Головне

Як засновники Google «обдурили» інтернет-провайдера

Як засновники Google «обдурили» інтернет-провайдера
Як засновники Google «обдурили» інтернет-провайдера
У 2000 році у компанії Google були дата-центри тільки на західному узбережжі США, а компанія хотіла розширитися і відкрити дата-центр на східному узбережжі. Виникла проблема, як перенести величезну базу даних з одного дата-центру в іншій. Пошуковий індекс якраз перевищив 1 млрд сторінок і містив десятки терабайт даних.

У той час бізнес ще не давав божевільних грошей, і засновники компанії Ларрі Пейдж і Сергій Брін намагалися економити, як могли. Вони порахували, що передача даних на швидкості 1 Гбіт / с займе кілька діб, а за трафік доведеться заплатити $ 250 тис.

Ларрі і Сергій пішли на хитрість. Справа в тому, що в той час в інтернет-провайдерів була стандартна практика: завантаження каналу замірялася кожні 5 хвилин, а в кінці місяця відкидалися 5% крайніх показань, щоб нівелювати аномальні стрибки трафіку .

Ларрі і Сергій вирішили, що якщо вони будуть завантажувати канал менш ніж 5% на місяць (тобто 36 годин), то їм вдасться уникнути оплати. Так вони і зробили: кожен місяць протягом трьох ночей Google передавав дані з західного на східне узбережжя на максимальній швидкості, а в решту часу маршрутизатори були відключені. В кінці місяця компанія отримувала рахунок на $ 0. Так тривало кілька місяців, поки вони не скопіювали весь індекс.

Напевно, засновники Google розглядали і банальний варіант відправки носіїв поштою. Але в ті часи ємність HDD була не надто великою: для запису 20 терабайт знадобилися б сотні HDD або стрічкових накопичувачів, які б відправляли туди-назад, вийшло б не так вже і дорого. Але вони знайшли варіант ще дешевше.

Ця історія описана в книзі Стівена Леві «У Гуглоплексі: як компанія Google мислить, діє і формує наше життя» (In The Plex: How Google Thinks, Works, and Shapes Our Lives).

До речі, схожа історія з «оптимізацією» витрат відбулася із Microsoft в 2012 році, коли в одному з дата-центрів потрібно було швидко спалити електрики на $ 70 тис., щоб уникнути штрафу $ 210 тис. за недобір необхідних обсягів.

  
Back to top button