Конспекти уроків “Я досліджую світ” 3 класУсі уроки початкова школаФайли

Довкілля тварин. Як тварини добувають корм (3 клас. Природознавство)

Тема. Довкілля тварин. Як тварини добувають корм

Мета: формувати поняття: довкілля тварин, необхідні умови для життя рослиноїдних, хижих і всеїдних тварин; уявлення про ознаки пристосування тварин до добування корму в природі; виробляти вміння розрізняти ознаки пристосування окремих тварин до добування корму; формувати вміння висловлювати передбачення й доводити його правильність, цілеспрямовано сприймати об’єкти природи; виховувати спостережливість, пізнавальний інтерес до тварин, почуття задоволення у процесі пізнавальної діяльності, бачення краси й доцільності тварин у природі.

Обладнання: картки із завданнями, малюнки із зображенням тварин.

ХІД УРОКУ

І. Прогноз погоди
С и н о п т и к. Сьогодні на території … області очікується сонячна погода. Сонечко усміхатиметься усім перехожим. Морозець ніжно пощипуватиме тих, хто з’явиться на вулиці. Синоптики попереджають: «Обережно — лід!» Нехай новий день принесе радість, задоволення і втіху.

ІІ. Перевірка домашнього завдання
Завдання 1. Експрес-опитування.
Продовжте речення.
Бабка відкладає яйця у… З ікринок з’являються… Поступово у пуголовків виростають… Про малят плазунів… … Улітку з пташенят виростають… Усі звірі вигодовують своїх малят…
Завдання 2. Намалюйте на дошці схему розмноження більшості комах, знайдіть їх на малюнках.
Завдання 3. Розкажіть про свої спостереження за розмноженням свійських
тварин.

ІІІ. Актуалізація опорних знань
— Що означає слово довкілля?
— Що ми називаємо довкіллям рослин?

IV. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ви дізнаєтесь, що таке довкілля тварин, як тварини пристосовані
до добування корму, як тварини захищаються від ворогів.

V. Вивчення нового матеріалу

НАРАДА ЛІСОВИХ МЕШКАНЦІВ

С о в а. Добрий день, шановні мешканці лісу та гості! Я — розумна Сова. Мене так називають тому, що я знаю про всі події, які відбуваються в лісі. Я дуже добре бачу. У мене, єдиної серед птахів, є вуха, якими я гарно чую. Я запросила вас для того, щоб кожен із них розповів, як він пристосувався до життя, як захищається від ворогів.

З а й ч и к. Я живу в лісі. Необхідні умови для мого життя — це сонце, повітря, рослини. Поруч зі мною живуть інші тварини. Для хижих тварин я сам є поживою. Мої вороги — це лисиця, вовк. Щоб вижити, я повинен ховатися, втікати, захищатися від ворогів. Я залежу і від людини — вона може вполювати мене. А може й врятувати у холодну, сніжну зиму, розкладаючи у лісі корм.

В о в к. Я хижий звір. Моє довкілля — це сонце, повітря, вода, рослини, тварини. Я маю гострі зуби, добрий слух, нюх, зір, дуже швидко бігаю. Коли я голодний, то можу довго переслідувати свою здобич.

Л и с и ц я. Я живлюсь дичиною, жуками, комахами. На полювання здебільшого виходжу вночі. Своїм тонким нюхом і слухом я визначаю, де є пожива. Підошви лап у мене густо вкриті шерстю, тому до жертви підкрадаюсь нечутно. Коли я сита, то мій слід інший, ніж у голодної. Уранці, коли я хочу їсти, йду короткими кроками туди, де кожного дня, скрутившись клубочком, сплю. За ніч я обходжу багато місць.

Д я т е л. Для мене основним кормом є короїди та їхні личинки. Я міцним, гострим дзьобом роздовбую кору дерева. З-під неї витягую шкідників своїм довгим, липким язичком. Пружне пір’я хвоста і гострі кігті допомагають мені утримуватися на стовбурі.

Л е л е к а. Я маю довгі ноги, довгу шию і довгий дзьоб. Завдяки цьому можу ходити по вологих місцях і полюю на жаб, рибу.

Ж а б а. Я ловлю комах на льоту. Коли пролітає комаха, викидаю свого довгого липкого язика. До нього комаха й прилипає.

Щ у к а. Під час полювання мені допомагає сіро-зелене забарвлення. У воді я непомітна серед рослин. Загнуті всередину зуби допомагають затримувати рибу, яка потрапила до моєї пащі.

С о в а. Отже, гострі зуби, добрий зір, слух і нюх, довгий і гострий дзьоб, довгий липкий язик, міцні кігті, довга шия — це ознаки, завдяки яким ви добуваєте корм. Дякую вам усім за те, що ви завітали до нас в гості й були активними на нараді. Залишайтесь завжди такими. Бажаю вам успіху!

Фізкультхвилинка

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

1. Групова робота
1 група. Розкажіть про вовка. Як він добуває їжу? Що йому у цьому допомагає?
2 група. Розкажіть про білку. Що допомагає їй добувати корм і захищатися від ворогів?

2. Рубрика «Цікаво знати»
• Найшвидшим серед ссавців є гепард. За годину він долає до 112 км. Зайці та страуси можуть пробігти 100 км за годину.
• Швидкість польоту сокола під час нападу на здобич сягає 360 км/год.
• Жук-носоріг, який важить 14 г, може тягнути вантаж у 1 580 г. Якщо б це міг робити слон, то він повинен би був підняти ескадрений міноносець.

3. Гра «Хто тут зайвий?»
На дошці — 5 малюнків звірів та однієї пташки.
— Знайдіть зайву тварину і поясніть, чому ви так вважаєте.

4. Гра «Подяка»
Учитель демонструє предмети обігу та продукти, наприклад, масло, мед, шкарпетки, яйця. Діти повинні назвати тварину, якій потрібно подякувати за них.

5. Гра-вправа
— Уявімо, що у равлика трапилось лихо.
Равлик по листю капусти ходив
І десь випадково свій дім загубив.
Та Равлика-павлика ми врятували —
Ще кращу хатинку намалювали!
Завдання учням — намалювати равликову хатинку.

VІІ. Підсумок уроку
— Як добувають корм вовк? орел? щука? жаба?

VIІІ. Домашнє завдання
Опрацювати статті в підручнику (С. 145–147): «Довкілля тварин», «Як тварини добувають корм».

Завантажити: Довкілля тварин. Як тварини добувають корм (3 клас. Природознавство) (Розмір: 21.3 KB, Завантажень: 114)
Back to top button