ГоловнеПерерва

«Нешевченківські вірші», або чим небезпечні фейкові цитати Тараса Шевченка

На початку березня українці традиційно відзначають шевченківські дні, згадуючи творчість Кобзаря. Ми також пропонуємо згадати великого поета та фейкові вірші, які йому приписують й поширюють у соціальних мережах уже не один рік. 

Фейкові вірші Шевченка-Шкільне життя

Наприклад, вірш «Бідняк плаче, багач скаче, а влада грабує» активно поширювали в соціальній мережі Фейсбук із супровідним текстом, у якому автор/ка критикує українську владу, бо та нібито знецінює життя «простих українців», кидаючи їх на війну, мовляв, «конституція тільки для бідних».
 
Фактчекери проєкту «По той бік новин» не знайшли такого чи схожого вірша в доробку Тараса Шевченка. Також вони з’ясували, авторство може належати «молодій журналістці з Луцька», яка публікує свої дописи зі сторінки у фейсбуці — «Соломії Українець». Уперше ролик із віршем був опублікований 13 жовтня 2023 року, коли медіа облетіла новина про те, як у Львові експрокурор та колишня співробітниця ДБР (Державне бюро розслідуваннь) святкували своє пишне весілля. Це вказує на замовний характер «поетичного вкиду» з метою розколу українського суспільства. 

Громадянська мережа «Опора» писала, що «активної Fb-дописувачки Соломії Українець» насправді не існує. Це спільнота, яка збирає вподобайки, розміщуючи гарні патріотичні картинки, українські пейзажі, дописи про героїв, поезії. А поміж цієї «краси» просуває дезінформацію, антисемітизм, настрої про «все пропало», «третій майдан» тощо. 

Ще один вірш, який українці активно поширювали у 2023 році: «Отак подивишся здаля на москаля», насправді є творінням киянина Яна Таксюра. Він відомий своїми проросійськими поглядами та поширенням російської пропаганди. Служба безпеки України затримала його за звинуваченням у державній зраді.

Такі спроби поширити фальшиві твори мають негативний вплив на українське суспільство, провокуючи його розкол та викликаючи негативне ставлення до влади. Безумовно, відчуття стилю Тараса Шевченка допомагає відрізнити справжні вірші від фейкових, проте необхідно бути обережними і критично оцінювати інформацію, що поширюють у мережі. І, як зазначив Остап Українець (філолог, письменник, перекладач) на своїй фейсбук-сторінці: «Якщо зараз сезон політичного накруту, а ви побачили якусь нову і дивовижно актуальну для сучасних подій цитату з Шевченка чи Франка — це НЕ цитата з Шевченка чи Франка. Це або анонім з інтернету, або товариш майор з ФСБ. І скоріш за все товариш майор з ФСБ, бо надзвичайно часто ці цитати настільки провокативні, що без “авторитету” Шевченка чи Франка явно читатимуться як вкид»

Якщо ви хочете переосмислити образ Тараса Шевченка, справжні слова якого є актуальними та мотиваційними, або шукаєте матеріал до Шевченківських днів, запрошуємо вас переглянути запис вебінару «Медіаграмотний експрес: мандруємо уроками української літератури», під час якого регіональна координаторка Ганна Новицька представила серію вправ, присвячених творчості та особистості поета.

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

Back to top button