Головне

Дослідники почали читати сувої, засипані попелом під час виверження Везувію

Учені вперше почали читати сувої з бібліотеки, знайденої в місті Геркуланум, яке разом з Помпеями загинуло при виверженні вулкана Везувій у 79 році нашої ери. Про це йдеться в статті “Revealing letters in rolled Herculaneum papyri by X-ray phase-contrast imaging” італійських і французьких фахівців Vito Mocella, Emmanuel Brun, Claudio Ferrero та Daniel Delattre, опублікованій в журналі “Nature Communications”.

З ібрання папірусних сувоїв, знайдене на одній з вілл Геркуланума у 18-му столітті, більше двохсот років не дає спокою вченим, адже це єдина уціліла досьогодні цілісна антична бібліотека. Проте всі сувої обвуглені і скручені – фахівці намагалися розгортати їх і просвічувати інфрачервоними променями, але тільки пошкодили чимало документів.

Автори статті запропонували першу методику прочитання сувоїв із Геркуланума, яка повністю безпечна для носія текстів. Вони використали для сканування папірусу фазо-контрастну томографію, яка широко застосовується в медицині. Всього було вивчено шість сувоїв, подарованих Наполеону 1802 року, які зберігаються в Інституті Франції.

Аналіз показав, що у хімічному відношенні і чорнило, виготовлене на основі сажі, і сам обвуглений папірус майже нероздільні. Однак томограф дозволяє розбирати окремі букви у тривимірному режимі за рахунок товщини чорнила – воно виступає над поверхнею сувою приблизно на одну десяту міліметра.

З іншого боку, волокна папірусу ускладнюють читання – їх можна сплутати з прямими штрихами, з яких складаються стародавні літери. Тому букви з округлими обрисами, такі як “o” і грецька “ф”, легше піддаються розшифровці. Поки вчені змогли прочитати лише окремі склади і слова, проте незабаром сподіваються приступити до розшифровки цілих текстів.

Шкільне життя

Back to top button