Тема: Нуклеїнові кислоти: склад і будова. Біологічна роль нуклеїнових кислот (Хімія. 9 клас)
Мета: сформувати знання учнів про будову біополімерів — нуклеїнових кислот — у зв’язку з їхніми біологічними функціями; визначити властивості нуклеїнових кислот; розвивати логічне мислення шляхом порівняння структури нуклеїнових кислот ДНК і PHК, виявлення їхніх подібних і відмінних ознак.
Очікувані результати: учні мають описувати у загальному вигляді склад і будову нуклеїнових кислот; учні мають обґрунтовувати роль нуклеїнових кислот у живому організмі; учні мають висловлювати судження щодо значення нуклеїнових кислот.
Базові поняття та терміни: біополімери, нуклеїнові кислоти, ДНК, PHК, нуклеотид.
Тип уроку: комбінований.
- Організаційний момент
1.1. Привітання.
1.2. Перевірка присутності учнів: кількість за списком ______, кількість присутніх на уроці __________, відсутніх __________.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
- Етап перевірки домашнього завдання
2.1. Перевірка наявності в учнів виконаних письмових робіт. Обговорення запитань, що виявилися найбільш складними.
2.2. Технологія «Закінчи речення». (Роздавальний матеріал.)
2.3. Технологія «Мозковий штурм».
— Як можна визначити наявність білка в молоці, сирі?
— Поясніть, чому посуд з-під молочних продуктів слід мити спочатку холодною, а потім гарячою водою, а не навпаки.
— Чому, якщо одній людині пересадити орган іншої, виникає проблема відторгнення цього органа? Чи можна, на ваш погляд, подолати цю проблему?
- Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
3.1. Слово вчителя.
З усього, що нас оточує, найбільш незрозумілим є саме життя. Ми звикли, що воно завжди навколо нас і в нас самих, і втратили здатність дивуватися. Але підіть у ліс, погляньте на дерева, траву, квіти, на птахів і мурах, і вас охопить почуття безпорадності перед цією великою таємницею. Невже в навколишньому світі є щось спільне, щось таке, що об’єднує всі живі істоти, будь то людина або невидимий оку мікроб? Що визначає спадкоємність життя, її відродження знову і знову від покоління до покоління? Ці запитання старі як світ, але тільки в другій половині ХХ століття пощастило вперше дізнатися відповіді на них. Про те, як їх вдалося отримати і в чому вони полягають, ми дізнаємося сьогодні на уроці. Нуклеїнові кислоти — це той інструмент, за допомогою якого можна проникнути в таємниці природи.
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з видами нуклеїнових кислот, їхнім складом і будовою та біологічною роллю, дізнаємося про історію відкриття та вивчення цих важливих органічних речовин.
3.2. Повідомлення теми уроку.
3.3. Формулювання разом з учнями мети уроку.
- Етап засвоєння нових знань
План пояснення нового матеріалу
- Поняття про нуклеїнові кислоти. (Пояснення вчителя.)
- Склад і будова нуклеїнових кислот. (Пояснення вчителя.)
- Біологічна роль нуклеїнових кислот. (Повідомлення учнів.)
- Історія відкриття структури ДНК. (Повідомлення учнів.)
- Узагальнення й систематизація знань
Складання таблиці «Порівняння ДНК і PHК»
Ознака для порівняння | ДНК | РНК |
Цукор-пентоза | ||
Нітратні основи | ||
Структура | ||
Розміщення у клітині | ||
Біологічні функції |
- Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
6.1. Завдання для всього класу.
Підручник _____________________________________________
Збірник завдань _________________________________________
6.2. Індивідуальне завдання.
Підготуйте повідомлення на одну з тем:
- Використання продуктів природної органічної хімії.
- Використання продуктів синтетичної органічної хімії.
- Екологічні проблеми, пов’язані з використанням синтетичних органічних речовин.
- Заходи, що убезпечують навколишнє середовище від шкідливого впливу на нього побутових органічних речовин.
- Підбиття підсумків уроку
Прийом «Закінчи речення»
Найцікавішим на цьому уроці для мене було…
Тепер я знаю…
Отримані знання мені потрібні для…