Тема: У чому особливості розвитку Стародавнього Китаю (Всесвітня історія. Історія України 6 клас. Нова програма)
Мета: дати уявлення про природно‑кліматичні умови, населення, історію утворення держави в Давньому Китаї; формувати навички визначення загальних закономірностей і особливостей в розвитку стародавніх держав; удосконалювати навички роботи з історичною картою та підручником; засвоїти поняття «Хуанхе», «Янцзи», «Шань‑Інь», «Піднебесна»; виховувати пошану до історії і культури інших народів.
Обладнання: Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів/ О.І. Пометун, П.В.Мороз, Ю.Б. Малієнко.-К.: Видавничий дім «Освіта», 2014 – 256 с., наочність.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття: «Хуанхе», «Янцзи», «Шань‑Інь», «Піднебесна».
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
- називати хронологічні межі утворення та розквіту цивілізації в Китаї;
- показувати на карті долини Хуанхе та Янцзи, територіальні межі й основні центри давнього Китаю;
- застосовувати та пояснює на прикладах поняття;
- описувати спосіб життя людей стародавнього Китаю;
- наводити приклади впливу природно – географічних умов Китаю на зародження держави і цивілізації;
Хід уроку
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Самостійна робота (додаток), ключ – 1.Г 2.А 3.А 4.В 5.А 6.В 7.Б 8.В 9.В 10.В
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Відомо, що перші цивілізації виникли в долинах великих річок. Встановіть відповідність між назвами річок і державами, що виникли на їхніх берегах.
1) Ніл | а) Месопотамія |
2) Тигр і Євфрат | б) Індія |
3) Інд і Ганг | в) Єгипет |
4) Хуанхе та Янцзи | г) Китай |
Методом виключення учні встановлюють, що найдавніша цивілізація у Китаї виникла на берегах річок Хуанхе та Янцзи.
ІV. Вивчення нового матеріалу
- Природні умови Стародавнього Китаю
Розповідь учителя
На північний схід від Індії простяглася Велика Китайська рівнина. Колискою китайської цивілізації є країна, що лежить у долинах великих рік Хуанхе та Янцзи. Зі сходу Китай омивається Тихим океаном. На заході засніжені вершини Гімалаїв і Тянь-Шаню та безжиттєві пустелі відділяють його від інших країн. Із півдня цю землю оточують непрохідні ліси. Через це китайці вважали, що вони живуть у центрі землі, і називали свою країну «серединною». Китай — найбільша країна Стародавнього світу.
М’який вологий і теплий клімат сприяв розвитку землеробства. Хуанхе (Жовта річка) називається так через колір своєї води, мутної від родючого мулу. Протікає Хуанхе по м’яких жовто-зелених ґрунтах. Вони розмиваються настільки легко, що після літніх злив річка змінює своє русло. Повінь знищує селища, заливає пасовища й поля. У бурхливих річкових потоках гинуть люди і тварини. Саме тому китайці називають Хуанхе «Блукаючою Річкою», «Річкою тисячі нещасть».
Долина Янцзи (Блакитної річки) у давнину була вкрита густими лісами. Через це хлібороби заселили її береги пізніше, ніж долину Хуанхе.
Запитання до учнів
- Які райони Китаю були найпридатнішими для проживання людини в давнину?
- Заняття населення і розвиток господарства в Китаї
– Головне заняття китайців — землеробство . Землю обробляли спочатку мотикою, а потім дерев’яним плугом.
– У північній частині країни переважало вирощування чумизу (вид проса), а в південній — рису.
– Допоміжну роль у господарстві відігравали садівництво і городництво; також розводили свійську худобу — коней, корів, овець, свиней.
– Із давніх часів китайці навчилися виготовляти шовк — натуральну тканину, волокна для якої отримують із коконів личинки шовкопряда.
– У VII—VI ст .до н . е .китайці навчилися видобувати й обробляти залізо. Завдяки поширенню залізних знарядь праці китайці змогли обробляти не лише м’яку землю річних долин, а й більш тверді ґрунти.
- Найдавніша китайська держава
Перші царства в Китаї виникли наприкінці III тис. до н. е. Археологічні розкопки в долині Хуанхе показали, що в XVI—XII ст. до н. е. тут вже існували великі міста й поселення хліборобів. Археологи знайшли столицю країни — Велике місто Шан. Були знайдені залишки палаців, храмів, житло знаті. Місто мало навіть водопровід: дерев’яні жолоби підводили сюди чисту воду з гірського озера. Учені знайшли також неймовірну кількість знарядь праці, зброї, кісток свійських і диких тварин. Бронзові мечі, сокири, посудини та інші предмети свідчать про високу майстерність шанських ковалів.
Китайських царів називали ванами. Влада вана передавалася в спадщину — молодшому братові чи старшому синові. Так виникали царські династії. На кінець XII ст. до н. е. набули сили інші китайські племена, які згодом розгромили царство династії Шан. Так у Китаї поступово з’являється кілька ворогуючих між собою царств.
- Закріплення знань учнів
- Які гори знаходяться на території Китаю?
- В якому тисячолітті з’явилась найдавніші держави Китаю?
- На берегах якої річки виникли перші вогнища цивілізації в Китаї?
- Як називали царя у давньокитайських державах?
Зробіть підрахунки
1) У 1766 році до н. е. виникло Шанське царство, а в 1027 році до н. е. Шанське царство загинуло під ударами Чжоу. Скільки років існувало Шанське царство?
2) Виникнення однієї з найперших династій Китаю відносять до 2205 року до н. е. Скільки років минуло від тих часів?
VІ. Домашнє завдання
- Опрацювати матеріал § 22