Оригінальність і простота висловлення глибоких почуттів і важливих думок у поезіях В.Голобородька «Наша мова», «Теплі слова» (8 клас. Українська література) + Презентація
Автор: Дележа Альбіна Ярославівна
Навчальний заклад: гімназія № 290 м.Києва
Тема: Оригінальність і простота висловлення глибоких почуттів і важливих думок у поезіях В.Голобородька «Наша мова», «Теплі слова»
Мета: продовжити роботу над творчістю Василя Голобородька, опрацювавши поезії «Наша мова», «Теплі слова»; виконати ідейно-тематичний аналіз поезій, розкрити мотиви, образи, жанрову приналежність; розвивати вміння виразного читання поетичних творів, літературного аналізу; виховувати патріотичні почуття, любов до рідної мови.
Хід уроку
- Організаційний етап
- Актуалізація опорних знань
На минулому уроці ми познайомилися з життям та творчістю Василя Голобородька. Давайте пригадаємо, що нам про нього відомо. Спростуйте або доведіть вислови:
- Василь Голобородько народився на Черкащині. (ні)
- Перші свої твори Василь Голобородько почав писати у школі, коли навчався у шостому класі, будучи одним із творців класної газети «Турист». (так)
- Свої перші твори Василь Голобородько писав українською мовою. (ні)
- Василь Голобородько закінчив Донецький педагогічний інститут з червоним дипломом. (ні)
- Василь Голобородько мав намір вступити до Московського Літінституту. (так)
- Перша збірка поезій Василя Голобородька «Летюче віконце» вийшла друком у Києві у 1970 році. (ні)
- Василя Голобородька вважали ворогом, бо його твори друкували за кордоном. (так)
- Збірка Василя Голобородька «Зелен день» вийшла у 1988 році і була відзначена премією ім.В.Симоненка (так)
- Василь Голобородько захоплюється українським фольклором та досліджує українські казки (так)
- Василь Голобородько пише свої поезії у жанрі верлібру (так).
- У 2014 році Василь Голобородько покинув Луганськ і оселився у США. (ні)
- Після завершення війни Василь Голобородько планує повернутися додому на Луганщину. (так)
- З яким твором Василя Голобородька ми познайомились на минулому уроці?
- Чим незвичний цей твір?
- Перевірка домашнього завдання
- Повідомлення теми та мети уроку
Любов до свого народу, батьківщини проявляється у поетів по-різному. Виражається вона не тільки у схилянні перед героїчним минулим та чеснотами України. Часто поети гострим словом таврували недоліки свого краю, недалекоглядність народних мас, бажаючи добра усім. Здавалося б, що закладена в нашій літературі традиція будити народ, називати суспільні негативні явища своїми іменами матиме своє продовження і в нових поколіннях письменників. Та не так на цю позицію митців стали дивитись у двадцяті і пізніші роки. Той з поетів, хто насмілювався думати і писати про інше, а тим паче критикував керівництво, боротися за традиції свого народу виключався за це не тільки з літературного процесу, але й часто з самого життя. Одні, як Василь Стус, пішли за свої переконання на загибель, інші, як Василь Голобородько, у внутрішню еміграцію. Адже, дійсно, понад 20 років його твори не друкувалися. І лише за часів незалежної України вони відкрились нам, читачам. Про що писав Василь Голобородько? За що боровся? На ці питання ми дамо відповіді на сьогоднішньому уроці.
- Бесіда за питаннями
- Пригадайте, за що переслідувалися українські письменники у радянські часи?
- У чому проявляється любов до свого народу, батьківщини, читаючи твори митців?
- Пригадайте, хто з відомих вам письменників відмовився писати російською мовою, хоча починав писати саме нею?
- Чому, на вашу думку, вони так вчинили?
- Чи знайомі вам поезії, присвячені українській мові? Які?
- А яка ваша думка з приводу того, якою є наша мова?
- Складання грона-характеристики «Наша мова»
- Робота над змістом твору Василя Голобородька «Наша мова»
В одному із інтерв’ю Василь Голобородько так висловився про мову:
«Кожен народ відображає дійсність через свою мову і культуру, тому дійсність у кожній мові різниться між собою, є унікальною в порівнянні з іншими мовами…»
- Чи погоджуєтесь ви з такою думкою письменника?
Рідній мові, яку письменник вважав унікальною, він присвятив не один свій твір. Зараз я пропоную вам познайомитись з поезією «Наша мова»
6.1. Виразне читання поезії «Наша мова» учнями
6.2. Бесіда за питаннями
- Які поетичні образи автор створює в поезії?
- Чому, на вашу думку, слова «Пісня», «Літопис» автор написав з великої літери, хоча сам вірш починається з малої?
- Що є визначальною ознакою народної пісні?
- Яке значення мають літописи?
- Хто є ліричним героєм поезії?
- Чому, на вашу думку, цей твір не має розділових знаків?
- На якому принципі побудована поезія?
- Які образи протиставляються?
- Чому автор використовує слово «побратим»?
Побратимство існувало між козаками на Січі. Це були не просто товариські стосунки, дружба, а набагато глибший зв’язок між людьми. Існував обряд братання. Після нього кожен козак клявся, що ніколи не зрадить свого побратима аж до смерті й готовий заради нього віддати життя. Отже, здатність українського народу до побратимства – шляхетна риса, потрібна і сучасним, і майбутнім поколінням.
- А які дії протиставляються в поезії?
- Чому автор використовує слово «мовчимо»?
Мовчання – це також дія, іноді воно вагоміше за слово. Поет вірить, що таке мовчання є, але колись народ скаже своє слово.
- Чи знаєте ви прислів’я та приказки про мовчання?
6.3. Літературний аналіз твору
Тема: висловлення почуття любові, пошани до рідної мови
Ідея: уславлення ролі мови, її значимості у житті нашого народу; гордості українців за свою мову.
Жанр: верлібр, громадянська лірика
Художні засоби:
Епітет: пісенні слова
Тавтологія: проспівано у Пісні
Анафора: кожне слово нашої мови
- Робота над змістом твору «Теплі слова»
Ще однією поезією, що присвячена мові, є «Теплі слова». Інтригуюча назва, чи не так? Тож давайте прочитаємо її та з’ясуємо, які слова є теплими.
7.1. Виразне читання учнями поезії «Теплі слова»
7.2. Бесіда за питаннями
- Чому в поета слова «теплі», а всесвіт «холодний»?
- А якими слова бувають ще? Якими б епітетами ви їх наділили?
- Які слова «теплі» у поезії?
- Чому саме ці слова?
- Які асоціації ви можете дібрати до них?
- Що об’єднує їх?
- Що значить «наповнювати всесвіт теплими словами»? Чи може світ від слів «потепліти»?
- Доберіть низку інших «теплих» слів, обґрунтуйте свій вибір.
7.3. Літературний аналіз твору
Тема: поетична розповідь про теплі слова – символ нерозривності мови та України.
Ідея: возвеличення мови у житті народу, показ мови, що єднає покоління
Жанр: верлібр, громадянська лірика
Художні засоби:
Епітети: холодний всесвіт, теплими словами
Метафора: щоб не вмерло слово; наповнюймо … всесвіт … словами; словами, що народжуються разом із диханням.
Рефрен: щоб не вмерло слово
Антитеза: холодний всесвіт – теплі слова
- Підсумки уроку у вигляді написання міні-есе
Узагальніть вивчене на сьогоднішньому уроці у форматі міні-есе на тему «Мотиви поезій Василя Голобородька». Час на виконання завдання – 5 хвилин.
- Зачитування учнівських есе
- Домашнє завдання
№ 12 ст. 71 – письмово
Завантажити: Оригінальність і простота висловлення глибоких почуттів і важливих думок у поезіях В.Голобородька «Наша мова», «Теплі слова» (8 клас. Українська література) + Презентація + Сертифікат (Розмір: 7.2 MB, Завантажень: 720)