Головне

Всі книги з невідомими документами українських і польських спецслужб 30-40 років відтепер у вільному доступі в інтернеті

Архів Служби безпеки України оприлюднив електронні версії всіх книг видавничої серії “Польща та Україна в 30-40-х роках ХХ століття. Невідомі документи спеціальних служб” з документами про акцію “Вісла”, польське підпілля, великий терор, Голодомор та інше.

Це наймасштабніший за кількістю опублікованих збірників архівних документів та найтриваліший проект на усьому пострадянському просторі.

Загалом у книгах використано 1070 документів з української сторони та 223 з польської. Усі книги є двомовними, при цьому в українській частині документи, які свого часу були підготовлені російською мовою, не перекладені зі збереженням орфографії, стилістики і лексики оригіналів.

Оприлюднено також англомовну версію тому про Голодомор – “Poland and Ukraine in the 1930’s – 1940’s. Unknown Documents from the Archives of the Secret Services. Holodomor” та окремий том “Poland and Ukraine in the 30’s-40’s of the XXth Century. Documents from Archives of Secret Services”, до якого увійшли найцікавіші документи усіх попередніх томів.

Зараз збірник містить 8 томів:

1.     “Польське підпілля. 1939–1941. Львів, Коломия, Стрий, Злочів” (172 документи)

2.     “Переселення поляків та українців. 1944–1946” (191 док.)

3.     “Польське підпілля. 1939–1941. Від Волині до Покуття” (у 2-х частинах) (всього 88 док.)

4.     “Поляки і українці між двома тоталітарними системами. 1942–1945” (у 2-х частинах) (всього 194 док.)

5.     “Акція “Вісла”. 1947″ (92 док.)

6.     “Операція “Сейм”. 1944–1946″ (122 док.)

7.     “Голодомор в Україні. 1932–1933” (231 док.)

8.     “Великий терор: польська операція. 1937–1938” (у 2-х частинах) (всього – 203 док.)

Кожен з томів відкривається вступною статтею, яка характеризує стан розробки проблеми, наявні точки зору, аспекти, що потребують подальшої розробки, принципи добору документів і матеріалів для даного тому. За вступною статтею подається документальний масив. Зазвичай це недруковані раніше документи з польських і українських архівів. Усі томи мають відповідний довідковий апарат, коментарі, іменний і географічний покажчики.

Зараз спільна польсько-українська робоча група готує наступні три томи з серії, зокрема вихід 9-го тому планується до кінця цього року — “Ліквідація підпілля ОУН і УПА на території Закерзоння”. Десятий том буде про очищення радянськими спецслужбами польських силовиків 1939-1941 роках, а 11-ий — про депортацію поляків із Західної України у 1939-1941 роках.“Співпраця між Архівом СБУ та польським Інститутом національної пам’яті і МВС Польщі є найбільшою міжнародною співпрацею на теренах всього колишнього СРСР, — переконаний директор Архіву СБУ Ігор Кулик. — Польська сторона найбільш зацікавлена в отриманні документів, які встановлюють долі поляків — жертв радянського тоталітарного режиму, особливо військовополонених періоду початку Другої світової війни. Україна проявляє особливий інтерес до документів, які проливають світло на процес розбудови і діяльності українського визвольного руху та його керівників“.

“Прийняття Закону про доступ до архівів дасть змогу ще активніше продовжити нашу співпрацю, — зазначив Кулик. — Від польських колег ми переймаємо європейський досвід збереження та праці з архівами радянських спецслужб та намагаємося разом вивчати непросту спільну історію двох сусідніх народів”.

Видавнича серія “Польща та Україна в 30-40-х роках ХХ століття. Невідомі документи спеціальних служб” започаткована Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ і адміністрації Польщі та Інститутом національної пам’яті ще у 1996 році у рамках двостороннього співробітництва між Україною та Республікою Польща.

Back to top button