Українські історичні пісні (8 клас. Українська література) + Презентація
Автор: Дележа Альбіна Ярославівна
Навчальний заклад: гімназія № 290 м.Києва
Тема: Українські історичні пісні
Мета: з’ясувати особливості створення українських історичних пісень, проаналізувати пісні «Зажурилась Україна», «Та, ой, як крикнув же козак Сірко», дослідити, як у них зображені події історичного минулого; розвивати вміння виразного читання, висловлювати власні судження про те, за що народ увіковічив імена своїх героїв; формувати кругозір, світогляд восьмикласників; виховувати почуття поваги, пошани до національних героїв.
Хід уроку
- Організаційний етап
- Перевірка домашнього завдання
- Повідомлення теми та мети уроку
Майже всі знають пісню «Пливе кача» у виконанні Піккардійської Терції, яка стала народним реквіємом за загиблими героями Революції Гідності. Навіть зараз її звучання, її слова викликають мурашки по шкірі і змушують згадувати увесь той біль, що його ми пережили на початку 2014 року. Хоча історії пісні «Пливе кача» відстежується лише до початку ХХ століття, сам образ качки, що перетинає річку, є відомим образом смерті, переходу із цього світу у потойбічний. І цей образ настільки давній і поширений, що використовувався не лише у нас, а й у кельтів, які існували дві тисячі років тому.
Це є справжня народна творчість, яка досі озивається, перероджується з глибини віків. І якщо говорити про українську народну творчість, то вона в нас представлена найчастіше історичними піснями та думами. І сьогодні поговоримо саме про історичні пісні, передумови їхньої появи та ознаки. А також прочитаємо та проаналізуємо історичні пісні «Зажурилась Україна» та «Та, ой, як крикнув же козак Сірко».
- Актуалізація опорних знань
Перш, ніж розпочату нашу розмову про історичні пісні, давайте пригадаємо:
- Що називають фольклором?
- Що таке народна пісня?
- Які ознаки народних пісень?
- Які вам відомі різновиди народних пісень?
- Які пісні називають календарно-обрядовими?
- На які цикли вони поділяються?
- Які пісні називають суспільно-побутовими?
- На які різновиди їх поділяють?
- Опрацювання навчального матеріалу
Якщо говорити про історію виникнення історичних пісень, то, як ви могли вже здогадатись, вони були пов’язані з певними подіями в історії. Наприкінці ІХ століття створюється Київська Русь. У цей період з’являються епічні пісні, легенди, перекази, що потім збираються писемними людьми, зокрема ченцями.
Нищівний набіг татарської орди у 1240-х роках призводить до занепаду української державності, а отже – культури і літератури. 300 років українці гальмують, порпаючись у збережених пам’ятках та спостерігаючи, як наші сусіди розвиваються та вирішують власні державні проблеми. Майже 300 років потрібно було для усвідомлення хто ми є такі, а точніше – наприкінці XV століття в низинах Дніпра починають збиратися незадоволені життям втікачі – козаки, воєнні добровольці, які зі збільшенням власної кількості приходять до усвідомлення певної національної ідеї.
- Пригадайте твір, вивчений у попередніх класах, у якому розповідається про історію виникнення українського козацтва.
Усвідомлення ідеї виливається в українську національну боротьбу. Саме в цей період і виникає українська історична пісня. Однією з таких є пісня «Зажурилась Україну», яку я пропоную вам прочитати.
- Читання пісні «Зажурилась Україна» учнями
- Бесіда за питаннями
- Про що ця пісня?
- Яка її провідна ідея?
- В яких рядках виражається її пафос?
- Слово вчителя
Годі тобі, пане-брате,
Ґринджоли малювати,
Бери шаблю гостру, довгу
Та йди воювати!
Так, саме ці рядки пісні є уособленням того, що наших все дістало так, що не було вже змоги терпіти.
Власне, в цьому контексті і є вся суть історичної пісні – такого собі творчого відгуку на події, що відбуваються. І якщо цей відгук був сильним та емоційним, слухачі запам’ятовували його та поширювали далі. Звісно, інколи трохи змінюючи на свій смак.
- На яку фольклорну ознаку це вказує?
Одні пісні виспівували події та героїв, що ставали уособленням свого часу, а отже визнавалися вартими того, щоб їх пам’ятали, інші були складені настільки майстерно, що мали певний вплив на загальну оцінку подій, і це забезпечувало їм місце у пам’яті народу. Проте скільки пісень було створено – ніхто не знає, але з тих, що збереглися ми дізнаємося про таких історичних постатей як Богдан Хмельницький, Нестор Морозенко, козак Сірко, Максим Залізняк, Устим Кармелюк, за кожним з яких стоїть унікальна книга життя у яких багато чого можна навчитися.
Сьогодні хотілось би зупинитися на постаті Івана Сірка – безстрашного лицаря українського козацтва.
- Перегляд відео «Іван Сірко»
Пропоную вам переглянути відео, щоб дізнатися більше про нього.
- Бесіда за питаннями
- Що цікавого ви дізналися про Івана Сірка?
- Чим вас вразила ця постать?
- Чи хотіли б ви дізнатися яким зображений Іван Сірко у піснях?
- Робота над змістом твору «Та, ой, як крикнув же козак Сірко»
11.1. Читання пісні «Та, ой, як крикнув же козак Сірко» учнями
11.2. Бесіда за питаннями
- Які часи оспівані у творі?
- Як Сірко поводить себе з військом?
- Як у творі описано козацьке військо?
- Чому народ козаків називає орлами?
- Які особливості пісні як жанру притаманні даному твору?
- Що намагався оспівати народ, у цій пісні?
11.3. Літературний аналіз твору
Тема: зображення походу козацького війська під керівництвом Сірка до кримського хана.
Ідея: уславлення мужності, винахідливості, рішучості Сірка та його війська.
Жанр: історична пісня.
Художні засоби:
Епітет: битий шлях
Метафори: туман поле покриває; військо виграває; місяць зіходжає
Рефрен: та ми ж думали
- Теорія літератури
Опрацювавши тексти творів пісень «Зажурилась Україна», «Та, ой, як крикнув же козак Сірко» сформулюйте визначення історичної пісні.
Історичні пісні — це фольклорні твори, присвячені певній історичній події чи відомій історичній постаті.
- Підсумки уроку
- Домашнє завдання
- с. 7 – теорія
- № 8 ст. 10 (письмово)