Гриби. Дроб’янки. Значення грибів і бактерій у природі. Їстівні та отруйні гриби (3 клас. Природознавство)
Тема. Гриби. Дроб’янки. Значення грибів і бактерій у природі. Їстівні та отруйні гриби. Корисні та хвороботворні бактерії. Правила гігієни
Мета: формувати в учнів поняття: гриби, дроб’янки, бактерії; знайомити дітей із найпоширенішими видами їстівних та отруйних грибів, корисних та хвороботворних бактерій, особливостями їх розмноження; розвивати вміння порівнювати, робити висновки; виховувати потребу дотримуватись правил особистої гігієни, бережного ставлення до природи.
Обладнання: ілюстрації до теми, таблиця «Їстівні та отруйні
гриби».
ХІД УРОКУ
І. Хвилинка спостережень
— Якою є сьогодні день?
— Якою є температура повітря?
— Подивіться на небо. Яке воно сьогодні?
— Чи були опади, коли ви йшли до школи?
— Погляньте у вікно і визначте за гілками дерев, чи є вітер.
— Запишіть свої спостереження у зошиті.
II. Повідомлення теми та завдань уроку
— Відгадайте загадку.
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився.
Може б, з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав. (Гриб)
— Що ви знаєте про гриби?
— Отже, сьогодні на уроці ми детальніше познайомимося з грибами та дроб’янками.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя з використанням наочності
— Пропоную відвідати два царства. Перше царство — «Гриби». Гриби — це не рослини і не тварини, а представники особливого царства, воно має багато видів. Спочатку завітаємо до шапинкових грибів.
2. Розглядання таблиці із зображенням грибів
— Чи знаєте, як називаються ці гриби?
— Що у них спільного?
— Так, шапинковий гриб складається із грибниці, ніжки, шапинки.
На шапинці з нижнього боку розміщуються трубочки, у яких утворюються маленькі «насінини». Вони називаються спорами. За допомогою спор гриб розмножується.
— Як ви гадаєте, чим живляться гриби? (Відмерлими рослинами і тваринами)
— На Землі є дуже багато видів шапинкових грибів. Але їх усіх можна розподілити на дві великі групи: їстівні та отруйні.
3. Заповнення таблиці «Їстівні та отруйні гриби» з використанням наочності
— Якого правила слід дотримуватися, коли збираєте гриби?
— А ще слід добре пам’ятати: ніколи не їжте гриби, якщо їх не перевірили дорослі.
Є такі гриби, які утворюються на продуктах харчування, що зберігалися тривалий час. Це цвіль.
Щодня людина споживає хліб. Що потрібно, щоб його спекти? (Тепло, дріжджі, борошно, сіль, яйце, масло, настрій, піч тощо)
— Дріжджі — це також гриби.
Але серед грибів є такі, які викликають тяжкі хвороби.
4. Робота за таблицею «Сажкові гриби»
— Сажкові гриби зменшують урожайність пшениці, жита, кукурудзи.
5. Розповідь учителя
— А тепер завітаємо у друге царство — «Дроб’янки». Хто ж у ньому живе?
Подивіться на свої руки, парти, стільчики, вікна, книжки. Що ви на них побачили? (Відповіді учнів.)
— Це тільки так здається. Коли вчені винайшли мікроскоп, то побачили, що
на різних предметах, у ґрунті, на рослинах, на тілі тварин і людей живуть дрібненькі живі організми, які за формою схожі на палички, кульки, спіральки. Усі
ці мікроскопічні організми вчені назвали бактеріями. Ці бактерії ще називають
мікробами. Бактерії — живі організми. Які ознаки вони мають?
— До дроб’янок належать синьо-зелені водорості. Для чого ми їх вивчаємо?
— Бактерії можуть бути й корисними для людини. Вони необхідні для:
• виробництва молочно-кислих продуктів (йогурту, кефіру, ряжанки);
• квашення овочів і фруктів:
• збагачення ґрунту поживними речовинами.
Але бактерії водночас є збудниками тяжких хвороб людини, тварин, рослин.
Досить багато бактерій скупчується у брудних, запилених приміщеннях, що погано провітрюються. Інфекційні хвороби передаються від людини до людини під час кашлю та чхання. Бактерії псують м’ясо, рибу, різні консерви, якщо їх довго і неправильно зберігати. Тоді ці продукти стають отруйними, їх не можна вживати.
IV. Робота з підручником (С. 150–154)
1. Читання статей
2. Складання схеми
3. Робота з таблицею «Стережись отруйних грибів»
Фізкультхвилинка
V. Закріплення вивченого матеріалу
Гра «Так чи ні»
1) Дроб’янки — живі організми. (Так)
2) За добу одна бактерія утворює одну нову. (Ні)
3) За допомогою бактерій виробляють кефір, ряжанку. (Так)
4) Серед бактерій є тільки корисні. (Ні)
5) Слід остерігатися хвороботворних бактерій. (Так)
6) Не потрібно мити руки перед вживанням їжі. (Ні)
VI. Підсумок уроку
— Які ознаки живої природи мають гриби?
— Поміркуйте! Діти принесли з лісу ґрунт і висипали його під деревом. Через деякий час побачили, що там виріс грибок. Звідки він узявся?
VII. Домашнє завдання
Опрацювати статті: «Гриби», «Дроб’янки», переказувати, відповідати на запитання.