Вища освіта

Запровадження порогового рівня для вступників до медичних вишів на рівні 150 балів перенесли на 2018 рік, – Олександр Співаковський

Сьогодні на засіданні Кабінету Міністрів України було розглянуто питання встановлення порогових балів за тестування ЗНО при вступі на медичні спеціальності на рівні 150.

24.04.2017 року Міністерством освіти і науки України видано наказ № 637 “Про затвердження Змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 13 жовтня 2016 року № 1236”, який 22 травня 2017 р. за № 646/30514 був зареєстрований у Міністерстві юстиції України. Цим наказом вноситься низка змін до діючих умов вступу до вищих навчальних закладів.

Зокрема, нормами цього наказу (абзаци шостий – сьомий підпункту сьомого пункту першого Змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 13 жовтня 2016 року № 1236 “Про затвердження Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2017 році” передбачається визначити, що для спеціальностей 221 “Стоматологія”, 222 “Медицина”, 226 “Фармація, промислова фармація” та 228 “Педіатрія” галузі знань 22 “Охорона здоров’я” мінімальне значення кількості балів з кожного конкурсного предмета встановлюється не менше 150.

“На нашу думку запровадження цієї норми, крім вказаних вище порушень вимог законодавства стосовно граничних строків оприлюднення умов вступу до вищих навчальних закладів, здійснено Міністерством освіти і науки України з перевищенням визначених Законом України “Про вищу освіту” повноважень, оскільки згідно цього Закону надання Міністерству компетенції встановлювати при вступі до вищих навчальних закладів мінімальне значення кількості балів з кожного конкурсного предмета не передбачено. Зокрема, статтею 44 Закону України “Про вищу освіту” визначено, що прийом на навчання до вищих навчальних закладів здійснюється на конкурсній основі відповідно до Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів, затверджених центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. Умови конкурсу повинні забезпечувати дотримання прав особи у сфері освіти, – наголосив Олександр Співаковський.

“При цьому частиною другою цієї статті чітко встановлено, що умови прийому на навчання до вищих навчальних закладів оприлюднюються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки не пізніше 15 жовтня року, що передує року вступу до вищого навчального закладу. Тобто опублікуванню підлягає належним чином виданий та зареєстрований у Міністерстві юстиції України наказ Міністерства освіти і науки України, до якого після 15 жовтня року, що передує року вступу, можливість внесення змін не передбачено.
Ми переконані, що вказані вище дії Міністерства освіти і науки України призводять до порушення прав вступників до вищих навчальних закладів України, змушують їх переглядати попередньо визначені наміри щодо обрання для вступу відповідних вищих навчальних закладів та створюють для них штучні перепони у виборі професії. Вважається, що застосування цього наказу фактично призведе до ситуації, за якої близько 50-60% абітурієнтів будуть позбавлені можливості вступу до медичних університетів”, – зазначив нардеп.

“Саме тому ми були вимушені прибути на сьогоднішнє засідання Кабінету Міністрів України та переконати присутніх членів Уряду у необхідності негайного виправлення існуючої ситуації та скасування окремих положень наказу Міносвіти № 637 від 24.04.2017 року щодо встановлення порогового рівня для вступників до медичних вишів на рівні 150 балів. У залі засідань навколо цього питання розгорнулась гаряча дискусія. Проте здоровий глузд взяв гору! За результатами обговорення було прийняте протокольне рішення щодо доручення Міністру освіти і науки України внести відповідні зміни до вищезазначеного наказу, передбачивши запровадження цієї норми з 1 січня 2018 року”, – наголосив він.

Джерело

Back to top button