Перерва

Фінансування освіти – це не програма соціальної допомоги, – прем’єр-міністр

Фінансування освіти і науки в Україні має стимулювати розвиток і потребує в перебудові. Про це заявив прем’єр-міністр України Олексій Гончарук під час виступу на Київському міжнародному економічному форумі.

“Фінансування освіти і науки має стимулювати розвиток, і ми цю систему маємо найближчим часом перебудувати. Вже в наступному році зміни будуть дуже суттєвими”, – сказав прем’єр.

Він зазначив, що існують неефективності системи середньої освіти в державі.

“Якщо подивитись на те, скільки ми як держава витрачаємо в середньому на рік для того, щоб дитина отримала середню освіту, ми побачимо, що цей показник – близько 21 тис. грн. Ми як держава в рік близько 21 тис. грн витрачаємо на те, щоб дитина здобула середню освіту. При цьому, в школах у малонаселених регіонах ця цифра сягає більше 100 тис. – ми витрачаємо у 5 разів більше”, – повідомив Гончарук.

Водночас, з його слів, якщо подивитись на якість цієї освіти, тобто на те, що дитина отримає за ці гроші, можна побачити, що ця дитина програє порівняно з дитиною, що вчиться у великій школі”.

“Ми зараз думаємо над вирішенням цієї проблеми в першу чергу. Ми не маємо красти майбутнє у діток, що живуть у селах і малонаселених територіях. Це неприпустимо, таких дітей не сотні, їх десятки тисяч. Тому перший фокус ми зараз робимо на те, щоб кардинально підвищити ефективність системи в цих малонаселених регіонах. Це має значно зменшити витрати на навчання такої дитини і при цьому збільшити якість. Це можливо”, – зазначив глава українського уряду.

Друга складова, сказав Гончарук – це університети. З його слів, уряд в сфері вищої освіти планує стимулювати ефективність.

“Є ціла історія, що потрібно робити з університетами, певною мірою їм передали автономію і повноваження. Ми повинні стимулювати якість і ефективність. Гроші має отримувати передусім той, хто кращий, а не той, кому треба. Тобто це не програма соціальної допомоги. Фінансування освіти – це не програма соціальної допомоги… Наступного року у нас з’являться рейтинги університетів і все таке інше”, – додав він.

Зі слів прем’єра, трете питання – це сфера науки, яка є величезним викликом в державі.

“У нас цього тижня пройшла вчена рада. Це науковці, які аналізували якість роботи всіх наших навчальних установ. А для розуміння, ми з вами як платники податків витрачаємо під 10 млрд грн на рік на фінансування науки. Це величезна сума. Вона маленька і недостатня для фінансування науки, потрібно значно більше, якщо порівнювати з розвиненими країнами, але це все ще величезний ресурс”, – розповів він.

Нагадаємо, що нова система оплата праці для освітян буде запроваджена до 2023 року.

Back to top button