Конспекти уроків природознавства 4 класУсі уроки початкова школаФайли

Атлантичний, Північний Льодовитий та Індійський океани (4 клас. Природознавство)

Атлантичний, Північний Льодовитий та Індійський океани

Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості Атлантичного, Північного Льодовитого та Індійського океанів; продовжити навчати читати карту та працювати із нею; вчити складати комп’ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи.

Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 51)
  2. Природнича розминка «Чи вірите ви?»
  • Чи вірите ви в те, що океани — величезні ділянки води, що оточують материки й острови?
  • Чи вірите ви в те, що вода в океані не солона?
  • Чи вірите ви в те, що на Землі існує чотири океани?
  • Чи вірите ви в те, що Тихий океан — найменший?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про особливості Атлантичного, Північного Льодовитого та Індійського океанів.

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
— Різноманітний живий світ морів і океанів. Учені вважають, що життя на
нашій планеті виникло саме у Світовому океані.
Нині в морях і океанах мешкають понад 20 тисяч видів риб і безліч інших
морських тварин: із ссавців — кити і дельфіни, а також маленькі рачки, молюски — від невеликого равлика до гігантських кальмарів і восьминогів. Відомі глибоководні кальмари, які досягають зі своїми щупальцями 14 метрів
завдовжки. Хижі риби — білі акули, що прозвали «морськими розбійниками»,
наводять жах на всіх водних мешканців.
У глибинах морів темно і холодно. Там живуть невеликі морські тварини.
Глибоководні риби рідко можуть добути собі їжу, якої дуже мало на глибині.
Деякі із них випромінюють синьо-зелене світло, що фосфоресціює, для залучення маленьких рибок як здобичі.
— Пригадайте! Який океан Землі є другим за розмірами?
— Розгляньте фізичну карту півкуль. У яких півкулях розташований Атлантичний океан?
— Знайдіть на карті моря Атлантичного океану. Визначте, до якого океану
належать Чорне й Азовське моря.
— Як змінюється температура океанічної води від екватора до полюсів?
— Температура води в різних частинах Атлантичного океану неоднакова. Найтепліша — поблизу екватора. У теплій воді росте багато водоростей.
Серед них і бура саргасова водорость, яка утворює зарості на великих територіях. Біля Північної Америки навіть море назвали Саргасовим. Там мешкають
акули, летюча риба, риба тунець, морські черепахи. Із птахів — альбатроси
і фрегати. У північній і південній частинах океану живуть кити, тюлені, морські котики.

— Що ви знаєте про Індійський океан?
— Розгляньте фізичну карту півкуль. У яких півкулях розташований Індійський океан?
—Береги яких материків він омиває?
— Назвіть материки, які омиваються водами Індійського океану.
— Чому на півночі Індійського океану завжди тепло, а на півдні завжди холодно?
— Рослини теплого Індійського океану — це зарості бурих, зелених і червоних водоростей. Від великої кількості мікроскопічних зелених водоростей
вода «зацвітає». У теплих водах живуть великі медузи, краби, багато видів
риб, акули, морські черепахи і морські змії. Водяться в океані скати й восьминоги. Біля берегів трапляються крокодили.
— Пригадайте! Що ви знаєте про Північний Льодовитий океан?
— Чому він має таку назву?
— Розгляньте фізичну карту півкуль. У яких півкулях розташований Північний Льодовитий океан? Береги яких материків він омиває?
— У товщі води Північного Льодовитого океану живуть мікроорганізми.
Біля берегів ростуть водорості: ламінарія, фукус. Мешкають раки, медузи,
риба: оселедці, тріска, камбала, окунь морський. На островах існують колонії
моржів і тюленів, пташині базари. Поблизу узбережжя на кризі живуть білі
ведмеді, які охороняються. Рідкісними стали кити.
— Поміркуйте! Чим Північний Льодовитий океан відрізняється від Атлантичного?
— Яку роль відіграє Північний Льодовитий океан у житті людини?
— Доведіть, що мешканці Північного Льодовитого океану пристосувалися
до суворих природних умов.
2. Робота за підручником (с. 51–54)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 51.
— Чим Атлантичний океан відрізняється від Тихого?
— Чому клімат Атлантичного океану різноманітний?
— Що ви дізналися про тваринний світ Атлантичного океану?
— Яку роль відіграє Атлантичний океан у житті людей?
— Що ви дізналися про Північний Льодовитий океан?
— Як називають весь простір океану разом із морями?
Учитель пропонує учням визначити за картою півкуль, які материки
омиває Північний Льодовитий океан.
— Який клімат Північного Льодовитого океану?
Учитель пропонує учням визначити за картою півкуль у шкільному атласі,
які материки омиває Індійський океан.
— Які особливості має Індійський океан?
— Чим Індійський океан відрізняється від Атлантичного?
— Яке значення має Індійський океан у житті людини?
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 54.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка

УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота в групах
Робота з картою світу
— Відгадайте назву океану за описом, покажіть на карті півкуль.

1-ша група
Найбільший океан на Землі. Розташований між материками Євразією, Австралією, Північною і Південною Америкою, Антарктидою. Морські межі має з Північним Льодовитим, Індійським, Атлантичним океанами. (Тихий океан)
2-га група
Другий за розміром океан після Тихого океану. Площа 91,6 млн км2. Має сильно порізану берегову лінію з вираженим розчленовуванням на регіональні акваторії: моря і затоки. Назву отримав від імені титана Атласу (Атланта)
у грецькій міфології або від легендарного острова Атлантида. (Атлантичний
океан
)
3-тя група
Третій за розміром океан Землі, що покриває близько 20 % її водної поверхні. На півночі обмежений Азією, на заході — Аравійським півостровом і Африкою, на сході — Індокитаєм, Зондськими островами і Австралією, на
півдні — Південним океаном. (Індійський океан)
4-та група
Найменший за площею океан Землі, розташований між Євразією і Північною Америкою. (Північний Льодовитий океан)
Під час роботи заповнюється таблиця.

Назва океану Найбільша
глибина (
м)
Які материки омиваєРослинний
і тваринний
світ
Тихий11 022Усі, крім Африки (5)
Атлантичний8 742Усі, крім Австралії (5)
Індійський7 729Африка, Євразія,
Австралія, Антарктида
(4)
Північний
Льодовитий
5 527Євразія, Північна
Америка (2)

Бліцвікторина

  • Найбільший океан. (Тихий)
  • Найменший океан. (Північний Льодовитий)
  • Океан, що розділяє Африку і Австралію. (Індійський)
  • Океан, названий на честь міфічного героя. (Атлантичний)
  • Найхолодніший океан. (Північний Льодовитий)
  • Океан, що спростував свою назву. (Тихий)
  • Найглибший океан. (Тихий)

Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які океани складають Світовий океан? Покажіть їх на глобусі і на карті.
— Який океан найбільший? Назвіть і покажіть його на карті.
— Який океан найтепліший? Чому? Покажіть його на карті.
— Назвіть і покажіть на карті океан, другий за розміром.
— Як ви вважаєте, чому Північний Льодовитий океан дістав таку назву?
— Яке господарське значення має Світовий океан?
— У якому океані найбагатший рослинний і тваринний світ? Чому? Доведіть свою думку.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 51–54).

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 36
1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 93)
2. Гра «Так чи ні?»

  • Кенгуру — символ Австралії.
  • В Австралії росте рідкісна рослина — евкаліпт.
  • В Австралії не росте пляшкове дерево.
  • В Австралії не водиться сумчастий ведмідь коала.
  • В Австралії мешкає кенгуру.
  • Дерева Австралії скидають не листя, а кору.
  • В Австралії не водяться звірі, які вилуплюються з яєць,— качкодзьоб
    і єхидна.

Тестування
1. Який материк — найменший і найсухіший?
а) Євразія;
б) Африка;
в) Австралія.
2. Материк, на якому знаходиться Південний полюс, — це:
а) Євразія;
б) Антарктида;
в) Австралія.
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 112).
2. Фронтальна робота
— Розподіліть властивості корисних копалин та горючих корисних копалин.

Кам’яне вугілля Нафта Природний газ
пальнекоричневого кольоругазоподібне
сипкемає запахважче за воду
чорного кольорумаслянистийне має запаху
крихкетверделегше за воду
рідиналегкийбезбарвний

— Запропонуйте шляхи збереження горючих корисних копалин.
— Назвіть родовища горючих корисних копалин в Україні.
— Якщо ми подивимося на карту, глобус, то побачимо, що переважає блакитний колір. Чому? (Значну частину поверхні землі займає вода.)
— Де вона знаходиться на планеті? (У річках, озерах, морях, океанах
тощо.
)
— Подивіться на фізичну карту України — численні сині жилки вкривають її територію складним узором. Це великі й малі річки, озера, водосховища, лимани, канали тощо — сукупність вод, які необхідні людям для життя
і господарської діяльності.

Завантажити: Атлантичний, Північний Льодовитий та Індійський океани (4 клас. Природознавство) (Розмір: 28.3 KB, Завантажень: 67)
  
Back to top button