Конспекти уроків української літератури 9 класУсі уроки української мови та літературиФайли

Роль і місце літератури в житті нації. Розвиток літератури. Творча індивідуальність митця (9 клас. Українська література) + Презентація

Автор: Дележа Альбіна Ярославівна

Навчальний заклад: гімназія № 290 м.Києва

Тема: Роль і місце літератури в житті нації. Розвиток літератури. Творча індивідуальність митця

Мета: з’ясувати роль і місце літератури в житті нації; дослідити розвиток літератури; дати визначення «літературний процес», зʼясувати чинники, які на нього впливають; дати поняття «контекст», визначити особливості аналізу твору як в історичному, так і в естетичному контекстах; розвивати естетичні читацькі смаки, вміння сприймати тексти художньої літератури та аналізувати його, спостерігати, узагальнювати, робити висновки; формувати кругозір, світогляд; виховувати поважне ставлення до національної художньої літератури, її митців; прищеплювати любов до книги як джерела знань.

Епіграф до уроку:

Книга  є альфою та омегою будь-якого знання, початком кожної науки.

С.Цвейг

ХІД УРОКУ

 1. Організаційний етап
 1. Слово вчителя

Вітаю вас, мої любі дев’ятикласники, з новим навчальним роком та з першим цьогорічним уроком української літератури! І, до речі, вивчення літератури цього року трохи відрізнятиметься від вивчення в попередніх роках. Не треба хвилюватись, просто тепер ми будемо розглядати твори літератури, використовуючи історико-літературний підхід.

 • Як ви вважаєте, що це означає?
 • Де ми вже використовували такий підхід?
 • Як ви вважаєте, чому цей підхід потрібно використовувати?
 1. Повідомлення теми та мети уроку

Абсолютно правильно! Вивчаючи літературу України, починаючи з давніх часів і до сучасності, ви побачите як вона розвивалась, змінювалась, зможете зрозуміти, що саме впливало на її тематику та мотиви. А головне, зможете оцінити її роль і місце у житті нації. І саме про це місце ми сьогодні й поговоримо на уроці.

 1. Робота з епіграфом до уроку

Австрійський письменник Стефан Цвейг сказав, що «Книга  є альфою та омегою будь-якого знання, початком кожної науки». Чи погоджуєтесь ви з його словами? Свою відповідь аргументуйте.

 1. Актуалізація опорних знань

Враховуючи всі ваші відповіді, ми можемо сказати, що література, безперечно є джерелом знань. Але література може бути різною. Ми з вами, наприклад, розглядаємо художню літературу.

 • Пригадайте, що називається художньою літературою?
 • Які її функції?
 • Як за допомогою художніх творів розвивається й виховується людина?
 • Чи є художній твір носієм загальнолюдських цінностей? Аргументуйте прикладами
 • Як, на вашу думку, література може впливати на світогляд та громадянські позиції?
 • З чим це пов’язано?
 • Пригадайте, які роди та жанри літератури вам відомі.
 1. Слово вчителя. Літературний процес

Основний закон життя — його постійний розвиток. Цей закон спостерігаємо і в літературі. У різні історичні епохи її стан постійно змінювався, вона мала здобутки і втрати. Цей розвиток назвали літературним процесом.

Літературний процес — різноманітне історико-мистецьке явище, яке характеризується змінами у стилях і напрямах художньої творчості, у виражально-зображувальній системі художніх засобів, у тематичній і жанровій своєрідності творів тощо.

 • Як ви вважаєте, що саме впливає на літературний процес?

На розвиток літературного процесу впливають чинники:

ЗовнішніВнутрішні
Розвиток суспільства, культури та мистецтва, стан розвитку людської свідомості, філософської думки, релігії, історична ситуація, вплив фольклоруЗакони художньої літератури, розуміння краси у певну добу, перебіг літературного життя, розвиток і взаємодія родів і жанрів, традиції та новаторство митців
 • Пригадайте вивчені в попередніх класах твори, в яких би відображалися ці чинники.
 1. Слово вчителя. Розвиток української літератури

Література існувала завжди з того моменту, коли була заснована мова. Історико-літературний процес поділяється на:

 • давню літературу (ХІ–ХV ст.);
 • стару літературу (ХVІ–ХVІІІ ст.);
 • нову літературу (ХІХ — поч. ХХ ст.):

а) перших десятиліть ХІХ ст.;
б) 40–60-х років;
в) початку 70–90-х років;
г) кінця ХІХ — початку ХХ ст.;

 • новітню (ХХ ст.);
 • сучасну (теперішній час)
 1. Робота з текстами

Прочитайте уривки з літературних творів:

 1. На вигляд він був таким: середній на зріст, ні надто високий, ні надто малий, з густими бровами, з голубими очима, з рівним носом. Був хоробрий і спритний, як барс. Серед своїх дружинників відрізнявся завжди чистою білою сорочкою та локоном довгого волосся на виголеній голові, що означало знатність роду. В одному вусі висіла в нього золота сережка, прикрашена двома перлинами з рубіном, вставленим між ними.

(«Повість минулих літ»)

 1. Старшим боярином був з города парубок, свитник Василь. Хлопець гарний, русявий, чисто підголений; чуб чепурний, уси козацькі, очі веселенькі, як зірочки; на виду рум’яний, моторний, звичайний; жупан на ньому синій і китаєва юпка, поясом з аглицької каламайки підперезаний, у тяжинових штанях, чоботи добрі, шкапові, з підковами.

(Г.Квітка-Основ’яненко «Маруся»)

 1. Попереду йшов високий чорнявий хлопець із пірсингом у правій брові. Девʼятнадцятирічний Лука – Люк – був одягнений у темні шорти й чорну футболку. Він злегка кивав у такт першому треку улюбленого плейлиста – Guns ‘n Roses – “Welcome to the Jungle”, що лунав із одного навушника у вусі. Другий висів на шиї…

(А.Нікуліна «Зграя»)

 • Що спільного між уривками?
 • Що відрізняється?
 • Як ви вважаєте, у який час вони були написані?
 • Що вам допомогло зорієнтуватися у часі написання цих творів?
 • Про що це свідчить?
 • А що ви можете сказати про людей, які це написали?
 • Ким, на вашу думку, є митці?
 1. Слово вчителя

Митець — той, хто пише художні твори. Особа, для якої літературна діяльність є професією. Кожний письменник уважно вивчає навколишню дійсність, події, людей, стосунки між ними, різні явища природи. Все побачене й почуте він обдумує й визначає, що добре, корисне, що погане, шкідливе, а також, що важливе, характерне, що другорядне, випадкове. У своїх творах письменник зображує важливі, характерні події, явища, риси вдачі людей, змальовує словами художні образи. Проте митець не тільки зображує словами образи людей, подій, явищ, предметів, а й виражає своє ставлення до них.

Ви знаєте, що багато українських письменників було розстріляно або довічно ув’язнено за правдиве слово, за те, що вони захищали рідний край, культуру, віру, звичаї, обряди, називали Україну рідною матінкою, а себе — її синами.

Читаючи той чи інший твір, ми разом з письменником фантазуємо, подорожуємо в чарівний світ казки, легенди, міфу; знайомимося з видатними історичними подіями та особами; вчимося цінувати дружбу, вірність, красу природи, національне мистецтво і культуру. Ось чому так важливо дивитися на твори письменників крізь призму часу. І це ми можемо зробити, аналізуючи твори, враховуючи їхній контекст.

 1. Теорія літератури

Контекст (від лат. contextus — сплетення, з’єднання) — система значень та понять, яка виражає незмірно більше, ніж безпосередній сенс слів, які її складають. Контекст визначає єдність смислового змісту та мовленнєвої форми, закінченість смислового забарвлення, виражає ставлення того, хто говорить, до того, про що говориться.

Аналіз художнього твору — з’ясувати історію його написання, ідейно-тематичне спрямування, особливості жанру, композиції, сюжету, охарактеризувати образи. Розрізняють аналіз прозаїчного і поетичного творів.

 • Пригадайте, на що ми звертали увагу, аналізуючи літературні твори?
 • Що таке тема твору?
 • Ідея?
 • Проблематика твору?
 • Що називають композицією твору?
 • З чого вона складається?
 • Які елементи сюжету вам відомі?
 1. Підсумки уроку
 1. Домашнє завдання

С. 3-4 – стаття підручника.

Завантажити: Роль і місце літератури в житті нації. Розвиток літератури. Творча індивідуальність митця (9 клас. Українська література) + Презентація + Сертифікат (Розмір: 20.5 MB, Завантажень: 435)
  
Back to top button