Конспекти уроків біології 7 класУсі уроки біологіїФайли

Тема: Умови, необхідні для забезпечення життєдіяльності рослин (біологія 7 клас)

Мета уроку: познайомити учнів з основними умовами, необхідними для розвитку рослини.
Обладнання й матеріали: таблиці й дослідні рослини.
Базові поняття й терміни уроку:   тепло, світло, вологість, ґрунт.
Хід уроку

І. Організаційний етап

Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання для бесіди

  1. Який ріст називають верхівковим?
  2. Який ріст називають вставним?
  3. Які функції виконують фітогормони?

III. Вивчення нового матеріалу

Разом з учнями проаналізувати результати дослідів (див. пам’ятку до уроку) та зробити висновки про вплив умов середовища на ріст і розвиток рослин.

Для з’ясування впливу дихання коріння на його функцію поглинання, а також на ріст і розвиток передбачено один урок.

З’ясування цього питання можна почати з бесіди за питаннями, що мають на меті повторити матеріал про вплив світла, води й мінеральних солей на розвиток рослини.

Під час відповідей на запитання учні аналізують результати дослідів зі з’ясування впливу світла, води, складу ґрунту на розвиток рослини. Відзначають одну з головних причин – наявність у ґрунті достатньої кількості мінеральних солей для живлення рослини, які безупинно поповнювалися за рахунок перегнивання решток рослин, чого не було в безплідній суміші. Учні згадують, що велике значення для розвитку коріння мають вода, мінеральні солі й тепло.

Пам’ятка для вчителя

Закласти досліди, що надали б можливість простежити вплив різних умов на ріст і розвиток рослинного організму й у такий спосіб підготувати учнів до вивчення завершальної теми курсу.

  1. З’ясувати вплив мінеральних речовин на ріст рослин. Для досліду беруть чотири невеликі квіткові горщечки або паперові стаканчики. Два з них наповнюють добре промитим річковим піском, решту – ґрунтом.

У горщики висаджують по дві насінини томату, що почали проростати. Насінини мають бути однакового розміру. Надалі проростки, що виростають в одному горщику з піском, а в іншому – із ґрунтом, поливають: одні – розчином мінеральних солей, інші – контрольні – звичайною водою.

Приготування розчину: в 1 л охолодженої кип’яченої води розчиняють 1 г натрієвої (або амонійної) селітри та 0,7 г калій хлориду. Солі перемішують до їх цілковитого розчинення, а потім додають до розчину 1 г гранульованого суперфосфату. Підживленя здійснюють приблизно один раз на десять днів, в інший час дослідні рослини, так само, як і контрольні, поливають звичайною водою.

  1. З’ясувати вплив світла на ріст і розвиток рослин. Для цього беруть три горщики з ґрунтом і висаджують у них по дві пророслі насінини квасолі однакової величини. Горщики ставлять на добре освітлене, південне вікно. Потім один горщик накривають білим паперовим ковпаком, інший – чорним (пакетом від фотографічного паперу), третій нічим не накривають.
  2. З’ясувати вплив вологи на ріст і розвиток рослин. Рослини (проростки томатів, квасолі та ін.) вирощують за нормального й недостатнього поливу.

Кількість води, що витрачається в обох варіантах, точно враховується.

  1. З’ясувати вплив температури на ріст рослин. Із цією метою проростки квасолі вирощують за кімнатної температури (20-21 °С) і в холодному приміщенні (5-10 °С). Інтенсивність освітлення і догляд мають бути однаковими.
  2. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Дати відповіді на питання

Як впливає на розвиток рослини світло?
Чи впливає на розвиток рослини надлишок або нестача води?
Як впливає на розвиток рослини наявність мінеральних речовин у ґрунті?

 Домашнє завдання

Шкільне життя

Завантажити: Тема: Умови, необхідні для забезпечення життєдіяльності рослин (біологія 7 клас) (Розмір: 13.4 KB, Завантажень: 34)
Back to top button