Конспекти уроків української літератури 8 класУсі уроки української мови та літературиФайли

Валентин Чемерис. Коротко про митця. Гумористичний твір «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання» (8 клас. Українська література) + Презентація

Автор: Дележа Альбіна Ярославівна

Навчальний заклад: гімназія № 290 м.Києва

Тема: Валентин Чемерис. Коротко про митця. Гумористичний твір «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання»

Мета: познайомити учнів із життям та творчістю українського письменника Валентина Чемериса; ознайомити учнів із його гумористичним твором про життя підлітків «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання»; опрацювати сюжет першого розділу повісті;  поглибити знання про гумор та засоби творення комічного;  удосконалювати навички виразного читання та проблемно-образного аналізу тексту; розвивати творчі здібності, памʼять, увагу; плекати почуття дружби, взаємодопомоги, поваги до чужих почуттів.

ХІД УРОКУ

 1. Організаційний етап
 1. Перевірка домашнього завдання
 1. Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні ми з вами розпочинаємо вивчення творчості українського письменника Валентина Лукича Чемериса. Ви познайомитесь із особливостями його твору «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання» та висловите власні враження з приводу викладу описаних у ньому подій та емоцій, які вони у вас викликають.

 1. Опрацювання навчального матеріалу. Валентин Чемерис

Валентин Лукич Чемерис народився 8 липня 1936 року у селі Заїчинці Семенівському районі Полтавської області. Після завершення школи вступив до  літературного інституту ім. О. М. Горького у Москві, після завершення якого, повертається на Україну та починає працювати на підприємствах Придніпров’я, в редакціях обласних газет, Дніпропетровському видавництві «Промінь».

Творчий шлях Валентин Чемерис розпочав у 1959 році, а перша друкована збірка  гуморесок «Хто на току, а хто на боку» зʼявилася друком у 1962 році.

З 1989 по 1993 рік Валентин Чемерис очолював Дніпропетровську організацію Спілки письменників України, після – працював в Адміністрації Президента України головним консультантом Президента з питань літератури. А з 1996 року був на посаді секретаря Національної Спілки письменників України, членом її Президії і Вищої Ради.

Творчий доробок Валентина Чемериса надзвичайно великий. Літературних світів цього письменника можна виділити цілих пʼять:

Світ перший –  історичний –  романи, повісті, оповідання письменника історичної тематики, зокрема серія книг «Історія України в романах», романи «Ольвія», «Фортеця на Борисфені», «Смерть Атея», за яку був удостоєний літературної премія ім. Д.І. Яворницького,  «Генерали імперії», «Ордер на любов» тощо.

Світ другий – детективно-пригодницькі книги:  «Убивство на хуторі біля Диканьки», «Тайна Агати Крісті», «Таємнича пригода на Орілі» та інші.

Світ третій – фантастика: роман «Приречені на щастя», «Білий корал детективу», «Феномен Фенікса» тощо.

Світ четвертий – соціальні твори:  «Сини змієногої богині», «Президент», «Голгофа українського православ’я».

І  нарешті  світ п’ятий – сатира та гумор. Серед книг цього жанру  можна виділити такі як «Царська охота»,  «Вибори таємного агента», «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання», той твір, який ми будемо розглядати.

Помер Валентин Чемерис 4 грудня 2016 року у Києві. Причиною смерті була власне не старість, хоча на той момент йому було вже 80 років, а безжальна онкологія, боротьба з якою тривала цілих 10 років. Після смерті письменника у 2018 році у видавництві «Фоліо» був виданий автобіографічний роман «Ще я, так званий Чемерисом».

 1. Актуалізація опорних знань

Як ви вже змогли здогадатися, наступні уроки будуть присвячені гумористичному світові Валентина Чемериса, і зокрема його творові «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання». Давайте для початку пригадаємо:

 • Що таке гумор?

Гумор – доброзичливий сміх, спрямований на розкриття певних вад людського характеру або недоладностей у життя людей.

 • Які гумористичні жанри ви можете назвати?
 • А твори?
 • Які ситуації найчастіше викликають у вас усмішку?
 • А як ви вважаєте, чи можна сміятися із кохання? Свою відповідь аргументуйте
 1. Складання асоціативного грона

Кожна людина розуміє кохання по-своєму, адже воно багатогранне. Чимало рядків у своїх філософських працях, щоденниках та збірках присвятили цьому високому почуттю і відомі на весь світ люди. Всі вони сприймали цей дар по-різному. Деякі навіть визнавали, що кохання може приносити людині не лише радість, але й сум, розпач. Разом з тим, у більшості висловлювань про кохання однозначно більше позитивного. А з чим слово «кохання» асоціюється у вас?

Мрія Щастя Взаєморозуміння
Шаленство Кохання Турбота
Прихильність Довіра Вірність
 1. Робота з афоризмами

Такі асоціації зі словом про кохання виникають не лише у вас. Давайте зачитаємо вислови відомих людей про нього.

 • Таємниці людського життя великі, а кохання – найнедоступніша із цих таємниць. (І.Тургенєв)
 • Кохання – покарання, а може нагорода, а може бути, разом і те й інше. (Р.Рождественський)
 • У коханні завжди є трохи шаленості, але й у шаленості завжди є трохи здорового глузду. (Фрідріх Ніцше)
 • Кохання приходить зразу, в один момент, і може одіти з такою ж раптовістю і несподівано. (В.Винниченко)
 • Що може бути більш приємне, солодке і животворне, ніж любов? Хіба мені не уявляються позбавленими сонця і навіть мертвими ті, що позбавлені любові, і я анітрохи не дивуюся, що сам Бог називається любов’ю. (Григорій Сковорода)
 • Почуття закоханих — це певне чародійне, непонятне і величне проміння, що з їх душ виходить і до них солодко кличе: «Радуйтеся, діти, радістю кохання й щастя» (О.Турянський)
 • Які враження справили на вас ці афоризми?
 • Як ви вважаєте, чи будуть вони перегукуватися з історією, описаною Валентином Чемерисом?
 1. Слово вчителя

У житті існує одвічна проблема кохання. Яким треба бути, як себе поводити, щоб  здобути  його? Сподіваюся, що твір, з яким ми познайомимося, допоможе вам зрозуміти , що таке кохання, підкаже шлях до нього. Адже автор говорить саме про перше кохання, що видно з самої назви твору, адже це «Повість про перше кохання». До речі, твір написаний Валентином Чемерисом у вже зрілому віці. Первісною назвою твору була «Дуель», яка побачила світ у 1966 році у збірці «Коли спокушає диявол». А вже допрацьований та доповнений варіант повісті з двох частин «Дуель» та «Голуба куниця» було вміщено  у збірнику «Операція «Земфіра» 1968 році. Твір був перекладений російською та німецькою мовами. За словами самого Валентина Черемиса «Все у повісті відображено (хіба що ледь-ледь гіперболізовано — закони жанру!) так, як і було в реальному житті. А втім, все ж таки з однією суттєвою різницею: все насправді відбувалося не у вигаданому мною селі Великі Чаплі, як у повісті (села з такою назвою в наших краях ніколи не було, а були — та й нині є — просто Чаплі, власне, хутірець), а в своєму рідному, в Заїчинцях. У всьому ж іншому факт, як то кажуть, відповідає дійсності — точнісінько так і було, як описано в повісті «Вітька + Галя».

І, до речі, з книги спогадів Валентина Черемиса ми можемо дізнатися ще один цікавий факт: «Вітька Горобець із названої повісті (відкрию таємницю) це в натурі я, Валько Чемерис, який тоді вперше (у п’ятому класі) закохався у Галю Козачок (у житті у неї було інше прізвище)».

Деякі  з епізодів повісті є абсолютною правдою, які саме, ви дізнаєтесь, опрацювавши твір повністю, а поки що пропоную вам познайомитись зі змістом твору та опрацювати перший його розділ під назвою «Дуель».

 1. Робота над змістом твору

8.1. Бесіда за питаннями

 • Коли і де відбуваються події твору?
 • Хто є героями твору?
 • Яка незвичайна подія мала статися в селі Великі Чаплі?
 • Чому саме дуель?
 • Що ви знаєте про цей вид поєдинку?
 • Що передувало дуелі?
 • Зачитайте, як описує автор зародження кохання у Вітька

Ніколи ти й не думав, що в Гальку Козачок можна закохатися! І раптом в один чудовий день ти зовсім-зовсім іншими очима глянув на свою товаришку з довгою косою. На свою біду ти побачив, що в неї гарні чорні очі-оченята, такі жваві, й такі привабливі, і такі бездонні, що прямо диво дивне, як ти міг раніше на них дивитися і не бачити їх?.. Як ти міг раніше не бачити, що в неї тоненька шия і маленькі груди, важкі коси й довгі, примхливо вигнуті брови, тоненька, немов вирізьблена, фігурка й чарівна посмішка, що вона вся струнка, весела й швидка, як вогонь на сухій соломі?

Ну, побачив, що вона гарна. Але нащо ж було так закохуватись? Щоб почалося твоє велике страждання? І до чого ж ти достраждався? До дистанції в дванадцять кроків? До команди: “Вогонь!” Ех, Вітько, Вітько, гаряча твоя голова!..

 • Які емоції викликає у вас цей уривок?
 • Що ви можете сказати, про зародження кохання у Вітька?
 • Яким воно було?
 • А як про нього думав сам Вітько? Зачитайте

Лихом цивілізованого людства, на думку Вітьки Горобця, були перший зубний біль і перше безнадійне кохання за формулою: “Він її любить, вона його — хтозна!” Із зубним болем він ще якось міг боротися: піти до фельдшера, і той таки вирве триклятого зуба. А куди поткнешся з другою хворобою, що саме прогресувала? Де, на якому клаптику землі є станція швидкої допомоги безнадійно закоханим? Принаймні у Великих Чаплях такої станції ще не було. І невідомо, чи скоро вона з’явиться. А мовчки страждати від палкого безнадійного кохання у Вітьки вже не було сили: мусив же він відкрити перед кимось свою наболілу душу, сподіваючись на пораду та бодай хоч співчуття.

 • Кому він відкриває свою душу?
 • Що ви можете сказати про Федька Котигорошка?
 • Яким було ставлення Федька до кохання?
 • Чи відчував він його колись?
 • А звідки він про нього знав?
 • Як Федько пропонує Вітькові освідчитися Галі?
 • Хто пише текст серенади? Про що це свідчить?
 • Що ще, на думку Федька, потрібно для вдалого освідчення?
 • Як були вирішені питання з сомбреро та гітарою?
 • А що сталося, коли хлопці діждалися підходящої для серенади погоди?
 • Що вони вирішили робити далі?
 • Що сталося, коли хлопці йшли до пошти?
 • Як поводив себе Вітько? Зачитайте

Вітька розгублено мовчав. Як на біду, всі думки повилітали з голови. Ой любов, що ти тільки не робиш з нещасним хлопцем!.. Ну чого ж ти так жорстоко позбавила його дару межи? Адже він вродився балакучий, як сорока, може годинами безугавно тріскотіти. А тут стовбичить, немов хтось зашив йому губи. Вітько, не стій стовпом, говори, говори, говори.

Чортів Вітька, мовчить! Мовчить та червоніє так зрадливо, що навіть білявий чубчик і той робиться червовим…

Ех, Вітько, Вітько, якби ти так не розгублювався, то побачив би, що й Галя якось змінюється, зустрівши тебе. Чомусь підозріло робиться веселою, а щоки у неї ледь-ледь рожевіють. І оченята спалахують якимось сяйвом. І ніяковів…

Ну, говори, говори що-небудь, чортів Вітька! То перше слово важко витягти з себе, а далі піде легше. Ну, тягни те слово, тягни пошвидше, білявий хлопчику!..

Ех, любов, мучителько людська! І до чого ж ти тільки довела балакучого і бойового хлопця? На яку ж ти муку поставила його стовпом посеред дороги і, немов віником, підмела у голові, не лишивши жодної думки, жодного слова…

 • А як поводила себе Галя?
 • Що її здивувало?

8.2. Читаємо за ролями

Зачитайте діалог між Галею та Федьком біля пошти

Галя: А чого це твій орел сьогодні на мокру курку схожий? Стоїть, як стовпчик. Може, він аршин проковтнув?..

Федько: А Вітька закохався!

Галя: Федюшко, дорогенький, не сердься на мене. Скажи, в кого Вітька закоханий? Я тобі щось подарую… Ну, скажи, Федюшо… Халви куплю! Солодкої халви, ти ж любиш халву, правда?..

Федько: Ти хочеш, щоб я за солодку халву сказав, що Вітька в тебе закоханий? Я свого друга навіть за тонну халви не видам. І не проси!..

8.3. Бесіда за питаннями

 • Що ви помітили у цій ситуації?
 • Чи навмисне, на вашу думку, Федько розказав Галі про Вітькові почуття?
 • А про що йшла мова у листі, якого отримав Вітько? Зачитайте

Шановний товаришу Горобець!

Ознайомились з вашим віршем «Як я Галю Козачок здорово кохаю». На жаль, твір не підходить нам по темі. Дивно, що ви, живучи в селі, не бачите, що зараз весна і довгоносики знищують посіви цукрових буряків. А замість боротьби з довгоносиками Ви пишете вірші про кохання.

Напишіть нам краще актуальну байку й засобами сатири затавруйте в ній довгоносиків. Це буде якраз по сезону.

Вивчайте класиків. З повагою. Літконсультант…

 • Як сприйняли цей лист хлопці?
 • Чому звертання на початку листа не сподобалося Вітькові?
 • Чи помітили ви часові неточності у листі та часі подій у творі?
 • Що вирішують робити хлопці після цього?
 • Чому ідея із зіллям виявилась поганою?
 • Які емоції викликав у вас цей розділ повісті?
 • Зачитайте лист, написаний до Галі, які емоції його текст викликає у вас?

Дамі серця мойого. Найпрекраснішій серед найпрекрасніших Галі Козачок од Вітьки Горобця любовне посланіє.

О Богине!.. Доношу до Вашого відома, о найпрекрасніша серед усіх Дів вашого району, що я безтямно і до смерті закохався у Ваш образ і гину без Вас, як гине мандрівник у пустелі без краплини живлющої й зцілющої водички…О чарівнице! О, де Ви взяли чар і причарували мене навіки й полонили мене до могили?.. О мадонно!.. Ваші очі сяють для мене, як дві зорі серед мороку ночі, а Ваші губи — морські корали, а Ваші дрібні зубки — як два разки дорогого намиста, а шия у Вас лебедина, стан Ваш гнучкий, як тополя, мова — як спів струмочка весняного, як спів соловейка на вранішній зорі, а посмішка Ваша — як теє яснеє сонце!

О Богине!.. Беручи до уваги моє палке й гаряче кохання до Вашої особи, прохаю Вас, розтопіть своєю посмішкою кригу моєї самотності, зігрійте моє одиноке серденько…Як сонце, з’явилися Ви на моєму горизонті і своїм життєдайним промінням осяяли моє самотнє життя. Тож, беручи до уваги, що я не можу без Вас і дня прожити, закликаю Вас активно відгукнутися на щирий зойк мойого палкого серденька і взяти найактивнішу участь в коханні, любити мене до смерті й призначити рандеву.

 • А як на нього відреагувала сама Галя?
 • Які настанови дає Федько перед побаченням?
 • Як почував себе Вітько, йдучи «на рандеву»?
 • А як він почував себе поряд з Галею?
 • Про що згадала Галя під час побачення?
 • Як на це відреагував Вітько? Що його змотивувало?
 • А що він робив на другому «побаченні»?
 • Що його зірвало? Зачитайте

Вітька звів голову і здивовано кліпнув очима. Федько стояв, як дерев’яний, високо над головою тримаючи кувалду, і дивився кудись убік. Вражений Вітька встав, глянув і собі… Остовпів. Закам’янів на місці. Занімів! Спершу не повірив власним очам. Городом йшла Галя, його Галя із сином чаплівського фінагента Петром Білим! Вона весело сміялася до нього, і Петро теж сміявся. Отой завжди прилизаний, напахчений одеколоном мамин синок, Петро Білий. Отой Петро Білий, ябеда і боягуз, хвастун і брехун, якого Вітька терпіти не міг. І до нього так привітно посміхалася Галя, його перша любов…

Вітька ворухнув похолоділими губами і не спромігся й слова сказати. Федько все ще непорушно стояв і високо над головою тримав кувалду. Був схожий на скульптуру молотобійця в Парку культури і відпочинку. Його погляд наче приріс до того городу. І в ту ж мить Вітька відчув, як сповзає із сьомого неба на грішну землю…

 • Що вирішують робити хлопці?
 • Як поводив себе Вітько під час дуелі?
 • Чому Петро втік?
 • А хто зʼявився потім?
 • Які почуття виникли у Вітька, коли його вів міліціонер? Зачитайте

Арешт

Широкі дубові двері, оббиті хрест-навхрест металевими шпугами, розчинилися з противнющим скреготінням. Вітька переступив поріг. Двері з тим же скреготінням зачинилися. Бранець постояв кілька хвилин, звикаючи до темряви, а тоді, нагледівши в кутку солому, присів, задоволено простягнувши ноги. Від пострілу, арешту крутилася голова, болів вибитий зуб, і що найгірше — настрій був нікудишній.

«Ось і скінчилося моє кохання,— з гіркотою думав Вітька.— Тепер запруть мене в тюрму — і будь здоров!»

 • Що дізнався Вітько, коли у відділку зʼявився Петро?
 • На що відволікся міліціонер Причепа?
 • Що він необачно залишив на столі?
 • А що насправді було у кобурі?
 • Хто зʼявився слідом за Федьком? Зачитайте

В цю мить щось ніби спалахнуло. Ніби сонце вкотилося до сарая. На порозі з’явилася Галя Козачок.

— Вітюньчику?! Ти живий?! — крикнула вона радісно.

І сталося те, чого ніколи-ніколи не забуде Вітька Горобець. Скільки шитиме, що не пошле йому доля, які випробування не трапляться на його шляху, а ніколи-ніколи не забуде Вітька Горобець, як Галині руки, наче крила, здійнялися вгору, впали йому на плечі, і Галя рвучко притягла його до себе і припала губами до його обпеченої щоки.

— Ну й дурний же ти, ну й дурненький, Вітько! — не то плакала, не то сміялася дівчина в оторопілого хлопця на грудях.— Ой, та який же ти замурзаний, дуелянтику мій!.. Ходімо, ходімо, тут колодязь у дворі, вмиєшся, дурненький Вітюньчику!

І, сміючись, Галя потягла все ще оторопілого Вітьку за руку з сарая. Причепа, Федько та Петро мовчки переглянулися…

Федько встав і, ввертаючись до Петра, сказав:

— Отаке воно життя!.. Хто за дівчатами не стріляє, той і не виграє… Ну, Петре, зроби, на даному етапі, дяді міліціонеру ручкою і біжи собі додому.

І, підсмикнувши штани, Федько покотився з сарая, не забувши прихопити з собою свою лопату. Біля колодязя він усівся на камінь валун, підпер голову руками і зачудовано спостерігав, як Галя метушилася біля Вітьки, як вона щось весело щебетала йому, сміялась і хлюпала на Вітьку чистою холодною водою.

Вітька радісно вмивався і відчував, як од тої чистої води, яку зливала йому Галя, у нього за спиною все ростуть і ростуть крила; може, ще маленькі-маленькі, може, ще не міцні, може, ще невправні, але росли ті крила, од яких людина став крилатою…

 • Як ви розумієте завершення цього розділу?
 • Що для себе зрозумів Вітько?
 1. Підсумки уроку
 • Які враження справив на вас перший розділ повісті?
 • Як ви вважаєте, чого у ньому більше: романтичного чи гумористичного? Свою відповідь обгрунтуйте

Як розвивалися почуття Галі та Вітька далі, ви дізнаєтесь, прочитавши наступний розділ повісті.

 1. Домашнє завдання
 1. Виконати тестування за змістом першого розділу повісті «Вітька+Галя, або Повість про Перше кохання»
 2. Дочитати твір.
Завантажити: Валентин Чемерис. Коротко про митця. Гумористичний твір «Вітька+Галя, або Повість про перше кохання» (8 клас. Українська література) + Презентація + Сертифікат (Розмір: 16.2 MB, Завантажень: 820)
Back to top button