Конспекти уроків “Я досліджую світ” 3 класУсі уроки початкова школаФайли

Дерева, кущі, трав’янисті рослини. Якими бувають дерева, кущі, трав’янисті рослини (3 клас. Природознавство)

Тема. Дерева, кущі, трав’янисті рослини. Якими бувають дерева, кущі, трав’янисті рослини

Мета: закріпити поняття: дерево, кущ, трав’яниста рослина; розширити поняття: листяні дерева і кущі, хвойні дерева і кущі; сформувати поняття: однорічна трав’яниста рослина, багаторічна трав’яниста рослина; учити розрізняти дерева, кущі й трав’янисті рослини, хвойні і листяні дерева і кущі, однорічні,
дворічні, багаторічні трав’янисті рослини; формувати вміння порівнювати, виділяти істотні ознаки, підводити об’єкт під поняття; виховувати самостійність, прагнення знаходити відповіді на поставлені запитання, бережливе ставлення до рослин.

ХІД УРОКУ
І. Хвилинка спостережень
— Який сьогодні день?
— Чи помітили ви, які дерева ростуть біля школи?
— Якою сьогодні є погода?
— Якими стали ранки?
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Фронтальне опитування
1) Які ознаки живого є у рослин?
2) Яку будову має рослина?
3) Чому рослини не можуть жити без сонячного світла?
4) Доведіть, що рослини — джерело поживних речовин і кисню на Землі.
2. Робота в групах: «Корінь», «Лист», «Стебло», «Квітка», «Насіння»
Використовується технологія інтерактивного навчання «Акваріум». По черзі групи запрошуються до «Акваріуму» і доводять, яке значення має кожна частина рослини. Наприкінці слід зробити висновок:
— Чому листя не може прожити без кореня?
— Яке значення має квітка для рослини?
— А як ви гадаєте, хто з них найголовніший? Чому?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Відгадування загадок
• У зеленім кожушку,
Костяній сорочці,
Я росту собі в ліску,
Всім зірвати хочеться. (Ліщина)
• Сережки я повісила —
Тонесенькі такі—
І радісно та весело
Готуюсь до весни. (Береза)
• Я найперша зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка. (Пролісок)
— Відгадавши загадки, скажіть, чи можна об’єднати ці рослини в одну групу. Чому?
— А на які групи можна поділити ці рослини? (Дерева, кущі, трави)
2. Гра «Продовжте речення»
Кущі — це: калина,…
Дерева — це: дуб,…
Трав’янисті рослини — це: квіти,…

ІV.Повідомлення теми і мети уроку

V.Вивчення нового матеріалу
1. Робота з наочністю
1) Знайдіть на малюнках дуб, клен, каштан, березу, яблуню. Визначте їх спільні ознаки. Як назвати цю групу рослин? (Дерева)
2) Знайдіть на малюнках аґрус, шипшину, бузок, ліщину, порівняйте їх. Чи
можна об’єднати їх в одну групу? Яку? За якою ознакою?
3) Розгляньте на малюнках фіалку, конвалію, традесканцію, ромашку, подорожник. Як назвати групу рослин із м’яким соковитим стеблом?
2. Бесіда
— За якими істотними ознаками всі рослини поділяються на три групи? (За
стеблом
)
— Береза — дерево, а шипшина — кущ. Доведіть.
— З’ясуйте, які дерева, кущі, трав’янисті рослини ростуть біля вашої школи.
Фізкультхвилинка
3. Робота з гербарієм
— Розгляньте гербарії рослин: клена, дуба, каштана, ялини, сосни, ялівця,
берези. Поділіть їх за формою листка на дві групи.
І група: клен, дуб, каштан, береза.
II група: ялина, сосна, ялівець.
Висновок: дерева першої групи — листяні; дерева другої групи — хвойні.
4. Бесіда-розповідь
— У листяних дерев листя щоосені опадає, а у хвойних голочки тримаються
по 2–3 роки й опадають одночасно. Тому всі хвойні дерева протягом року зелені.
5. Робота з підручником (С. 113–114)
— Прочитайте, що таке однорічні та багаторічні рослини; які рослини належать до них.
— Розгляньте малюнки і поясніть, чому горох — однорічна рослина, морква —
дворічна; мати-й-мачуха, пролісок, картопля — багаторічні трав’янисті рослини.

VІ. Узагальнення й систематизація знань
1. Уявна подорож до лісу на галявину «Дерева», галявину «Кущі»,
галявину «Квіти»
Назвати дерева лісу і поділити їх на листяні й хвойні. Назвати кущі лісу
і з’ясувати, чим вони відрізняються від дерев. Назвати квіти, сказати, яке в них
стебло.
2. Гра «Усе в лісі співає»
Діти, які подорожували на галявину «Дерева», співають пісню «Берізонька».
Діти, які подорожували на галявину «Кущів», виконують пісню «Калина».
Діти, які подорожували на галявину «Квіти», співають пісню «Синя квіточка».

VII. Підсумок уроку. Оцінювання учнів

VIII. Домашнє завдання
— Опрацювати статті підручника: «Дерева, кущі, трав’янисті рослини»,
«Якими бувають дерева, кущі, трав’янисті рослини» (С. 111–114).

Завантажити: Дерева, кущі, трав’янисті рослини. Якими бувають дерева, кущі, трав’янисті рослини (3 клас. Природознавство) (Розмір: 22.3 KB, Завантажень: 79)
  
Back to top button