ГоловнеПочаткові класи

Успішність починається з дитинства: чому та як навчають маленьких японців

Японія за багатьма показниками далеко попереду усієї планети. Її громадяни – одні з найосвіченіших та найпродуктивніших у світі. Звісно, на це є багато причин. Але ж усе починається з дитинства. Тому ми вирішили розібратися, чим саме відрізняється японська початкова школа, чому морально-етичні норми для молодших школярів не менш важливі за знання та чому за парти сідають не першого вересня.

Японія-Шкільне життя

Чому японська освіта ефективна?

За результатами міжнародного оцінювання учнів (PISA) Японія регулярно опиняється у п’ятірці кращих.  За цією системою оцінюють математичні здібності, читання, знання з різних  наук та здатність спільно вирішувати якісь питання.  Загальний рівень грамотності населення сягає 99,9%.

Учні в Японії практично не пропускають заняття та взагалі не прогулюють уроків. Більш того, вони уважно слухають вчителя. І найголовніше, більшість учнів, за даними опитувань 85%, почуваються у школі щасливими.

Як це працює?

До школи маленькі японці йдуть у 6-7 років. У початковій школі шість класів, тобто учні закінчують її у віці 11-12 років. Школи мають не номери, а назви відповідно до території, на якій розташовані. Крім державних та публічних шкіл, є чимало приватних. Різні навчальні заклади використовують різні підручники, це питання вирішує керівництво району чи школи.

У початковій школі є обов’язкові предмети:

  • державна мова (включаючи каліграфію);
  • арифметика;
  • музика;
  • мистецтво;
  • фізкультура;
  • основи життєдіяльності;
  • гуманітарні науки;
  • природничі науки (3 — 6 роки навчання);
  • праця (5 — 6 роки навчання).

Додатково у приватних школах може вивчатися релігієзнавство, світська етика, валеологія і т.д.

Навчальний рік у Японії розпочинається не з 1 вересня, а у квітні. Були спроби змінити це та перейти на формат, прийнятий у більшості країн, але нічого з цього не вийшло. Японці вважають, що навесні природа оновлюється, тому  у цей час розпочинати навчання краще. До того ж, у цей час навкруги дуже красиво, квітне сакура – і це для Японії важливий аргумент. Навчальний рік розділений на три триместри. Навчаються школярі, залежно від навчального закладу, п’ять або шість днів на тиждень. При цьому двічі на місяць суботи обов’язково мають бути вихідними.

Після початкової школи на учнів чекає обов’язкова молодша середня школа, навчання у якій триває три роки. Після цього учні здають іспити та отримують атестат. Вища середня школа є необов’язковою та платною.

Особливості початкової школи у Японії

Не з чистого аркуша

Дітлахи йдуть до першого класу, вже маючи певні знання. Для вступу до початкової школи вони мають продемонструвати знання основ арифметики та володіння техніками читання катакани та хірогани. Зазвичай навчаються цьому у дитячих садочках.

Спочатку виховання, потім навчання

Американських експертів часто дивує основна відмінність японської освіти від стандартів, прийнятих у США. У країні вранішнього сонця дітей, перш за все, виховують. Особливо це стосується початкової школи. З дітлахами обговорюють життєві ситуації та різні питання, з якими вони можуть зіткнутися. У перші роки навчання основна увага приділяється формуванню якостей та навичок, які допоможуть у подальшому житті.

Прибирання як інструмент тімбілдингу

Зазвичай у японських школах учні самі слідкують за чистотою. Це привчає не лише до порядку та охайності, а й до злагодженої роботи в команді.

Захоплення красою

Захоплення красою маленькі японці переймають від своїх батьків, але школа теж відіграє свою роль. Естетичне виховання тут у  пріоритеті. У погожий день у парку ви обов’язково зустрінете групи дітей з мольбертами – вони малюють з натури. А ще уже в початковій школі починають опановувати мистецтво каліграфії.

Без складних іспитів та завдань

Іспити у Японії – особливе явище. Це дуже стресовий процес, від якого залежить майбутнє, на підготовку до них школярі витрачають практично весь вільний час. Домашніх завдань тут задають багато, на канікулах учні вчаться самостійно або виконують домашні завдання. Але це починаючи із середньої школи. До учнів молодшої школи інший підхід, вони не виконують складних завдань, іспити не передбачені до четвертого класу.

Правильне харчування

У початковій школі учням закладають основи  правильного харчування. Обіди для школярів стандартизовані та збалансовані. Зазвичай, дають рис, місо суп, овочі, рибу чи м’ясо, молоко чи йогурт, свіжий фрукт. Подають обід не в їдальні, а у класі.

Позакласна та позашкільна активність

Незважаючи на те, що японські школярі сумлінно вчаться та практично не мають вільного часу, вона відвідують багато гуртків та воркшопів. У школі проходять виставки, змагання, фестивалі, концерти, працюють спортивні секції.

Дитячі автошколи

Дітей з раннього віку вчать правилам дорожнього руху. І це не просто лекції вдома чи в школі. У Японії є спеціальні дитячі автошколи. Закінчуючи їх, учні отримують «водійські посвідчення».

Повага до вчителя

Професія вчителя у Японії користується повагою та добре оплачується. Вчителя наймають не на рівні школи, а на рівні префектури. У Японії вчителі багато часу приділяють позакласній роботі та консультуванню учнів.

Анастасія Пасічна, журналістка проєкту “Дружня школа”

Цей матеріал створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Висловлені в цьому матеріалі думки жодним чином не відображають офіційний погляд Європейського Союзу чи Міністерства закордонних справ Фінляндії.

НУШ-Шкільне життя

Back to top button