Конспекти уроків української літератури 8 класУсі уроки української мови та літературиФайли

Сюжет та засоби творення комічного твору Валентина Чемериса «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання» (8 клас. Українська література) + Презентація

Автор: Дележа Альбіна Ярославівна

Навчальний заклад: гімназія № 290 м.Києва

Тема: Сюжет та засоби творення комічного  твору Валентина Чемериса «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання»

Мета: продовжити аналізувати твір Валентина Чемериса «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання»; розкрити елементи сюжету; виявити особливості комічного у творі; охарактеризувати вчинки героїв, пов’язуючи з життєвими ситуаціями; розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, спостереження, виділяти суттєве; виховувати позитивні риси характеру, прищеплювати інтерес до літератури.

ХІД УРОКУ

 1. Організаційний етап
 1. Повідомлення теми та мети уроку

На минуломі уроці з вами опрацювали зміст першого розділу твору Валентина Чемериса «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання» і вже сьогодні повернемося до таких близьких до нас героїв та дізнаємося як розвивалися стосунки Вітьки Горобця та Галі Козачок у другій частині під назвою «Голуба куниця».

 1. Актуалізація опорних знань

Але, перш, ніж почати роботу над змістом розділу, давайте пригадаємо, що нам відомо про сам твір та зі змісту першої частини.

 • Що вам відомо про автора твору?
 • Коли була написана повість «Вітька+Галя»?
 • Якою була перша назва твору?
 • Коли вийшов друком твір у такому вигляді, який ми маємо зараз?
 • Хто став протототипом головного героя?
 • Звідки ми можемо про це дізнатися?
 • Які кроки до серця коханої робив Вітька Горобець?
 • Хто, на вашу думку, найбільше йому допомагав?
 • А як до Вітьки ставилася Галя?
 1. Робота над змістом твору «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання»

4.1. Бесіда за питаннями

 • Як дуель вплинув на стосунки Віті та Галі та на ставлення до нього у селі?
 • Як готувався до побачення з Галею Вітько?
 • На який недолік його зовнішності вказав йому Федір?
 • Що вирішує зробити Вітько?
 • Хто такий дід Левонтій?
 • Що сталося, коли Вітька прийшов до нього стригтися? Зачитайте

До семи годин вечора, на коли було призначено побачення, залишилося ще дві години, як захеканий Вітька влетів до хати цирульника й притьмом випалив:

— Ой, підстрижіть, діду, під бокс та пошвидше, бо часу в мене обмаль!.. Здрастуйте!..

— Я на Херсонщині і не таких баранів стриг, та й ті вволили чекати,— буркнув невдоволено.— Гони три гривеники і тягни стілець до вікна, де світло. Та сиди мені смирно й не совайся, бо обчикрижу не там, де треба. Будеш тоді районному прокуророві голову морочити. Знаю вас, вдячності не діждешся…

І з цими словами Левонтієва машинка з таким ентузіазмом вп’ялася у Вітьчину потилицю, що хлопець, холонучи, зрозумів: заради сьогоднішнього побачення йому доведеться пережити якщо й не пекельні, то досить-таки пристойні муки.

Так воно й сталося. Вже за другим заходом Левонтієва машинка почала сердито шамкати. Жуючи, засмикала волосся з таким ентузіазмом, що в хлопця рясно потекли сльози.

А потім щось у ній здало і вона марно силкувалась якщо й не зрізати волосся, то хоч би пристойно вирвати його або самій з честю виплутатися. Але, не зробивши ні того, ні другого, покірно затихла, повиснувши на потилиці з повними волосся зубами. Левонтій звично посмикав її взад-вперед, вправо-вліво, вгору-вниз і смачно позіхнув, хруснувши масивними щелепами:

— За-а-їло… Ех, постаріла вже моя машинерія, а колись же навіть овечу вовну брала.— Подумав і додав урочисто: —3 ентузіазмом брала!..

— Та домучуйте пошвидше! — благально захникав Вітька.— Хоч і без ентузіазму. Мені ж бо на сім годин треба в одне місце.

— Всіх кудись чорти несуть і всім заніколилось,— спокійно відповів цирульник.— Моли бога, хлопче, аби відпустило…

Прочитавши мораль, Левонтій трохи передихнув, з насолодою пошкріб давно не голене підборіддя, а тоді заходився на Вітьчиній голові розбирати машинку. Знімав з потилиці по частинах і тут же, не поспішаючи, змащував олією…

Та найстрашніше чекало хлопця попереду. Коли стінний годинник показав шість годин і п’ятнадцять хвилин, у машинці щось тріснуло…

— Благословило пружину,— махнув цирульник волосатою рукою.— Доведеться тобі, хлопче, чимчикувати додому. Прибіжиш завтра, мо’, дістану де путнього дроту та зроблю пружину, тоді й закінчу твоє омолодження.

— То що ж це ви, смієтеся з мене?! Куди ж я тепер поткнуся з недостриженою головою? Омолоджуйте хоч ножицями.

— Покоси будуть,— чесно признався Левонтій.— Ножицями так низько не візьмеш, як машинкою. А я на халтуру стригти не буду. Бо я не хіп-хап якийсь. Я перший стригаль Херсона!..

Та щастя десь ще завалялося і для Вітьки Горобця. Повагавшись, Левонтій все ж таки почвалав у двір шукати дроту. Вітька слухав те ліниве бурчання і кляв себе, що згодився піти до Левонтія, хоча давно затямив, що у Великих Чаплях більше нікуди було потикатися. А стрілки невловимо повзли і повзли до цифри «сім». Може, Галя вже чекає його на леваді? При згадці про дівчину у Вітьки трохи відлягло від серця. Ще б пак! Перший-бо раз у житті йтиме він з дівчиною в кіно, та ще й на вечірній сеанс, як справжній мужчина.

4.2. Слово вчителя

До речі, ця кумедна ситуація зі стрижкою, дійсно відбулася з Валентином Чемерисом. Ось як він про це написав у своєму автобіографічному творі «Це я, званий Чемерисом»:

«Повернуся до повісті «Вітька + Галя», та як дід Левонтій, самодіяльний голяр, стриг мого юного героя Вітьку Горобця, а насправді ж мене, Валька Чемериса….Це було насправді — себто в реальному житті — зі мною, Вальком Чемерисом, як я, зібравшись на перше у своєму житті побачення, необачно забіг до діда Левонтія підстригтися, бо хіба ж воно годиться на побачення йти з розпатланою кучмою на голові?! Пружину, на моє превелике щастя й везіння, заїчинський цирульник тоді таки зробив із знайденої дротини, якось домучив мене, і на перше побачення я встиг без запізнення. Ще й підстрижений «під бокс». Чи, як Левонтій казав, омолоджений «по саме вже далі нікуди». Хоча, як про правді сказати, це сьогодні я потребую «омолодження» і зовсім не проти цього, а тоді я щойно закінчив п’ятий клас і, звісно, ще не потребував омолодження. Навпаки, я тоді багнув (чи хоча б видаватися) старшим і страшенно заздрив дорослим хлопцям, вже парубчакам, вважаючи, що мені не пощастило, я запізно народився (в порівнянні з ким?). І хоч я тоді вже почав наближуватися до статусу підпарубка — але моя тодішня любов ще навіть і не наближалася до статусу піддівки…»

4.3. Бесіда за питаннями

 • Як мало відбутися перше побачення Вітька та Галі?
 • Де Вітько взяв гроші на квиток?
 • Як це характеризує Федька?
 • Що сталося дорогою до клубу?
 • Чому, на вашу думку, Вітька послухав Федора з приводу куріння?
 • Чи зрозумів він свою помилку?
 • А що сталося у кіно?
 • Які емоції викликала у вас ситуація з будильником?
 • Зачитайте момент першого поцілунку героїв:

Од радості й щастя, що переповнювали його вщерть, хлопець стиха дзвенів юним сміхом.

— Я й не знала, що ти так гарно смієшся,— шепотіла дівчина.

А Вітька відповідав їй, що він найщасливіший у світі, бо найкраща дівчина планети Земля йде поруч з ним.

З луків пахли зів’ялі, звечора скошені трави, з полів тягло запахом хліба й стерні. Незчулися, як дійшли до ставка. На березі таємничо шуміли верби й осокори, сходив червонястий мідний місяць, а другий плив у ставку. Десь скидалися сонні коропи і чути було, як крапала червоняста від місяця вода.

Стояли на тому місці, де зовсім недавно відбулася дуель і де гримів постріл кохання.

Вітька спрагло зазирав у темні дівочі очі, мов у пречисту криницю, і бачив у них і червонястий місяць, і білі зорі, і себе, і навіть бачив, як скидалися у ставку сонні коропи, а з них тихо крапали червонясті краплі… Незчувся, як припав губами до напіввідкритих, бентежно-тремтливих, але відчайдушно покірних вогників-губ…

І здригнулась планета Земля…

 • Які емоції викликає цей момент?
 • Чому, на вашу думку, «здригнулась планета Земля»?
 • Що сталося далі?
 • Як там опинився Федько?
 • Як ви розумієте цю ситуацію?
 • Як він згодом пропонує покращити стосунки Вітьки та Галі?
 • Де Федько мав роздобути сливи?
 • Зачитайте, що відомо про діда Свирида:

У діда Свирида поспіли сливи.

В того самого діда Свирида, котрого в селі дражнили Кісточкою. Бо не міг старий спокійно дивитися, як пропадають сливові чи вишневі кісточки. Де, бувало, не знайде кісточку,— обов’язково, крекчучи й лаючись, підбере і в кисет

сховає. А не дай боже побачить, як хто їсть фрукти і викидає кісточки, то й зовсім розкричиться.

— Що це ти, бісів сину, кісточки де попало жбурляєш?! Га?.. Думаєш, кісточці не болить, що ти її кинув? Ти ж її, шалапуте, на смерть прирікаєш! А з неї деревина отакенна  виросте, годуватиме тебе, непутящого, плодами. Дай сюди,

кажу, кісточку!..

— От чудило! — казали про діда.— На кісточках звихнувся!

А дід, знай, ходить по городу та довбе пальцем ямки і втикує туди принесені кісточки. ї стільки їх навтикає восени, що весною увесь город від пагінців — як зелена щітка. А коли вони підростали, старий бігав по селу, хапав за поли першого стрічного й благав:

— Зробіть ласку, візьміть хоч один пагінець! Прошу вже вас, бо глушаться, дери його батько! Пропаде ж деревина ні за понюх тютюну. А ви пересадите, щепу зробите, отакезна вам слива виросте. Вік потім не об’їстеся слив, дери його батько, коли я брешу!

Кращого садка, як у діда, не було.

Про сливи ж і говорити не доводиться…

 • Що ви можете сказати про нього?
 • Чи дійсно він був диваком, чи просто таким чином дбав про довкілля?
 • Що дізнався Федько з народних прислівʼїв про любов?
 • Як на це відреагував Вітя?
 • Що сталося, коли Федько прийшов сватати Галю?
 • Що він отримав від її матері?
 • Що він зробив, коли розповів про це Вітькові? Зачитайте

— Еге! — раптом сказав Котигорошко, уважно розглядаючи явір.— Еге! — повторив він, мацаючи кору.

І з цими словами витяг з кишені складений ножичок.

— Ти що надумав? — стривожився Вітька.

— Те, що закохані роблять,— спокійно відповів Котигорошко і видряпав на корі «Вітька + Галя».— От,— задоволено мовив, впоравшись із своїм ділом.— Для історії. Так би мовити, для майбутніх поколінь. Хай читають. Хай заздрять. А то тільки й знають: «Ромео + Джульєтта».

— Для чого ти псуєш дерево? — образився Вітька.

Але Федько діловито перебив:

— А ти хочеш ніякого сліду в історії не лишити? Ні, так не годиться. Хай усі знають: «Вітька + Галя». Хто після цього посміє до Галі підсокирюватися? Галі ми зайвий раз доведемо, що вона всього лише твій плюс і ніякого самостійного

значення не має. «Вітька + Галя», або повість про перше кохання. От!

Федько, незважаючи на поразку, був явно не в міру балакучий, сповнений енергії. Він би й на небі написав оте «Вітька + Галя», та шкода, що не має підходящої драбини.

— Чого тобі сумувати? Сказано, «Вітька + Галя» — і ніде твоя куниця від тебе не дінеться! — А потім подумав і закінчив: — Як не будеш, звичайно, гав ловити!..

 • Як ви розцінюєте такий вчинок Федька?
 • Чим завершується повість?
 • Як ви вважаєте, чи мали стосунки Віті та Галі продовження?
 1. Робота з кроссенсом

Подивіться на кроссенс, як ви вважаєте, що він приховує?

 • Пригадайте, що таке композиція твору?
 • З чого складається сюжет?
 • Якими є сюжетні елементи твору «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання»?
 • Які з них наявні у кроссенсі?
Експозиція Розповідь про зародження почуття кохання у Вітьки Горобця до Галі Козачок
Завʼязка Вітько розповідає про свої почуття до Галі своєму найкращому другові Федькові
Розвиток дії Завоювання прихильності Галі Козачок
Кульмінація Сватання Галі
Розвʼязка відмова Соломії Кіндратівни віддати дочку заміж, пропозиція почекати 10 років.
 • А що таке позасюжетні елементи?
 • Яка їх роль у творі?
 1. Опрацювання навчального матеріалу

У творі «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання»  письменник створює найрізноманітніші ситуації, у які потрапляють його головні герої, які викликають у нас сміх.

У художній літературі комічним називають явища й образи, що викликають сміх через невідповідність між дією і наслідками, між метою й засобами її досягнення.

У повісті Валентина Чемериса комічні ситуації та комічний ефект досягається на сюжетному і мовному рівнях, а також на рівні характеристики персонажів.

 • Що викликало у вас сміх, під час прочитання повісті?
 • Заповнення таблиці «Засоби творення комічного в творі»
Засіб творення комічного

 

Приклади
Смішні ситуації сюжету –         Ходити всю ніч по кімнаті та думати про даму серця

–         Серенада під вікном баби Хіврі

–         Зілля баби Векли

–         «Побачення» Вітька

–         Дуель

–         Вміст кобури Причепи

–         Стрижка Вітька

–         Будильник у кінотеатрі

–         Похід за сливами

–         Сватання Галі

Перекручення персонажем слів, не розуміння їх значення «А для чого якомусь там опудалу така розкішна сомбрера?
…Підеш і без візиту. Чого це ти будеш надриватися. Радій, що вона тобі рандеву назначає. До тебе дійшло?
Використання цитат інших персонажів …Так, на даному етапі, як каже наш міліціонер

…Жаль, звичайно, серенади, та, як каже голова колгоспу, на помилках ми всі вчимося.

…Треба вже від слів активно переходити до діла, як каже голова колгоспу.
…Дери його батько, як дід Свирид каже.

…З чужого похмілля голова тріщить, як каже голова колгоспу!

Вживання несподіваних порівнянь Вітька Горобець, мужчина з життєвим стажем в чотирнадцять неповних років.
Лихом цивілізованого людства, на думку Вітьки Горобця, були перший зубний біль і перше безнадійне кохання.
Соловейком треба заливатися, а ти ревеш, як бугай Кордебалет!
Ех, любов, мучителько людська!
І пішов Вітька Горобець на перше побачення до Галі Козачок, як на страту.
Вживання гіперболи та літоти Може, завтра лежатиме він біля ставка з простреленими грудьми і над ним у жалобі схилятимуться три плакучі верби?
Вживання приказок, прислів’їв, фразеологізмів Та чого це ти швендяєш по хаті, як на цвіту прибитий?

Але ти маєш друга, котрий за тебе не те, що серенаду напише, в огонь і воду за тебе піде!
Золотих гір не хочу обіцяти, бо в мене всього десять копійок. Як кохає, то хай кохає з десятьма копійками.

 • Як ви ввавжаєте, чи розкривають ситуації та вчинки героїв їхні риси характеру?
 • Як саме? Наведіть приклади
 1. Підсумки уроку
 1. Домашнє завдання

Цитатна характеристика головних героїв твору

Завантажити: Сюжет та засоби творення комічного твору Валентина Чемериса «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання» (8 клас. Українська література) + Презентація + Сертифікат (Розмір: 10.8 MB, Завантажень: 310)
Back to top button