Здоров'яПсихологія

Упевнені в собі люди здаються іншим більш компетентними

Самовпевнені люди частіше отримують підвищення на роботі
Самовпевнені люди частіше отримують підвищення на роботі

Дослідження вчених з Університету Ньюкасла і Університету Ексетера показало: самовпевнені люди частіше отримують підвищення на роботі і займають високі позиції в банках та інших організаціях. Крім того, такі люди часто недооцінюють здібності інших і займаються більш ризиковими операціями, що призводить до проблем в організаціях, де вони працюють. З іншого боку, люди, невпевнені в собі, розглядаються як менш компетентні. Це перше дослідження, що підкреслює зв’язок між оцінкою людиною своїх здібностей і тим, як інші його сприймають.

У дослідженні взяли участь 72 студента. Після першого дня навчання вони повинні були оцінити свої власні здібності, а також здатності своїх однолітків. Вчені зазначили: 32 студента були менш упевнені в собі в порівнянні з їх підсумковою оцінкою, 29 студентів – занадто впевнені, і лише 11 людей адекватно себе оцінили. Дослідники виявили позитивну кореляцію між оцінками учнів, які вони самі передбачали для себе, і прогнозами інших учасників. Людям, котрі припускали, що вони отримають гарні оцінки, інші теж заочно ставили високі бали, незалежно від остаточного результату. Так, інші переоцінювали впевнених в собі людей. Це не змінилося навіть через шість тижнів, коли студенти краще впізнали один одного.

Автор дослідження Вівек Нітьянанда каже: “Наші висновки відображають те, що не завжди високих результатів домагається найдосвідченіший чоловік. Іноді це той, хто вводить інших в оману. Такий розклад може викликати проблеми, так як самовпевнені люди більш схильні до ризику. Якщо занадто багато людей буде переоцінювати себе і обманювати інших з приводу своїх здібностей, це може привести до сумних наслідків, наприклад, авіакатастроф або фінансовим обвалам”.

Back to top button