а й зміну самої моделі їх формування.

Водночас документ поки що перебуває на стадії погодження. До моменту його офіційного ухвалення окремі положення можуть бути змінені, доповнені або уточнені.

Педагогічним працівникам, керівникам закладів освіти та бухгалтерам рекомендується стежити за подальшим проходженням проєкту постанови, адже саме остаточна редакція визначатиме порядок оплати праці з 1 вересня 2026 року.

Back to top button