Проблематика та жанрові особливості трагікомедії Івана Карпенка-Карого «Сто тисяч» (8 клас. Українська література) + Презентація
Авторка: Дележа Альбіна Ярославівна
Навчальний заклад: гімназія № 290 м.Києва
Тема: Проблематика та жанрові особливості трагікомедії Івана Карпенка-Карого «Сто тисяч»
Мета: визначити проблематику п’єси Івана Карпенка-Карого «Сто тисяч»; дослідити жанрові особливості твору, тематично-ідейний зміст; формувати вміння працювати над компаративним аналізом; сприяти розвитку зв’язного мовлення, навичок виразного читання, аналізу та синтезу інформації; у процесі організації ціннісно-смислової діяльності актуалізувати морально-естетичне ставлення учнів до проблеми грошей у сучасному житті; виховувати щедрість, доброту, бажання допомагати іншим, прагнення до освіти.
ХІД УРОКУ
- Організаційний етап
- Перевірка домашнього завдання
- Повідомлення теми та мети уроку
На минулому уроці ми з вами з’ясували, чому п’єса Івана Карпенка-Карого є взірцем українського «Театру корифеїв», а також розкрили образи персонажів твору. Сьогодні ми маємо дізнатися, які проблеми порушені у творі. А також з’ясувати жанрові особливості твору.
- Актуалізація опорних знань у вигляді літературного диктанту
Перш, ніж перейти до розгляду проблем у творі, давайте пригадаємо його зміст. Прошу вас долучитись до літературного диктанту. Та дати короткі відповіді на запитання.
- Перша назва трагікомедії І.Карпенка-Карого «Сто тисяч».
- Прізвище головного героя твору.
- Скільки землі було у Герасима?
- Як звали землевласника, якому найбільше заздрив Герасим?
- Навіщо кум Савка позичав гроші у Герасима?
- З ким хотів одружити сина Герасим?
- Що пообіцяв дати Герасим у якості приданого своїй доньці, проте не стримав обіцянки?
- Що мав зробити кум Савка, щоб перевірити фальшиві гроші?
- Що не давало спокою копачеві Бонавентурі?
- Який привід для святкування вигадали Герасим та Савка, щоб не розсекретити перед рідними свій план?
- Скільки грошей заплатив Герасим за папірці?
- Хто з персонажів твору переосмислив свої погляди на матеріальне наприкінці твору?
- Робота над проблематикою твору. Кроссенс
Ви дуже добре впорались із питаннями літературного диктанту та пригадали зміст твору. Давайте з’ясуємо, якою є його проблематика. Пригадайте, що проблематика художнього твору – це сукупність проблем, які автор розглядає у творі.
Які ж проблеми порушені у п’єсі «Сто тисяч»? Яким чином ми можемо їх виявити? Пропоную вам переглянути кроссенс та з’ясувати це.
– соціальні проблеми (статус, бідність-багатство)
– проблема духовності
– проблема життєвого вибору
– ставлення до освіти та науки
– кохання
– батьки та діти
– сімейного насильства
– проблема цінності життя людини
– проблема влади грошей
- Як ці проблеми розкриваються у творі?
- Яка з них є наскрізною?
- Чи можна сказати, що й інші проблеми з нею пов’язані?
- Чи є вони актуальними у наш час?
- Робота з текстом твору
- Яке ставлення до грошей у різних персонажів твору? Знайдіть у тексті цитати. Прокоментуйте
Герасим: Легко по своїй власній землі ходить. Глянеш оком навколо — усе твоє: там череда пасеться, там орють на пар, а тут зазеленіла вже пшениця і колосується жито; і все то гроші, гроші, гроші…
Герасим: Одважний чоловік! До чорта ходив і на все піде за гроші!
Герасим: Ох, Банавентура Бовтурович, все то добре, що ви кажете, тілько речі ваші не гроші, за них земельки не купиш.
Герасим: Та це чортзна-що! Ви ударяйте на гроші— гроші всьому голова.
Герасим: Про мене, хоч цілком з начинням ковтни її, мені аби гроші.
Герасим: Скотина гроші коштує, вона цілий тиждень робить на нас, а в неділю, що мала б відпочить, — гони в церкву. Це не по-божому і не по-хазяйськи.
Герасим: Як грошей нема, то й розуму біг дасть.
Гершко: Помиляєтесь, Герасим Никодимович, не так: як розум є — будуть гроші! Хе-хе-хе!
Савка: Та годі, куме! Буде здоров’я — будуть і гроші,
Цікаво знати: слово «гроші» у творі використано 132 рази!
- Чиї думки кардинально протилежні у творі?
- Яка з фраз стосовно грошей зачепила вас найбільше? Обгрунтуйте
- Як ви вважаєте, чи є проблема влади грошей одвічною? Чому?
- На що ладен був Герасим Калитка заради грошей?
- Що цінніше: життя чи багатство? Чи правильно вчинив Герасим Калитка?
- Робота над жанровими особливостями твору
- Іван Карпенко-Карий означив свій твір «комедією». Але чи дійсно це так?
- Пригадайте, що таке комедія як драматичний жанр?
- Які її особливості?
- Які ще драматичні жанри вам відомі?
- Яким, за жанром, є твір «Сто тисяч»? Доведіть
- Літературний аналіз твору
Тема: зображення життя селянства в пореформені часи, суспільні явища, що мали місце в 80–90 роках XIX століття на прикладі епізоду з життя Герасима Калитки.
Ідея: викриття й засудження в образі Герасима Калитки хижацтва, жорстокості, ненаситної жадоби до наживи, духовної обмеженості, а також згубного впливу грошей на вихідців із народу; уславлення чесності, щирості, розуму та працьовитості.
Жанр: трагікомедія
- Презентація учнівських проєктів
Вашим випереджаючим завданням до цього уроку було створення проєкту «Якби я був Герасимом Калиткою». Ви з’ясували, що наприкінці твору Герасим Калитка залишився зі своєю землею та 2 тисячами рублів, що на той час було чималою сумою. Як би ви продовжили хазяйнувати на місці Герасима Калитки? Що б змінили? Давайте ознайомимось з вашими проєктними роботами.
- Підсумки уроку
- Домашнє завдання
Підготуватись до контрольної роботи за творчістю сучасних українських поетів (В.Герасим’юк, І.Малкович, А.Мойсієнко, І.Павлюк, Г.Кирпа), творчістю І.Карпенка-Карого.