Визначення головних слів у реченні. Навчальне аудіювання «Буруля» (2 клас. Українська мова)
Тема: Визначення головних слів у реченні. Навчальне аудіювання «Буруля»
Мета: узагальнити знання учнів про головні слова в реченні, вміння знаходити їх у реченнях; розвивати мовлення учнів; збагачувати їх словниковий запас; вчити сприймати на слух незнайомий текст; виховувати інтерес до вивчення мови.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (с. 100, вправа 262)
— Прочитайте записані речення.
— Про кого говориться в першому реченні? (Про тракториста.)
— Що говориться про тракториста? (Він оре.)
— Назвіть головні слова в другому реченні.
— На які питання вони відповідають?
— Чому вчителя називають учителем?
III. НАВЧАЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ
БУРУЛЯ
Висить на даху буруля, холодна та сумна.
— Чому ти сумуєш? — питає її сніг.
— Як же мені не сумувати? День довшає, прокидається раніше сонце, тепліше стає…
А сонце й справді як зійде, зразу за роботу: землю гріє, від зимового сну будить.
— Розтавай,— каже бурулі.— Нехай весна швидше настає.
А буруля сердиться:
— Котись, котись за обрій, щоб нічний морозець швидше вдарив!
Ну, сонце нічого на те. Тільки ласкаво всміхається. Під його промінцями сніги сходять, ручаї дзюрчать, пташки пісень співають. У полі озимина з-під снігу визирає. Всі сонцю раді.
Тільки буруля жде не діждеться, поки споночіє. Що вона розтане за день, то протягом ночі й відросте.
Уже й лани зорано, й рілля духмяно парує, А буруля висить — хоч би що.
Тут уже сонце занепокоїлось. Та промінцями її, промінцями!
Застрибали по бурулі сонячні зайчики, засяяли мерехтливі вогники. Засвітилась вона яскравим світлом, обернулась на легку хмаринку та й злетіла в небо. Тут уже справжня весна прийшла. (В. Коваленко)
Тестування
- Що висіло на даху?
а) Буруля; б) повітряний змій.
- Чому буруля сумувала?
а) Тому, що боялася розтанути; б) боялася, що мороз її заморозить.
- На що обернулася буруля із приходом весни?
а) На легку хмаринку; б) на сонячного зайчика.
- Куди злетіла буруля?
а) На високу гору; б) у небо.
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Каліграфічна хвилинка
Зз Зз Зз Зи За Зе Зр Зл зв зи за аз зя
Зимонька завила, зразу загула,
Закружила. захазяйнувала,
Завітрила, засніжила, замела,
Землю заметілями заткала.
— Про що йдеться у вірші?
— Назвіть дії, які виконала зима.
— Як називаються такі слова?
— Поділіть слово зимонька на склади для переносу.
- Виконання вправи 263 (с. 101)
— Прочитайте текст.
— Знайдіть у тексті рядки, якими можна описати красу зимового лісу.
— Спишіть виділене речення.
— Підкресліть головні слова.
- Словникова робота
— Прочитайте друге речення (вправа 263).
— З ким автор порівнює дуби? (Наче витязі у дозорі.)
— Що носили воїни витязі? (Шоломи)
— Поясніть, як ви розумієте значення цього слова. (Учні читають пояснення з підручника на с.101.)
— У яких шоломах стоять кремезні дуби?
— Що одягли сосни? ялини?
- Фізкультхвилинка
- Самостійна робота (с. 101, вправа 264)
— Прочитайте віршовані рядки.
— Що спільного у цих двох віршованих рядках?
1 варіант. Записати перші віршовані рядки. Підкреслити в них головні слова.
2 варіант. Записати другі віршовані рядки. Підкреслити в них головні слова.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Про що дізналися на уроці?
— Як називаються слова в реченні, над якими ми сьогодні працювали?
— На яке питання відповідає слово, яке означає, про кого або про що говориться в реченні?
— Як підкреслюють його в реченні?
— На яке питання відповідає слово, яке означає, що саме говориться в реченні?
— Як підкреслюємо це слово?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 102, вправа 265.
Завантажити: Визначення головних слів у реченні. Навчальне аудіювання «Буруля» (2 клас. Українська мова) (Розмір: 20.1 KB, Завантажень: 38)