Тема: Виражальність та зображальність образів (Музичне мистецтво. 7 клас)
Мета уроку :
Навчальна : різновиди музичних образів та форми їх втілення, ліричні образи ;
– виражальні та зображальні можливості музики ;
– творчість К.Сен – Санса ;
– визначення понять музичний образ, сюїта.
Виховна : Виховувати любов до класичної музики, рідного народу;
– Виховувати здатність співпереживати зміст розучених пісень та почутих музичних творів.
Розвиваючі: Розвиток вокально – хорових навичок.
Корекційні завдання : корекція та розвиток музичного слуху та почуття ритму.
- корекція фонематичної і музичної пам’яті, уваги.
- корекція музичного слуху.
- корекційний розвиток особистості дитини із ЗПР.
Наочні посібники: портрет К.Сен – Санса , Г. М. Макаренко «Музичне мистецтво» 7 клас.
Музичний матеріал: К. Сен – Санс Сюїта «Карнавал тварин»П’єса «Лебідь», І.Білик «Хай живе надія»
Т. Н. З : магнітофон.
ХІД УРОКУ
Організація учнів до уроку .
Музичне вітання.
Посміхнись до всіх навколо
Добрий ранок люба школа
І веселий той дзвінок
Кличе всіх нас на урок
Урок музики, урок музики, урок музики , урок.
Вступне слово вчителя .
Світ вічних духовних цінностей, правда відчуттів, почуття людини, емоційна виразність – усе це складає основу романтичного стилю. А чи може ця музика мати не лише виразний, але й зображувальний характер ? Про це ми дізнаємося на уроці.
Вивчення нового матеріалу.
Створений митцем, кожен музичний твір приносить слухачам настрої, почуття та емоції, виражені музичною мовою, що перетворюється на мову почуттів, і саме її ми маємо навчитися сприймати та розуміти, щоб наш духовний світ збагачувався скарбами мистецтва.
Різноманітний світ романтичних образів ми можемо почути в музиці композитора – романтика 19 ст. – Каміля Сен-Санса.
Видатний французький композитор, диригент, піаніст, педагог Каміль Сен – Санс, маючи яскраве музичне обдарування, ще в дитинстві зажив слави «другого Моцарта».
Уже у віці двох із половиною років маленький вундеркінд грав на роялі під керівництвом бабусі, а в невдовзі почав створювати і записувати музику. Перший запис із тих, що збереглися, належать «композиторові», якому не виповнилося ще й чотирьох років! У 10 років юний музикант виконував у Парижі концерти Моцарта і Бетховена для фортепіано з оркестром, а в 13 – був студентом Паризької консерваторії.
Блискучу кар’єру піаніста, розпочату в десятирічному віці, Каміль продовжував усе життя, гастролюючи різними країнами світу. Більшу частину свого життя він віддав виконавській діяльності; ще з дитинства вражав слухачів вишуканою і блискучою манерою гри. Останній концерт К.Сен-Санс дав у 85 років.
Творчість Каміля Сен-Санса знаменує початок відродження французької фортепіанної музики. У своїх творах він розвивав та збагачував національні музичні традиції, узагальнював досвід старовинних майстрів, розширив тематику і жанри інструментальної музики. Інтерес композитора до французької народної музики виявився у використанні фольклорних інтонацій, жанрів і танцювальних ритмів.
Композитор створив величезну кількість музичних творів: 12 опер, 3 ораторії, 4 кантати, реквієм, 5 симфоній, поеми, сюїта, фантазія, 10 концертів – 5 фортепіанних, 3 скрипкових, 2 для віолончелі з оркестром. Він багато подорожував, відвідував із концертами країн Європи, Північної та Південної Америки, але, як справжній патріот, надавав перевагу музиці французьких композиторів, за що слухачі вітали його вигуками : «Хай живе Франція!»
Каміль Сен-Санс був не лише композитором, але й піаністом, органістом і письменником (він писав вірші та комедії).
Узагалі він був видатною особистістю: від матері-художниці та батька – поета успадкував літературні й живописні здібності; йому належать книги з філософії, літератури, живопису, театру; він відмінно знав астрономію, фізику, археологію, історію і навіть був обраний членом Французького астрономічного товариства.
Найоригінальнішим твором Сен – Санса є сюїта «Карнавал тварин», що має підзаголовок «Зоологічна фантазія» для двох фортепіано, струнного квартету, флейти, кларнети і ксилофона. У цьому творі втілилися спогади дитинства композитора.
Сюїта – це цикл різнохарактерних інструментальних п’єс, об’єднаних спільним художнім задумом.
«Карнавал тварин» – це сюїта з 13 номерів, кожний з яких має заголовок і фінал, зображає певну тварину, передає її характер і настрій.
Музика сюїти «Карнавал тварин» настільки зображувальна, що слухачі безпомилково розпізнають левів, півнів, черепаху, слона, кенгуру, віслюка та інш.
Прослухайте один із номерів сюїти
- Кого саме зображено за допомогою музики?
Слухання. К. Сен-Санс. Сюїта „Карнавал тварин”. Уривок
- За допомогою яких музично-зображальних засобів ми побачили у своїй уяві чарівного лебедя?
Музика зображує неквапливий, плавний, граціозний і величний рух, виражає світлі, замріяні, ліричні почуття. Водночас ми почули в музиці голос вооди – висхідні та низхідні пасажі віолончелі.
Отже, п’єса Каміля Сен- Санса «Лебідь» із сюїти «Карнавал тварин» – втілення ліричного образу. «лебідь» є однією з найкращих мелодій, із прохолодною й чистою, зворушливою поезією якої мало що можна порівняти. Музика вражає своєю щімкою ніжністю та шляхетною величністю. Твір швидко відокремився від «карнавалу тварин» і почав жити самостійно як концертна п’єса .
Розучування пісні „Хай живе надія”
Вч. Демонстрація пісні „Хай живе надія”
У пісні „Хай живе надія” панує світлий, ліричний образ.
Розучування пісні „Хай живе надія”
Караоке. Пісня „Україна”
V. Висновок
Вч. Музика буває настільки зображальною, що ми не лише чуємо, а наче бачимо образ! Наприклад, образ лебедя – ліричний образ, утілений у різних видах мистецтва: у музиці – п’єса з сюїти, у хореографії – танець, у літературі – давньогрецький міф про лебедів, які на честь народження бога Аполлона сім разів облетіли острів, де він народився.
Домашнє завдання. Підберіть твори скульптури, живопису, в яких утілений образ лебедя.
Завантажити: Тема: Виражальність та зображальність образів (Музичне мистецтво. 7 клас) (Розмір: 15.5 KB, Завантажень: 138)