ГоловнеПерерва

Вікторина з розпізнавання неправдивої інформації

Колеги, тепер ми маємо чіткий алгоритм, завдяки якому зможемо ефективно знешкодити дезінформацію, щоб не бути введеним в оману при ухваленні важливих для себе рішень. Проте все ж таки актуальним залишається головне запитання: як же розпізнати цю неправдиву інформацію?  Спробуймо ще раз у цьому розібратися.

Нагадуємо, що ми в проєкті виокремлюємо три типи неправдивої інформації (за збільшенням шкоди): від ненавмисної помилки, що призводить до брехні чи сатири, до неправди зі свідомим бажанням нашкодити. 

Хибна інформація — помилкова інформація або та, яка вводить в оману, але без наміру завдати комусь шкоди. Прикладами можуть бути чи то ненавмисні помилки журналістів, чи то жартівливі повідомлення.

Дезінформація — це, по суті, сфабрикований, фальшивий та маніпулятивний зміст. Інформація, яка є створена навмисно для того, щоб завдати шкоди людині, соціальній групі, організації або країні. Пригадайте російські пропагандистські історії про ніби розіп’ятого у Слов’янську хлопчика, українські біолабораторії, «бойових» синичок і комарів чи про те, як українці готують «брудну бомбу»? Ці історії є сфабрикованими, вигаданими від початку до кінця, тобто є класичною дезінформацією.

Спотворена інформація — найбільш небезпечний тип інформації, оскільки містить частково реальну основу, до якої додають неправдиві елементи й поширюють для того, щоб завдати шкоди. Можуть використовувати маніпуляції з фото (обрізане, неповне фото чи надпис до фото і текст, що не відповідають зображенню), вирвані з контексту слова й перекручені факти. Небезпека в тому, що подібну інформацію найскладніше перевірити, адже частина її є правдивою.

👉 Ми систематизували цей матеріал у роздавальних матеріалах «Що треба знати, щоб не бути введеним в оману неправдивою інформацією», які ви можете завантажити за покликанням.

Теорія — це добре, і все здається дуже зрозумілим. А як на практиці? Направду, коли ми щодня занурені в інформаційний хаос, опрацьовувати всю інформацію досить складно, тому тут у нагоді нам стають фактчекерські проєкти та, звісно, власні навички розпізнання неправдивої інформації. Отож, якщо хочете перевірити ці свої вміння, запрошуємо зробити це за допомогою нашої вікторини. Це буде цікаво й корисно! 👇

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

Back to top button